Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2102.

Interpelace

poslanců Hampla, Brožíka, Tayerle a soudruhů

vládě

o hornické katastrofě na dole "Kukla" v Oslavanech a neštěstí na dole "Mayrau" v Kladně.

Dne 21. března t. r. zahynulo výbuchem třaskavých plynů a uhelného prachu na dole "Kukla" v Oslavanech 25 horníků; dalších 16 bylo těžce zraněno. Dne 11. dubna t. r. na dole "Mayrau" došlo k velikému neštěstí které způsobilo četné oběti na zdraví a životě. Od státního převratu v r. 1918 je to už několikáté velké neštěstí na dolech v Československé republice zaviněné buď třaskavými plyny nebo jinými příčinami. V roce 1919 byl výbuch třaskavých plynů v Lazech, jemuž padlo za oběť 97 horníků, pak na dole "Salm" při němž zahynulo 7 lidí a nyní v Oslavanech.

Ačkoliv úrazová statistika hornická vykazovala vždy neutěšené číslice o risiku práce, přece před válkou a ještě i za války nebylo u nás po drahnou dobu větších hornických katastrof. Proto je nejvýš zarmucujícím zjevem, že hromadná neštěstí na dolech povstávají a opakují se nyní v Československé republice. Hornictvo je přesvědčeno, že by těchto katastrof nebylo, kdyby byly přesně zachovávány bezpečnostní, horněpolicejní předpisy, které — jak praví odborový časopis hornický — "mají býti vlastně alfou i omegou každého podnikání důlního". A bezpečnostní opatření nejsou proto zachovávána, poněvadž tu není orgánů, které by dbaly nad jejich přesným plněním.

Jest nesporno, že v dobách předválečných kladla státní správa zvláštní váhu na intensivní horněpolicejní dohled nad doly, který by státu zabezpečoval nejen národohospodářský rozvoj hornického podnikání a rationelní těžbu, ale zvláště též bezpečnost na dolech.

U nás nastaly po převratu bohužel poměry zcela jiné. Hornictvo má příležitost pozorovati den za dnem, že horněpolicejní činnost státu upadá a zaniká a že neustále slábne působnost orgánů státních, které v první řadě povolány jsou k ochraně hornictví; důsledkem toho stavu pak jsou kromě jiných ohromných škod i katastrofy na dolech (Lazy, Salm, Oslavany). Státní správa ztrácí takto nejen vliv na hospodářské odvětví nesmírné důležitosti, ale též hornictvo ztrácí záruku, že je náležitě postaráno o jeho bezpečnost v dolech.

Podepsaní táží se tudíž vlády, zda zná tento desolátní stav veřejné správy hornické a co hodlá učiniti, aby tyto poměry byly napraveny, jak toho vyžaduje veřejný zájem.

V Praze dne 29. dubna 1921.

Hampl, Brožík, Tayerle,

Kasík, Prokeš, A. Novák, Dr. Winter, Koudelka, A. Chalupa, Hummelhans, Geršl, Ulrich, Ertl, Svoboda, Marek, Pik, Oktavec, Habrman, Biňovec, Bečko, Tadlánek, Karpíšková, Johanis.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP