Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2133.

Zpráva

I. výboru pro záležitosti průmyslu, živnosti a obchodu,

II. výboru kulturního,

III. výboru rozpočtového

o návrhu poslanců V. Veverky, V. Votruby a soudruhů (tisk 588)

na zřízení odborné školy pilařské.

I.

Průmysl dřevařský jest v republice Československé značně rozšířen; čítáť okrouhle 4.000 závodů. Již tato okolnost svědčí o nutnosti potřebných znalostí k účelnému provozování tohoto výrobního odvětví.

K tomu není zajisté vhodnějšího prostředku, než jest účelné zařízení odborné školy, která by vychovala způsobilé odborníky theoreticky i prakticky vzdělané. Jde tu v první řadě o znalost technologie dřeva, strojů a potřebného zařízení závodu. jakož i o jiné potřeby obou směrů.

K průmyslu pilařskému bylo by prospěšné přičleniti též jiné práce řezbou na hrubo zrobené, čímž by se i jiným odvětvím práce prospělo.

V poslední době razí si úspěšně cestu domácí řezivo, též na cizí trh; i tato okolnost svědčí tomu, abychom vyráběli zboží v každém směru dokonalé, soutěže schopné, čemuž může prospěti jen znalost získaná školou.

Rozvětvený průmysl dřevařský nespočívá nyní jen na řezivu jediného tvaru a způsobu, nýbrž jest rozmanitě rozvětven na potřebné tvary, jejichž úpravu a zdokonalení obstarati může s prospěchem jen odborná škola.

Toto krátké odůvodnění, doplňující z předu uvedený návrh, přijímá sněmovní výbor pro průmysl, živnosti a obchod a navrhuje:

Vládě se ukládá, aby v dohledné době zřídilo československou školu pilařskou, pokud možno při některé škole odborné, v níž by se vyučovalo theoreticky i: prakticky na podkladě určité osnovy za součinnosti zkušených sil odborných sestavené.

V Praze dne 25. února 1921.

Jan Slavíček, v. r.,

předseda.

V. Veverka, v. r.,

zpravodaj.

II.

Stát vzhledem ku bohatství lesů potřebuje, aby, dřevařství vzchopilo se v důležitý národohospodářský význam a je za. tím účelem třeba náležité odborné výchovy technického i komerčního personálu v odvětví tom zaměstnaného, aby bohatství lesů. naších bylo náležitě využitkováno a to s výsledkem dokonalým ku prospěchu našich financí. Je třeba znáti podrobnosti dřevařského trhu cizozemského, jeho nároky a potřeby tak, aby řezivo na trh uvedené vyhovovalo všem podmínkám, nárokům a potřebám dotyčných odběratelů. Je třeba vycvičiti dělnictvo a úřednictvo, dokonale vštípiti mu theoretické vědomosti a praktické zkušenosti, aby domácí tento "náš průmysl plně vyhovoval nejen vnitrozemské potřebě, ale i na mezinárodním trhu s výsledkem konkurovati mohl. Je celá řada speciálních výrobků ze dřeva a tu třeba již potřebné řezivo těmto nárokům přizpůsobiti. Zdokonalení odborné poskytnouti může jedině odborná škola pilařská, s učební osnovou, která by požadavkům výše uvedeným vyhovovala. Škola ta zříditi by se mohla, z úsporných důvodů, jez by však výkonnosti její nebyly na újmu, při některé průmyslové škole s obrábějícími dílnami.

Vládě se ukládá, aby v dohledné době zřídila československou školu pilařskou, pokud možno při některé škole odborné, v níž by se vyučovalo theoreticky i prakticky na podkladě určité osnovy, za součinnosti zkušených sil odborných sestavené.

V Praze dne 9. března 1921.

Dr. O. Srdínko, v. r.,

předseda.

F. Horák, v. r.,

zpravodaj.

III.

Rozpočtový výbor ve své schůzi, konané dne 7. dubna 1921, přiklonil se úplně k motivům zprávy obou výborů totiž kulturního a výboru pro záležitostí průmyslu, živnosti a obchodu a souhlasí také v zásadě s obsahem navrhované resoluce. Soudí však, že jest účelnější, ponechati vládě možnost, aby ministerstva, která přicházejí v úvahu, se dohodla o zřízení této školy a sice při některé škole odborné, při které by náklad na vydržování školy byl nejmenší.

Rozpočtový výbor proto navrhuje, aby resoluce byla stylisována v tomto širším pojetí:

Vládě se ukládá, aby v dohledné době zřídila československou školu pilařskou, pokud možno při některé škole odborné, v níž by se vyučovalo theoreticky i prakticky na podkladě určité osnovy; za součinnosti zkušených sil odborných sestavené.

V Praze dne 7. dubna 1921.

Bohumír Bradáč, v. r.,

předseda.

Dr. O. Srdínko, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP