Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2033.

Odpověď

ministra financí

na interpelaci poslance J. Dubického a soudruhů

o složení a volbách do komisí pro daň z příjmu i do komisí odvolacích (tisk 1750).

Příčiny, pro které volby do berních komisí nelze v dohledné době provésti, spočívají nejen v nedostatku úřednictva a přetížení berních správ jinými důležitými a neodkladnými pracemi, nýbrž hlavně v té okolnosti, že zákonem ze dne 9. dubna 1920, čís. 313 Sb. z. a n. zvýšeno bylo pro. berní léta 1920 a 1921 daně prosté minimum ze 1.600 Kč na 4.800 Kč.

Ježto — jak všeobecně známo — ani ukládání daně z příjmu pro rok 1919 není všude ukončeno a ukládání pro rok 1920 jest většinou teprve v počátcích, musely by se volby konati na základě volebních seznamů, sdělaných za léta dávno uplynulá (1918 nebo 1919). Důsledek toho by byl, že by následkem zmíněného zvýšení daně prostého minima volili a mohli býti volení poplatníci, kteří již aktivní a passivní volební právo ztratili, na druhé straně pak že by nevolili a nemohli voleni býti poplatníci, kteří teprve později volebního práva nabyli. Za členy, kteří by byli zvoleni, ač mezitím passivní volební právo ztratili, musely by býti ihned provedeny volby nové, což by znamenalo další zatížení berních správ, které vzhledem k důležitějším pracem, jimiž se tyto právě zabývají, za nynějších poměrů připustiti nelze. K tomu přistupuje, že předloženou osnovou o změně některých ustanovení zákona o osobních daních přímých (tisk 1203) navrženo bylo další zvýšení daně prostého minima na 6.000 Kč, počínajíc berním rokem 1921, takže by ani volební seznamy, i kdyby tyto — což zatím jest nemožno — mohly býti sdělány na základě předpisu daně pro rok 1920, neposkytovaly vhodného základu pro volby. Volby provedené na základě volebních seznamů, které nynějšímu stavu a počtu poplatníků neodpovídají, nemohly by uspokojiti ani poplatnictvo ani finanční správu. Za tohoto stavu věcí sotva bude mocí býti odporováno názoru, že doplnění komisí náhradním jmenováním podle zákona ze dne 10. prosince 1918, čís. 65 Sb. z. a n., resp. zákona ze dne 28. května 1919, čís. 291 Sb. z. a n. poskytuje poplatníkům větší záruku stejnoměrného a spravedlivého zastoupení, než případné volby, provedené na základě zastaralých volebních seznamů. Jako, při jiných příležitostech, zdůrazňuje ministerstvo financí opětně, že postupuje při náhradním jmenování S absolutní nestranností. Na místo členů dříve volených jmenují se výlučně osoby z řad poplatníků, nepřináležejících stavu aktivních státních úředníků, se stálým zřetelem k tomu, aby — pokud to jest při omezeném počtu členů vůbec možno — všem vrstvám poplatníků dostalo se přiměřeného, nynější jejich početnosti a poplatní síle odpovídajícího zastoupení, a jest tedy obava, že by poplatníci měli v komisi zcela nepatrné nebo dokonce žádné zastoupení, úplně bezpodstatna.

Doplnění odhadních komisí děje se dle potřeby na návrh nižších instancí. Poslední doplnění odhadních komisí v Čechách stalo se výnosem ministerstva financí ze dne 17. března 1921, čís. 27.589/3130. kterým bylo provedeno náhradní jmenování v 90 odhadních okresech. Doplnění komisí odvolacích bylo zařízeno výnosem ze dne 3. listopadu 1920, čís. 92969/9980 a bude provedeno ihned, jakmile příslušné návrhy, které budou učiněny v dohodě se zemským správním výborem, dojdou.

Co se týče nové úpravy složení a doplňování berních komisí, dotklo se ministerstvo financí této otázky již v odůvodnění, připojeném k osnově svrchu zmíněného zákona (tisk 1203). Jest tudíž naděje, že při projednávání této osnovy i tato otázka bude uspokojivě rozřešena, ač nelze tajiti, že při různosti nazírání a při často protichůdných zájmech jednotlivých tříd poplatníků bude nutno překonati velké obtíže.

V Praze dne 4. dubna 1921.

Ministr financí:

Hanačík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP