Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2131.

Zpráva

I. výboru kulturního,

II. výboru rozpočtového

o návrhu poslance Jana Rýpara, Jar. Špačka a spol. (tisk 1591)

na zřízení státní odborné školy sklářské na Valašsku na Moravě počátkem školního roku 1921-22.

I.

Jedním z nejdůležitějších odvětví exportního průmyslu československého jest český průmysl sklářský, který těší se na Světových trzích neobyčejnému zájmu pro Svou technickou vyspělost, dokonalost a umělecký vkus. Jest tedy v státním zájmu, aby český průmysl sklářský se stále zdokonaloval a udržoval tak své vynikající postavení na mezinárodních trzích. Proto jest nezbytno, aby dostalo se zaměstnancům v československém sklářském průmyslu řádné theoretické i praktické výchovy, či-li aby stát urychleně zřídil dostatečný počet odborných sklářských škol. Pročítáme-li však státní rozpočet Československé republiky pro rok 1921 odděl. XIII (ministerstvo školství a nár. osvěty), vidíme, že v celé Československé republice jsou pouze tří odborné školy pro sklářsky průmysl, a to dvě německé v Bortí a Kamenném Šenově a česká odborná škola sklářská v Železném Brodě. Na tyto odborné sklářské školy byl v letošním rozpočtu preliminován obnos; na školu v Boru 183.782 Kč (174 žáků) a v Kamenném Šenově 121.785 Kč (83 žáků), na jedinou nově zřízenou českou školu sklářskou v Železném Brodě pouze Kč 45,170 (v 1. třídě v škol. roce 1920/21 32 žáků).

Mamě však hledáme odbornou školu sklářskou na celé Moravě, ve Slezsku a na Slovensku, ačkoliv právě na Moravě jest kraj proslulý svým rozvinutým průmyslem sklářským: hospodářsky chudé horské Valašsko. Jak v okresu valašskomeziříčském, tak zvláště v okresu vsatském jest podél Horní Bečvy umístěna řada dobře prosperujících skláren (na př. Krásno, Vsetín, Hrozenkov, Karlova Huť, Velké Karlovice), které z 90% pracují pro export.

Protože valašské obyvatelstvo Vsatska, kraje to eminentně sklářského, nemá možnosti řádně vyškoliti se odborně v české odborné škole sklářské, usilovala rada města Vsetína již dávno o zřízení této důležité a pro Valašsko nezbytné školy, tím spíše, že v celém rozlehlém kraji Vsatském není ani jediné střední nebo jakékoliv jiné odborné školy mimo zimní hospodářskou školu, nedávno ve Vsetíně zřízenou.

Že Valašsko opravdu sklářské odborné školy potřebuje, dokázalo ministerstvo školství a národní osvěty tím, že zřídilo letos alespoň pokračovací sklářskou školu při odborné dřevařské škole ve Val. Meziříčí se zvláštním odborným vyučováním (v 1. třídě 36 žáků). ovšem pouhá pokračovací sklářská škola naprosto nestačí potřebám Valašska a proto jest nutno, aby státním nákladem vedle ni zřízena byla s největším urychlením ještě samostatná odborná škola sklářská. Tato škola nejlépe hodila by se pro město Vsetín, jednak proto, že průmysl sklářský jest především soustředěn podél Horní Bečvy na Vsatsku, jednak dostalo by se tím jakési splátky na velký kulturní dluh našeho státu vůči zanedbanému vsatskému Valašsku. Val. Meziříčí jest sice přirozeným středem Valašska, avšak má o kulturní potřeby náležitě postaráno několika středními a státně-odbornými školami, kdežto Vsetín byl dosud v kulturním ohledu pastorkem.

Proto kulturní výbor dovoluje si navrhnouti

Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby počátkem školního roku 1921—22 zřídilo českou státní odbornou školu pro sklářský průmysl ve Vsetíně na Moravě.

V Praze dne 13. dubna 1921.

Dr. O. Srdínko, v. r.,

předseda.

Václav Sladký, v. r.,

zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor schválil znění resoluce, přijaté výborem kulturním.

V Praze dne 12. května 1921.

Bohumír Bradáč, v. r.,

předseda.

Vilém Votruba, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP