Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2051.

Návrh

poslance Václava Johanise a soudruhů,

aby za účelem zmírnění nezaměstnanosti a získání materiálu pro stavby státních budov zbourány byly městské hradby v Praze.

V republice Československé jest dosud několik tak zv. hrazených míst; místa tato sloužila, nebo mela sloužiti k účelům vojensky obranným. Při dnešním stavu rozvoje techniky válečnické nemají s hlediska vojenského hradby ony žádného významu, jsou zbytečnými a vadí stavebnímu rozvoji města, zajímajíce veliké spousty půdy, která by jinak mohla býti využitkována. V Praze jsou to zejména hradby vyšehradské, které rozkládají se nad Vyšehradem, nuselským údolím a nad Podolím a zabírají veliký komplex půdy.

Snad s hlediska historického bylo by třeba zachovati citadelu vyšehradskou, jistě však všechny ostatní hradby a vedení celé pevnosti jsou zbytečné a měly by býti zbourány. Tím získáno by bylo veliké množství cihel, kamene, již zpracovaných kvádrů a jiného stavebního materiálu. Materiál získaný jest plně zužitkovatelný pro stavbu budov a jest takové jakosti, jakou dnes ztěží by mohla některá firma dodati. Na místě hradeb bylo by možno zříditi městské sady získána by byla stavební místa. Místa tato bylo by lze přenechati nebo odprodati stavebním družstvům, veřejným a soukromým podnikatelům s příkazem, aby za použití zákona o stavebním ruchu a zákona o stavbě budov veřejných podnikali stavby budov pro státní úřady a stavby obytných domů. Že by tím zmírněna byla značně nouze bytová, není třeba dokazovat.

Prováděním prací, spojených s odbouráním hradeb bylo by možno zaměstnati značný počet dělnictva, které jest bez zaměstnání fa jehož počet se denně zvyšuje. Zaměstnáním jich byly by ušetřeny obnosy, které ministerstvo sociální péče vyplácí na zmírnění bídy nezaměstnaným, volajícím po práci. Jak patrno, měla by navrhovaná akce pro stát a jeho obyvatelstvo účinky, které by přinášely zlepšení a výhody nejen hmotné a finanční, nýbrž i mravní.

Akce stejného druhu děje se v Josefově a jest jisto, že setkává se se značným zdarem a finančním ziskem.

Z důvodů těch navrhují podepsaní: Nár. shromáždění republiky Československé račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby bezodkladně v dohodě se zájemníky a vlastníky pražských pevností, bašt a hradeb podnikla akci za jich převzetí a zbourání. K pracem s tím spojených budiž použito v prvé řadě všech nezaměstnaných, kteří nemajíce práce ve svých odborech, odkázáni jsou na podporu v nezaměstnanosti. Akce budiž vedena v dohodě s obcí pražskou, případně budiž jí za podpory státu úplně svěřena.

Plochy zbouráním hrazených míst získané budiž použito jednak k zřízení sadů, jednak k stavebním místům. Tato buďtež odprodávána a přenechávána stavebním družstvům, stavebním zájemníkům veřejným a soukromým se závazkem, že v určité době podniknou za použití zákona o stavebním ruchu a zákona o stavbě budov veřejných stavby budov ať veřejných, ať družstevních, ať soukromých. Stejně budiž naloženo se stavebním materiálem, který bude zbouráním hradeb získán. Řízení celé budiž prováděno s největším urychlením a buďtež poskytnuty ku podpoře a zdaru této akce všechny fiskální, hmotné i mravní výhody.

Návrh nebude vyžadovati finančního zatížení, a znamená spíše finanční zisk.

K projednání budiž přikázán výboru soc. politickému, aby podal do týdne zprávu.

V Praze dne 31. března 1921.

V. Johanis,

Aster, Bechyně, Marek, Svoboda, Ant. Černý, Ant. Novák, Tayerle, Němec, Habrman, Hummelhans, Alb. Chalupa, Karpíšková, R. Chalupa, Al. Kříž, Srba, Oktavec, Benda, Brožík, Hampl, Stivín, Kubal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP