Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2092.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................................................ 1921,

jímž se civilním a vojenským státním zaměstnancům jakož i zaměstnancům v podnicích a fondech státem spravovaných povoluje mimořádná výplata jednoměsíční částky nouzových výpomocí stanovených zákonem ze dne 25. listopadu 1920, č. 625 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Osobám jmenovaným v §§ 1—3 zákona ze dne 26. listopadu 1920, č. 625 Sb. z. a n. povoluje se mimořádná výplata jednoměsíční částky nouzových výpomocí, stanovených uvedeným zákonem.

Předpoklady nároku a výměry řídí se dle poměru dne 1. května 1921. Dobu, kdy tato částka má býti vyplacena, stanoví ministerstvo financí.

§ 2.

Nebude-li nalezena rozpočtová úhrada pro tuto mimořádnou jednorázovou výpomoc, zmocňuje se ministr financí, aby úvěrem opatřil nutné prostředky.

§ 3.

Na tuto mimořádnou jednorázovou výpomoc platí ustanovení § 3, odst. 1. a 2. zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 314 Sb. z. a n.

§ 4.

Provedením tohoto zákona, jenž nabývá účinnosti dnem vyhlášení, pověřují se všichni ministři.

Důvodová zpráva.

Při ústavním projednání zákona ze dne 25. listopadu 1920, č. 625 Sb. z. a n. o nouzových výpomocích státních zaměstnanců nemohla vláda pro nepříznivou finanční situaci státu přistoupiti na tehdejší požadavek zákonodárných sborů a organisací státních zaměstnanců, aby nouzové výpomoci byly povoleny od 1. října (místo od 1. listopadu) 1920.

Vláda tehdy slíbila, že vyplatí státním zaměstnancům jednoměsíční (říjnovou) částku nouzové výpomoci, jakmile dovolí finanční stav státu. Proto vláda podává tuto osnovu zákona, musela však pro trvající nepříznivou finanční situaci státu ministerstvu financí vyhraditi, aby stanovilo dobu, kdy jednoměsíční částka nouzových výpomocí má býti vyplacena.

Nouzová tato výpomoc vylučuje se z exekuce ve smyslu § 3, odst. 1. a 2. zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 314 Sb. z. a n.

Výplata jednoměsíční částky nouzových. výpomocí bude vyžadovati nákladu okrouhle 110 mil. K pro státní zaměstnance a 25 mil. K pro učitelstvo dle paritního zákona.

Vláda doufá, že bude možno z vyššího výnosu nových daní a dávek zjednati úhradu pro výplatu této mimořádné jednorázové výpomoci. Pro případ však, že by očekávání to se nesplnilo, musí si ministerstvo financí vyžádati zákonitého zmocnění, aby potřebné prostředky opatřiti smělo úvěrem.

Na účet navrženého zákonného nároku vyplatí vláda státním zaměstnancům v květnu t. r. zálohou polovinu jednoměsíční částky nouzových výpomocí, nejméně však částku 200 K, pokud měsíční částka nouzové výpomoci tohoto obnosu vůbec dosahuje.

Předpoklady nároku a výměry jak pro tuto zálohu, tak i pro zákonný nárok na jednoměsíční částku nouzových výpomocí řídí se dle poměrů, dne 1. května 1921.

Ve formelním směru se navrhuje, aby Národní shromáždění osnovu projednalo a schválilo; zároveň projevuje se přání, aby byla v poslanecké sněmovně přikázána výboru státně-zřízeneckému a po schválení touto sněmovnou v senátu výboru sociálně politickému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

Vláda zároveň navrhuje, aby o této osnově bylo jednáno zkráceně dle § 55 jednacího řádu poslanecké sněmovny Národního shromáždění ze dne 15. dubna 1920, čís. 325 Sb. z. a n., a § 55 jednacího řádu senátu Národního shromáždění ze dne 15. dubna 1920, čís. 326 Sb. z. a n.

Návrh ten odůvodňuje se tím, že jde o naléhavou osnovu zákona, kterou státní zaměstnanci za nynějších těžkých hospodářských poměrů mají dostati výpomoc ihned, jakmile to finanční situace státu dovolí.

Kdyby tato osnova nedošla ústavního schválení, bylo by nutno, výše zmíněnou zálohu refundovati ze služebních požitků státních zaměstnanců.

V Praze dne 14. dubna 1921.

Ministr financí:

Hanačík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP