Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2141.

Interpelace

poslanců Svetlika, Tausika, Daruly a soudruhů

ministru vnitra

o nezákonném vypovězení příslušníka Českosl. republiky z Československé republiky do Německa.

Dne 22. března 1921 byl Alfred Singer, účetní Trenčanského válcového mlýna v Trenčíně ráno o 9. hod. četnictvem na ulici zatčen a předveden na četnickou stanici v Trenčíně, kde mu byl doručen vypovídací rozkaz županského úřadu v Trenčíně, z něhož vyjímáme

Č. j. 7987/921 ze dne 21. marca 1921.

"Menovaný nemá, alebo nechce preukázat žiadné dokumenty na jeho totožnost sa potahujúce, tak že ani správnost jeho mena Alfred nemože byť zistená.

Narodený je v Dráždanoch roku 1887. Prišiel na Slovensko v r. 1920 z Rakúska z Viedne.

Ohladom jeho príslušnosti uvádza úrad nesprávnými vymyslenými výpovedami do néistoty. Tak tvrdil, že má prislušnost v Ústí nad Labem, úradne šetrenie ale zistilo, že toto pravde nezodpovidá. Potom udal, že má príslušnost vo Velkej Meziriči, čo sa tiež nezistilo.

Ponevadž ani žiadnu príslušnost ani občanstvo Čsl. republiky preukázat neni v stave, na základe jeho povodného nemeckého občianstva a príslušnosti vykazuje sa týmto z územia Čsl. republiky do Dráždan.

Menovaný je jeden z najzurivejšich a státu najnebezpečnejších bolševikov a dopušta sa húfne protizákonných politických priestupkov.

Tak dňa 17. oktobra 1920 na političnej schôdzke soc. dem. strany v Trenčíne verejné búril proti jestvujúcím zákonným predpisem, ked protestoval proti tomu, že na tejto pol. schôdzke bol prítomný vyslaný úradny organ.

V mesiaci decembri po čas všeobecnej robotnickej stávky búril robotnictvo a i od tej doby v osobnom sprievode komunistu Svetlika potajomne vyjednával a ku komunismu povzbudzoval robotnictvo.

Dňa 6. března na schodske robotnictva v Ladcoch verejne vyzval robotnictvo ku komunistickému boju proti buržoazii.

O menovanom je dalej zísteno, že prekonal štátny prevrat v Nemecku na strane komunistickej a pravdepodobne stoji v bolševických službách cudzích štatov. Jeho verejný život a politické učinkovanie je tak ošklivé, že u županského úradu samo robotnictvo a úradna organisazia soc. dem. strany nalieha na jeho odstranenie."

K tomu podotýkáme, že soudr. Alfred Singer byl v listopadu r. 1920 vyzván policejným kapitanátem v Trenčíně, aby tam z rozkazu županského úradu svou příslušnost prokázal. Učinil tak ihned a předložil své vojenské dokumenty, cestovní pas a domovský list vystavený v obci Velké Meziříčí na Moravě dne 25. února 1908 č. 468/S.

Dne 18. listopadu 1920 byl soudr. Singerovi doručen přípis pol. kapitanátu v Trečíně č. j. 4642/1920, podle kterého si měl dopsati pro nový domovský lisí a ten znovu předložiti. Soudr. Singer tak učinil a dne 25. listopadu předložil panu polic, koncipistovi Jírku v Trenčíně domovský list, vystavený obcí Velké Meziříčí na Moravě dne 22. listopadu 1920, č. 682.

Tím je dokázáno, že Singer svou příslušnost do Čsl. republiky řádně prokázal a je tudíž vědomou nepravdou tvrzení, že Singer svou příslušnost neprokázal, nebo prokázati nechtěl, jakož i tvrzení, že uvedl úřad v nejistotu ohledně své příslušnosti.

Rovněž tak jest nepravdou; že se Singer dopustil nezákonných činů. Na schůzi 17. října protestoval proti obeslání této schůze proto, že schůze byla. členská a nebylo nikdy před tím obvyklo, že takové schůze jsou obeslané policejním orgánem.

Singer se stávky v Trenčíně neúčastnil vůbec, neboť trenčanský mlýn po celou dobu stávky pracoval a pracoval proto i soudr. Singer.

Singer se soudr. Světlíkem nic tajného nevyjednával, intervenoval pouze s posl. Světlíkem u župana o předávání zapečetěného sekretariátu strany.

Soudr. Singer na schůzi v Ladci promluvil celkem 5 minut. Nevyzýval ke komunistickému boji proti buržoasii, ale tlumočil jen pozdrav dělnictva v Trenčíně.

Singer státní komunistický převrat v Německu "nepřekonal", neboť tam státní komunistický převrat ještě nebyl. Vůbec Singer v Německu od roku 1902 nebyl. Nepřišel též do Trenčína z Rakouska, ale přišel z Prahy. Též nebyl a není ve službách cizích států.

Jeho veřejná činnost v Trenčíně nikterak nepobuřovala dělnictvo. Za jeho spoluúčinkování konal se v Trenčíně kurs pro dělníky analfabety, kurs slovenštiny pro soukromé úředníky maďarské národnosti, kurs účetnický a kurs řečnický. To byla ta ošklivá a státu nebezpečná činnost soudr. Singera v Trenčíně. Tato činnost se ovšem nelíbila panu županovi Bellai, který je Maďar, přišel do Čsl. republiky z Kečkemetu a nedovede ani slovensky mluvit. Že se tato činnost nelíbila poslancovi Zvercovi, který nemá právo mluvit jménem dělnictva v Trenčíně, bereme na vědomí, jako bereme na vědomí, že konečně máme v ruce úřední dekret o pomluvačské činnosti pravičáckých poslanců.

Soudr. Singer byl ještě týž den po jeho zatčení eskortován do Podmoklí a předán saským úřadům, které jej však ihned předaly opět úřadům našim, ježto i tam svou příslušnost do naší republiky řádně prokázal. Pan župan Bellai udělal tímto husarským kouskem maďarské policejní libovůle našemu státu notnou ostudu před úředníky cizího státu.

Župan Bellai jindy není tak horlivý při vypovídání cizinců. Trpí v Trenčíně polského žida inženýra Schalita, patřícího do Tarnopolu, který si svou příslušnost do republiky koupil tím, že zaplatil v Trenčanské Teplé za 3 roky daně, ač, tam nikdy nebydlel, neboť byl na vojně a domov měl v Tarnopolu. Tento člověk svým vystupováním dělnictvo stále dráždí, že toto již loni. žádalo jeho odstranění.

Trpí v soukenné továrně v Trenčíně člověka, který od prosincové stávky štve dělnictvo, že jací jsou socialisté, kteří utekli před mizernými 20 českými četníky.

Župan Bellai se nerozpakoval učiniti z moci úřadu již dávno nátlak na zaměstnavatele, soudr. Singer aby byl ze služby propuštěn, vědomě použil nepravd, aby aspoň tím Singrovi znemožnil v Trenčíně existenci. Je tedy jasno, že jedná se o akt úřední libovůle proti člověku, mezi širším obecenstvem v Trenčíně všeobecně váženému, a o úmyslné překročení předpisů úředních.

Župan Bellai dopustil se však další nezákonnosti. Strana čsl. soc. dem. levice měla v Trenčíně tajemníka, jménem Ondřej Ridzi. Tento je v Krásné Vsi u Trenčína rozený tamtéž příslušný, nic trestného v životě neučinil a má vysvědčení zachovalosti. Tohoto ale župan Bellai vypověděl z Trenčína, poslal postrkem do jeho rodné Vsi Krásné, postavil ho tam pod četnický dozor a zakázal mu se z místa hnout. Postrk odůvodnil starým uherským zákonem § 9 zák. čl. XXII. z roku 1886, který maďarská vláda vydala proti Slovákům. Odůvodnění věcné opřel župan Bellai o nepravdu a falšování skutečnosti tvrdě, že jmenovaný Ondrej Ridzi nemá zaměstnání a dále, že provádí agitaci bolševickou a že dělnictvo samo žádá ho vypovědět. Toto je nepravda, neboť Ondrej Ridzi je řádně zaměstnán jako sekretář strany, neprovádí nic jiného než její program vyznačuje a dělnictvo z celého Trenčína, dále z Ladců a Uhrovce vlastnoručně se podepsalo, že župan ve svém výkazu udává nepravdu a žádalo návrat Ondreje Ridziho.

Župan tímto překrucováním skutečnosti porušil úřední povinnost, kde pod slibem a přísahou je vázán, že jen dle pravdy a zase a jedině o pravdu svoje úřadování zakládati bude. — Tím, že on za cílem stranickým použil lží, snížil tím i autoritu úřadu republiky vůči lidu a vedle toho poškodil stranu dělnickou. — Patrně dle starších jeho konduit, kdy veřejně pracoval pro maďarskou státní myšlenku (v době uherské vlády) chce zostudit republiku před cizinou a hlavně vlastním, dobrým lidem slovenským.

Podepsaní poslanci se táží pana ministra vnitra:

Co chce pan ministr učiniti, aby se stalo zadostučinění poškozeným občanům republiky Československé Alfredu Singerovi a Ondreji Ridzimu.

Či je pan ministr odhodlaný župana Bellaie v Trenčíně za jeho úřední falšování skutečnosti pohnati k zodpovědnosti a patřičně jej pro zneužívání jeho úřadu potrestati.

V Praze dne 31. března 1921.

Svetlik, Tausik, Darula,

Borovszky, Kučera, Malá, Teska, Toužil, Skalák, Burian, Dr. Hahn, Kreibich, Merta, Krejčí, Nagy, Surányi, Rouček, Mikulíček, Skaunicová, Bubník, Blažek, Koutný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP