Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2135.

Návrh

poslanců Tayerle, Roschera, Hampla, Marka a soudruhů

na změnu zákona o podpoře nezaměstnaných.

Nezaměstnanost, jež v důsledku poklesu odbytu domácího i zahraničního hrozivě stoupá, musí býti přirozeně řešena vhodnými opatřeními obchodně technickými a hospodářskými, aby byla překonána. Současně nutno činiti opatření sociálně politická, jímž by postavení osob bez své víny nezaměstnaných bylo zabezpečeno. Zákonem z 10. prosince 1918 č. 63 Sb, z, a n. byly sice. poskytnuty podpory nezaměstnaným, od té doby však zdražily se všechny potřeby tolik, že z poskytované podpory nemůže nezaměstnaný, zejména má-li rodinu, vycházeti. Mimo to dodatečně vydanými prováděcími nařízeními byla působnost zákona značně omezena. Tak záleží pouze na dobrém zdání politického úřadu I. stolice, má-li býti v okresu vyplácena podpora, či nikoliv. Zvýšená náhrada nechť se uhradí zvýšenou dávkou z majetku.

Navrhujeme, aby tento návrh byl projednán jako pilný a přikázán sociálně-politickému výboru se lhůtou týdenní.

Z těchto důvodů navrhují podepsaní:

Zákon

ze dne ............................................................. 1921,

kterým se mění zákon ze dne 10. prosince 1918 č. 63 Sb. z. a n. o podpoře nezaměstnaných.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Podpory nezaměstnaných, poskytované podle §u 3 zákona ze dne 10. prosince 1918, č. 63 Sb. z. a n., zvyšují se o 100%.

§ 2.

Nárok na podporu podle §u 1 uvedeného zákona mají také všechny osoby v zemědělství zaměstnané, jež podléhají nemocenskému pouštění podle zákona ze dne 15. května 1919, č. 268 Sb. z. a n.

§ 3.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Jeho provedením pověřují se ministři sociální péče, vnitra, financí, obchodu, veřejných prací a zemědělství.

Resoluce:

Ministerstvu sociální péče se ukládá, aby přezkoumalo prováděcí nařízení k zákonu že dne 10. prosince 1918 vydané v l. 1919 a zavedlo jednotnou praksi k udělování podpor a zjednodušilo kontrolu nároků. při tom nechť si vyžádá dobrozdání odborových organisací.

V Praze dne 31. března 1921.

Tayerle, Roscher, Hampl, Marek,

Karpíšková, J. Černý, A. Novák, A. Černý, A. Kříž, Prokeš, Zverec, Svoboda, Ulrich, Tadlánek, Chalupník, Biňovec, Hummelhans, Dr. Markovič, Stivín, Dr. Holitscher, Hausmann, Pohl, Taub.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP