Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2075.

Zpráva

zdravotního výboru

o návrhu poslanců Dra Holitschera, Palmeho, Kirpalové a soudruhů (tisk 1320)

na vydání zákona o zákazu podávání alkoholických nápojů mladistvým.

Navržený zákon je jedním z nejdůležitějších a nejnaléhavějších. Je nepopiratelným faktem, že i sebe menší dávka alkoholického nápoje a sice nejen kořalky a vína, ale i piva, přináší tělu současné jisté dávky jedu, který nejen že úplně maří malé procento živné hodnoty, na př. v pivě nebo víně, ale naopak, při pravidelném nebo častém požívání stravuje tělesné síly člověka, oslabuje vzdornost jeho organismu proti různým chorobám a tak původně malá sklenička stává se příčinou velkých strastí a truchlivých konců. Dle statistik, které uvádí ve svém spisku ťPivní nebezpečí Dr. Hoppe, lékař nervových nemocí v Královci, trpí orgány těch, jež piji pivo téměř stejně, jako těch, kteří pijí kořalku a sice proto, že piva vypije se větší množství. Působení nápoje na vnitřní orgány, na příkl. na játra, nezávisí na tom, kolík % alkoholu nápoj obsahuje, nýbrž na tom, mnoho-li alkoholu se v nápoji během určité doby požije. Zmiňuje se pak dále obšírněji o různých chorobách, které znenáhla působením v pivě požitého alkoholu se vyvíjí, až končí předčasnou starobou, často také mrtvicí. Četné doklady uvádí. ze statistik anglických a německých nemocenských pokladen a pojišťoven, dle nichž největší % různých chorob, souvisejících s pravidelným požíváním piva, zjištěno je v řadách těch, kdož jsou zaměstnání v pivovarech. Připomíná, že i množství úrazů jest tu větší, než při nejnebezpečnějším zaměstnání — hornictví. Rovněž celá řada ostatních proslulých lékařů odborníků v otázce alkoholní potvrzuje tyto údaje a doplňuje tyto souhlasnými statistikami.

Pití alkoholních nápojů nutně působí i na mravní úroveň, která znenáhla, téměř nepozorovatelně klesá, hloub a hloub. Úžasný cynism ohromující většiny nejen dospělých, ale i mladistvých je tak zjevný a tak je rozšířen ve všech vrstvách bez výjimky, že člověk zdravě ušlechtilého cítění zdá se být výstředníkem. Tak daleko už jsme dospěli. Není to jen působení války, ale hlavně ona chtivost požitku a pocitu nezodpovědnosti, kterou piják na krátký okamžik získává a kterou se snaží stůj co stůj opět a zase obnoviti za každou cenu. Viděli jsme za války velký div. Zneužívaní alkoholu pokleslo jako zcela logicky důsledek omezení alkoholismu zákonem. Ale jakmile tato protialkoholní opatření byla zrušena, šíří se alkoholový mor znovu a zejména od roku 1920 proniká s hrozivou silou a rychlostí nejen mezi dospělými, ale i mezi mládeží jak dospívající tak i školní. Sta petic dochází do sněmovní kanceláře, sta petic je zasíláno na Svaz abstinentní v Praze a i přímo do kabinetní kanceláře, presidenta republiky a na nich desettisíce podpisů občanů a občanek ze všech zemí RČS připomíná Národnímu shromáždění velkou zodpovědnost, kterou má, oproti národům RČS., jichž zdraví má v prvé řadě jako nejcennější poklad chrániti.

Podaný návrh přijat zdravotním výborem s některými změnami a doplňky. Původní § 1 byl změněn v ten smysl, že podávání alkoholních nápojů se zakazuje nejen hostinským, jich zřízencům, ale vůbec komukoliv, tedy samozřejmě i rodičům a pěstounům, kteří jsou podle § 2 zodpovědní, jestliže s jich vědomím jejích děti nebo svěřenci požívají alkoholních nápojů. Zodpovědnost tato je zatím mravní, jelikož nutno tu bráti zřetel v mnohých krajích na dosavadní označenou ještě neuvědomělost v otázce protialkoholní. Přes to ale nutno děti do 18 let chrániti před nevědomostí a nerozvážností vlastních rodičů nebo pěstounů, neboť dítě není soukromým vlastnictvím kohokoli, nýbrž člověkem a pokud je bezbranným, musí být před kýmkoliv chráněno, jeho právo na zdravý tělesný vývoj. Původní § 2 byl škrtnut právě z těch důvodů, že účinnost a mravní cena zákona by byla převedena ad absurdum, kdyby bylo připuštěno, aby dětí a mládež směly nositi alkoholní nápoje z výčepů a hostinských místností domů. Zejména dospívající mládež naučila by se. zneužívati této úchylky od zásady zákona. Je takřka pravidelným zjevem, že dítě nebo mládež, donáší-li nápoj z hostinské místnosti domů, upíjí cestou. Aby tu zejména dorůstající mládež před 18. rokem neměla příležitosti k obcházení zákona, uznal zdravotní výbor zásadu původního návrhu a nynější § 3 přikazuje, že každý, kdo alkoholní napoj podává, jest povinen žádati úřední potvrzení, že žadatel je přes 18 roků stár a jest povinen odepříti podání alkoholních nápojů osobám do 18. let. Tato věková hranice byla uznána jako nejnižší, neboť je nutno, alespoň do té doby chrániti tělesný vývoj mládeže, než se všeobecně vžije správný názor na zhoubné účinky alkoholních nápojů, aby mohla být hranice věková zvýšena do 21 let, kdy tělesný vývoj organismu zpravidla bývá ukončen.

Má-li účinnost zákona býti co nejúplnější, musí v prvé řadě ručiti za jeho plnění majitelé výčepu, hostinců, kaváren, a pod. podniků, kde se alkoholní nápoje podávají. Musí svému personálu přísně uložiti, aby přesně dbal předpisů. Dozor nad dodržováním zákona přísluší policii, mají však býti zřízeny kontrolní orgány z kvalifikovaných sil a brán zřetel na stanovení sil ženských, ježto ženy snadněji se odříkají požívání alkoholu, což má nesporně určitý vliv na důslednost při konání dozoru. Rovněž tresty musí být co nejpřísnější, jednak proto, že je nutno chrániti bezbranné dětí a mládež před účinky nerozvážnosti nebo" nesvědomitosti dospělých, jednak také proto, aby si i dospělí uvědomovali svou velikou zodpovědnost oproti potomstvu a význam a podstatu zápasu proti alkoholismu vůbec. Tento zákon má z tohoto stanoviska velký význam výchovný a ze stanoviska celostátního jde tu o možnost regenerace nejmladších pokolení a záchranu jejích zdraví a zdatnosti.

Zdravotní výbor doporučuje poslanecké sněmovně, aby návrh zákona schválila tak, jak se na něm byl usnesl.

V Praze dne 12. dubna 1921.

Taub, v. r.,

předseda.

Landová-Štychová v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne ...................................... 1921,

o zákazu podávání alkoholních nápojů mladistvým.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Podávati alkoholní nápoje všech druhů (pivo, víno, ovocné víno, kořalku, likéry, slivovici, rum atd.), dětem a osobám nepřekročivším 18. věku (mladistvým), i když jsou v průvodu dospělých, ve veřejných místnostech (hostincích, kavárnách, restauracích, automatech, buffetech, výletištích, poutích a pod.) se zakazuje.

Zakazuje se také, aby dorostlí dětem a. mladistvým podávali alkoholní nápoje, jím je platili a dovolovali jim podaných nápojů požívati.

§ 2.

Vedoucí živnostenského podniku jest zodpověden za to, aby se dbalo zákazu vysloveného v § 1, i když hostů sám neobsluhuje, nýbrž dává je obsloužiti zřízenci nebo členy své rodiny.

Rodiče a pěstouni dětí a mladistvých jsou rovněž zodpovědni, jestliže tito s jich vědomím požívají alkoholních nápojů.

§ 3.

Osoby mezi 18—21 rokem nechť vykáží se úředním potvrzením, že dokonaly 18. rok chtějí-li požívati ve veřejné místnosti alkoholních nápojů.

Každý, kdo nápoj podává (x 1) je povinen žádati, aby se prokázaly tímto potvrzením a odepříti podávání alkoholických nápojů, nevykáží-li se jím.

§ 4.

Přestoupí-li se zákaz vyslovený tímto zákonem v živnosti, trestá se provinilec po prvé peněžitou pokutou od 20 Kč do 500 Kč, v případě nedobytnosti vězením (uzamčením) od jednoho do 14 dnů, po druhé pokutou od 200 do 2000 Kč, v příp. nedobytnosti vězením od jednoho týdne do jednoho měsíce. Při dalším odsouzení pokutou od 1000 Kč do 10.000 Kč, v příp. nedobytnosti vězením (uzamčením) od jednoho měsíce do tří měsíců a dočasným nebo trvalým odnětím hostinské a výčepní koncese.

Souditi přestupky tyto náleží politickým úřadům prvé stolíce, (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativním policejním úřadům).

§ 5.

Zákon tento nabývá účinosti 6 neděl po svém vyhlášení. Provedením jeho pověřuje se ministr vnitra se zúčastněnými ministry.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP