Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2060.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................................ 1921,

kterýmž se mění a doplňují předpisy o 8hodinné době pracovní.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Ustanovení zákona ze dne 19. prosince 1918, číslo 91 Sb. z. a n., o 8hodinné době pracovní mění a doplňují se takto:

§ 1.

Za § 5 uvedeného zákona vsunuje se toto ustanovení:

Vyhláška o době pracovní.

§ 5 a)

1. V Radnicích živnostenskému řádu podrobených, dále v podnicích hornických a hutnických, jakož i v podnicích dopravních jest zaměstnavatel povinen vyhláškou vyvěšenou na nápadném místě nebo jiným úředně schváleným. způsobem oznámiti ve svém podniku hodiny, kdy práce počíná a kdy končí, nebo pracuje-li se ve směnách, kdy počíná a končí pracovní doba každé směny, a zároveň uvésti odpočinkové přestávky, které se do pracovní doby napočítají. V železniční službě vyhoví se tomuto předpisu vyhlášením služebních turnusů.

2. Povinnost tato nevztahuje se na poštovní telegrafní a telefonní správu a její služebny.

§ 2.

Ustanovení § 7, odst. 4, mění a doplňuje se takto:

4. V podnicích uvedených v § 5 a) jest zaměstnavatel povinen vésti předepsaným způsobem zápis o hodinách přes čas v jeho podniku konaných, pokud odměna za práci přes čas není paušalována.

5. Všecky práce pres čas, pokud přesahují pravidelnou dobu pracovní, buďtež zvláště placeny.

§ 3.

Za § 7 uvedeného zákona jest zařaditi toto ustanovení:

§ 7 a).

Ministr sociální péče a ministr zemědělství se zmocňují, aby pro zemědělské podniky a podniky zemědělského průmyslu pro dobu nutných prací sezonních stanovili odchylky od tohoto zákona.

Článek II.

Ustanovení § 9 uvedeného zákona má zníti:

1. Ženy nesmějí býti zaměstnávány při noční práci.

2. Zaměstnanci mužského pohlaví mohou býti zaměstnáváni při noční práci pouze, pokud jsou starší 16 let. V podnicích, podléhajících předpisům živnostenského řádu, mohou však mladiství dělníci býti připuštěni teprve po dokonaném 18. roku svého věku. Výjimečně lze i v těchto podnicích při noční práci zaměstnávati mladistvé dělníky starší 16 let při oněch pracích, jež následkem své povahy nemohou býti přerušeny anebo nemohou býti obstarávány osobami dospělými, a to:

a) v železárnách a ocelárnách při pracích, při nichž užívá se pecí k ohřívaní nebo regenerování, dále při galvanisovaní plechu a železného drátu (vyjímaje dílny k čistění litiny);

b) ve vodních mlýnech;

c) ve sklárnách;

d) v podnicích vyrábějících zboží porculánové a keramické;

e) v papírnách;

f) v cukrovarech pro výrobu surového zboží.

3. Když by pro okolnosti zvláště závažné veřejný zájem toho vyžadoval, může ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry zastaviti zákaz noční práce pro mladistvé dělníky ve veku od 16 do 18 let.

4. Ministerstvo sociální péče v souhlase s ministerstvy zúčastněnými označí druhy podniku a závodů, ve kterých při zpracování surovin nebo látek velmi rychle se kazících připouští se výjimečně a přechodně na kratší dobu noční práce žen starších 18 let.

5. Dále může ministr sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry výjimečné dovoliti určitými skupinám podniků, aby v noci od 10. hodiny Večerní do 5. hodiny ranní mohly zaměstnávati ženy starší 18 let, když toho vyžaduje nepřetržitá služba v podniku nebo zvláštní zřetel k veřejným zájmům a když práce žen sestává z úkonů poměrně málo namáhavých. Udělené dovolení musí se v závodě vyhlásiti.

Článek III.

Za § 11 uvedeného zákona jest zařaditi tato ustanovení:

Ochrana matek.

§ 11 a).

1. Ženy v poměru pracovním nebo služebním podléhající nemocenskému pojištění, nesmějí po dobu 6 neděl po porodu zaměstnávány býti při pravidelné práci námezdní.

2. Prokáže-li žena, jsoucí v těhotenství, lékařským vysvědčením, že očekává porod pravděpodobně do 6 neděl, může přerušiti práci.

§ 11 b).

Během období uvedených v předcházejícím paragrafu nesmí zaměstnavatel těhotnou žeru nebo šestinedělku z práce propustiti, pokud nejde o zaměstnání pouze sezonní. Jeli žena neschopna k návratu do práce následkem nemoci, o níž jest lékařským vysvědčením prokázáno, že vzešla z jejího těhotenství nebo porodu, nesmí ji zaměstnavatel ještě během dalších 6 neděl z práce propustiti. Výpovědní lhůta nesmí nikdy vypršeti před uplynutím této lhůty 6nedělní.

§ 11 c).

Každá matka (§ 11 a), kojí-li své dítě, má během pracovní doby nárok na dvě přestávky po půl hodině, aby mohla dítě kojiti.

§ 11 d).

Ustanovení § 11 a) a § 11 b) nevztahují se na ženy zaměstnané v podnicích zemědělských a lesních.

Článek IV.

Kde se v zákoně ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., mluví o politických úřadech, rozumějí se tím na Slovensku a v Podkarpatské Rusi administrativní vrchnosti, tam, kde jde o výkon pravomoci trestní, administrativní policejní vrchnosti. V těchto územích rozumějí se dále báňskými revírními úřady báňské komisariáty a báňskými hejtmanstvími báňské kapitanáty; tam, kde není báňského komisariátu, vykonává funkci jeho báňský kapitanát.

V městech s právem municipálním a v městech s regulovaným magistrátem uděluje povolení k práci přes čas podle § 6, odst. 1., zákona ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., při podnicích zemědělských a lesních magistrát, povolení podle § 6, odst. 2., příslušný župan.

Článek V.

Zákon nabývá účinnosti co do předpisů článku I. III. a IV. dnem 1. července 1921. a co do předpisů článku 11. dnem, 1. července 1922.

Ministr sociální péče se pověřuje, aby tento zákon provedl v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Pod čís. tisku 530 předložen byl poslanecké sněmovně vládní návrh na schválení první skupiny ujednání, přijatých na mezinárodní konferenci práce ve Washingtoně, a to smlouvy o osmihodinné době pracovní, o zákazu noční práce žen a o zákazu práce dětské s podotknutím, že naše zákonodárství mezinárodním usnesením celkem nejen vyhovuje, nýbrž je co do rozsahu značně převyšuje. Jediný nedostatek našeho zákona o osmihodinné pracovní době spočívá v tom, že v něm nejsou obsaženy zvláštní předpisy o kontrole zachovávání vydaných předpisů. V tom ohledu žádá Washingtonská smlouva, aby doba pracovní s udáním přestávek odpočinku byla v každém závodě stálou vyhláškou oznámena a aby v každém závodě zaměstnavatel vedl zápis o hodinách přes čas v jeho podniku konaných.

V měsíci lednu 1921 předložena byla Národnímu shromáždění k ústavnímu projednání druhá skupina ujednání Washingtonských, sestávající ze smlouvy o potírání nezaměstnanosti, o ochraně matek a o zákazu. noční práce mladistvých dělníků. Má-li býti tato skupina smluv naším statěmi přijata, třeba, aby naše zákonodárství dělnické bylo v některých oborech doplněno a pozměněno.

Pokud jde o potírání nezaměstnanosti, byla předložena Národnímu shromáždění osnova zákona o státním příspěvku v nezaměstnanosti a bude v nejbližší době předložena osnova zákona o zprostředkování práce.

Co do ochrany matek, byla pojata do novely k nemocenskému pojišťování ze dne 22. prosince 1920, č. 689 Sb. z. a n., potřebná ustanovení o peněžitých podporách šestinedělkám. Vedle toho zbývá ještě vydati další předpis na ochranu matek, totiž že nesmějí býti z pracovního poměru propuštěny v poslední době těhotenství a bezprostředně po porodu a že se jim musí zaručiti potřebné pracovní přestávky pro kojení novorozence. Konečně jest zaujati stanovisko k návrhu smlouvy, aby se zostřily platné předpisy o zákazu noční práce mladistvých dělníků v tom směru, že by v průmyslu, hornictví a při dopravě byl tento zákaz rozšířen na mladíky do 18 let.

Proto se v předložené osnově novely k zákonu o 8hodinné době pracovní má pro obor průmyslu a živností, podniků hornických a hutnických, dále podniků dopravních předepsati, že zaměstnavatel jest povinen dobu pracovní jakož i přestávky odpočinkové přiměřeným způsobem v závodě vyhlásiti. Tato povinnost; nevztahuje se na podniky pošt a telegrafů. Mimo to jest zaměstnavatel ve zmíněných podnicích povinen, vésti předepsaným způsobem zápis o hodinách přes čas, kterémužto předpisu vyhoví se v podnicích železničních vydáním služebních turnusů. Tímto způsobem se železnice nevyjímají, ale vyhovuje se zvláštním požadavkům v tom směru, že přestávky odpočinkové nelze napřed přesně určiti.

Při této příležitosti vkládá se do zákona — jako § 7 a) — zmocnění, že pro podniky zemědělské a podniky zemědělského průmyslu mohou se nařízením stanoviti odchylky od zákona pro dobu nutných prací sezónních, poněvadž podle nabytých zkušeností rozdělení pracovní doby v rámci čtyř neděl podle § 1, odst. 5, pro zemědělství. ukázalo se nedostatečné, takže jest potřebí ještě zvláštních výjimek, jež se stanoví případ od případu.

Co do noční práce mladistvých dělníků, jest podle § 9 zákona o 8hodinné době pracovní ze dne 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., zakázáno při noční práci zaměstnávati mladistvé dělníky do 16 let. Ve Washingtoně byl tento zákaz pro obor průmyslu, hornictví a hutnictví a pro dopravnictví zvýšen až do stáří, 18 let s 5 výjimkami, a sice pro železárny a ocelárny, sklárny, papírny a cukrovary a tavírny zlatých rud. U nás zájemníci projevili celkem souhlas s tímto zostřením, ale žádali původně ještě další výjimku pro uhelné doly, poukazujíce k tomu, že uhlí v našich dolech jest rozloženo ve slabých vrstvách, takže v prostorách po jeho odstranění vzešlých, mohou býti zaměstnány pouze osoby malé a pružné. Odvozem dobytého uhlí zaměstnáno jest pouze v Ostravě kolem 6000 mladistvých dělníků, jež nebylo by lze nahraditi pracovníky dospělými, takže by těžba uhlí zákazem noční práce mladistvých dělníků byla ohrožena. Dodatečně prohlásilo ministerstvo veřejných prací, že nemůže součinnosti mladistvých dělníků vůbec v hornictví a hutnictví postrádati, nemá-li se úplně podvázati nepřetržitý provoz a hospodářský úspěch našich závodů, cizozemskou konkurencí značně utlačovaný. Za těchto okolností navrhuje se v osnově zákaz noční práce mladistvých dělníků pouze pro průmysl, živnosti a dopravnictví, vyjímaje hornictví a hutnictví, takže náš stát nebude moci k Washingtonské úmluvě o zákazu noční práce mladistvých dělníků přistoupiti. Osnova zamýšlí tedy zvýšení ochrany mladistvých dělníků aspoň v tom rozsahu, pokud to lze bez vážného ohrožení našich hospodářských zájmů. Za těchto okolností jest připuštění noční práce mladistvých dělníků ve věku mezi 16. a 18. rokem ve vodních mlýnech a v podnicích vyrábějících zboží porculánové a keramické podřízeného významu.

Co do ochrany mateřství jest toliko potřebí — ježto zákon o nemocenském pojišťování šestinedělkám zaručuje podporu v poslední době jejich těhotenství jakož i po porodu — aby se upevnil jejich pracovní poměr v tom směru, že v této kritické době nesmějí býti propuštěny z práce. Z navrhovaného obmezení zaměstnavatele nevzejde mu tedy zvláštní zatížení. Z těchto nových předpisů vyjmuti jsou. zaměstnanci zemědělští a lesničtí, poněvadž pro ně Washingtonská úmluva těchto předpisů nevyžaduje.

V ohledu formálním se navrhuje, aby Národní shromáždění projednalo a schválilo vládní návrh zákona, a zároveň se projevuje přání, aby vládní návrh přikázal se jak v poslanecké sněmovně tak i po schválení jeho touto sněmovnou v senátě výboru sociálně-politickému s tím, aby o něm podaly zprávu ve lhůtě 14denní.

V Praze dne 4. dubna 1921.

Ministr sociální péče:

Dr. Gruber, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP