Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
3. zasedání.
2123.
Interpelace
poslanců Tausika, Svetlika, Surányiho a soudruhů
ministerskému předsedovi, ministru vnitra, ministru financí
o nesprávnostech dozorčích úřadů a vměšování se ministra pro Slovensko či administračních úřadů do distribuce lihu.
Národní shromáždění mělo na základě interpelací příležitost jednati o zjištěných nepořádcích u Ústředného družstva v Bratislavě. Ačkoliv byly podány dostatečné důkazy o nesprávném hospodaření v tomto aprovisačním útvaru, nepostarala se dosud správa státní o řádné vyšetření, což budí značnou nedůvěru širokých vrstev pracujícího lidu proti státní administrativě.
Jelikož k podobným záležitostem dalekosáhlého hospodářského významu chovají se kompetentní činitelé netečně, využívají této neblahé situace různé živly, které považují Slovensko za kolonii, sloužící jejich materielnímu obohacení.
Případů korupce v úřadech na Slovensku nejenom že neubývá, naopak množí se, jak jest zjevno z tohoto:
V poslední schůzi kontrolního sboru pro hospodářské záležitosti Slovenska při ministerstvu s plnou mocí pro správu Slovenska v Bratislavě, konané dne 19. března t. r., přetřásala se otázka rozdělování lihu. Ministerstvo pro správu Slovenska uvolnilo pro lihovou prodejnu v Bratislavě 15.000 hektolitrů lihu s podmínkou, že disposiční právo na 4000 hektolitrů přináleží výhradně ministru pro správu Slovenska. Dle našich informací jedná se o nesprávné zasahování jednotlivých čelnějších úředníků jak z ministerstva pro správu Slovenska, tak také generálního finančního ředitelstva v Bratislavě. Za souhlasu výše jmenovaných úřadů bylo zřízeno konsorcium, pozůstávající ze známých lihovarních průmyslníků Starka, Königsteina a dra Hartzlay, které pověřeno bylo rozdělováním lihu, které bylo ministerstvem pro správu Slovenska dáno k disposici. Maximální cena stanovená pro Slovensko na Kč 39.—, byla tímto konsorciem překročena dle našeho zjištění až do Kč 56.—, v některých případech až do Kč 62.—. Rozdílů touto manipulaci získaných nezákonným zdražováním lihu (asi 7 mil. korun) mělo býti dle našich informací použito k založení fondu stran měšťáckých, k propagandě proti vzmáhajícímu se hnutí dělnickému nekompromisního socialismu.
Také se zbývajícími 11.000 hektolitry, určenými pro zásobování Slovenska (kde jsou nařízení o zákazu prodeje lihovin?), provádí administrační úřady (županáty) manipulace. Některé županské úřady rozdělovaly z přiděleného lihu vyrobený rum a čítaly přes maximální cenu. Také z této diference jsou zřizovány u županátů tajné fondy, které postrádají veřejné a úřední kontroly.
Podepsaní se táží pánů ministrů, jsou-li jim tyto nedovolené manipulace známy a co hodlají učiniti, aby náprava byla zjednána.
V Praze dne 31. března 1921.
Tausik, Svetlík, Surányi,
Rouček, Kreibich, Malá, Toužil, Skalák, Merta, Teska, Blažek, Darula, Dr. Hahn, Koutný, Mikulíček, Borovszky, Skaunicová, Krejčí, Kučera, Kunst, Nagy.