Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
2134.
Zpráva
I. kulturního výboru,
II. rozpočtového výboru
o návrhu poslance Kuneše Sonntága, Rudolfa Berana a soudruhů (tisk 1605)
na postátnění střední hospodářské, zelinářsko-semenářské školy v Čáslavi a rybářské školy ve Vodňanech.
V Čáslavi byla zřízena místními činiteli střední hospodářská, zelinářsko-semenářská škola jakožto škola kurátoriální, státem podporovaná. Náklad hradí z části místní činitelé, také však stát přispívá značným příspěvkem. Okresní zastupitelstvo v Čáslavi usneslo se ve schůzi své konané dne 9. května 1919, aby na zřízení střední hospodářské školy zelinářsko-semenářské v Čáslavi poskytnut byl příspěvek 200.000 K. Okresní správní komise v Čáslavi usnesla se dne 28. ledna 1920 hraditi z prostředků obecních dvě třetiny ne uhrazených výloh na vydržování školy té. Sbor profesorský a zřízenci školy jmenováni jsou kuratoriem se souhlasem ministerstva zemědělství a placeni jsou z prostředků školy.
Do rozpočtu státního na rok 1921 vložena jest jako příspěvek na zřízení této školy částka 80.000 K a jako příspěvek vydržovací částka 60.000 K, celkem tudíž 140.000 K. Tato škola Jakožto škola speciální a jediná toho druhu v naší republice má význam celostátní.
Jako druhá škola speciální, významu celostátního, zřízena byla místními činiteli škola rybářská ve Vodňanech, jediná toho druhu v našem státě. Zde rovněž zavázali se místní činitelé školu zříditi a za pomoci státu ji vydržovati; městské zastupitelstvo ve Vodňanech se zavázalo vedle jiných věcných příspěvků poskytnouti zařizovací příspěvek 20.000 K a pak vydržovací roční příspěvek 3000 K. Okresní správní komise ve Vodňanech usnesla se ve schůzi své dne 30. ledna 1920 povoliti na zařízení školy jednou pro vždy příspěvek 10.000 K a na vydržování 1500 K ročně, dokud škola nebude postátněna.
V rozpočtu statním ha rok 1921 vložen jest jakožto příspěvek zařizovací obnos 80.000 K a jako příspěvek vydržovací 60.000 K, celkem tudíž 140.000 K.
Členové učitelských sborů jak střední hospodářské školy v Čáslavi, tak i rybářské školy ve Vodňanech jsou ve službách soukromých kuratorií a nemají nároku zaopatřovacích. Tito odborníci byli dříve ve službách zemských a měli, jako takoví, nároky zaopatřovací ze zemského fondu, a vstoupili do služeb řečených škol v naději, že školy ty budou převzaty do správy státní.
Vzhledem k tomu, že jde o speciální školy Hospodářské, které mají význam celostátní, jest nutno, aby školy ty převraty do správy státní a tím aby ministerstvu zemědělství bylo umožněno školy ty náležitě vybudovati, neboť nelze žádati od místních činitelů, aby přinášeli další oběti na školy, jichž význam přesahuje lokální zájmy.
Postátněním obou těchto škol nevzniknou státu žádné další výlohy, neboť příspěvky státní, vložené pro obě řečené školy do rozpočtu státního na rok 1921 dostačí úplně s příspěvky zajištěnými od místních činitelů k vydržováni obou škol i po jejich postátnění.
Vzhledem k tomu navrhuje kulturní výbor:
Slavná poslanecká sněmovno račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby převzala ihned do služby státní profesorské sbory a zřízence hospodářské střední zelinářsko-semenářské školy v Čáslavi a rybářské školy ve Vodňanech a aby se postarala o postátnění úplné těchto škol, jakmile budou místními činitel vybudovány.
V Praze dne 12. dubna 1921.
Fr. Houser, v. r.,
místopředseda.
Dr. O Srdínko, v. r.,
zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor připojuje se se souhlasem k usnesení výboru kulturního.
V Praze dne 12. května 1921.
Bradáč, v. r.,
předseda.
Dr. O. Srdínko, v. r.,