Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2028.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci poslance Čuříka a spol.,

o trestuhodném skladování tuků v zásobovacích skladištích vojenských (tisk 1256.)

Komise, která byla vyslána, aby prozkoušela jakost uložených jedlých tuků v zásobárně Dejvické, nalezla všechny druhy úplně bezvadny až na sibiřské sádlo a holandský margarin. Sibiřské sádlo jest sice zdravé, má však olejnatou příchuť — důsledek krmení vepřů na Sibiři rybami —, která není u mužstva oblíbena. Zásobovací oddělení vyjednávalo stran tohoto sádla s ruskou intendancí, která se uvolila, že tuku použije jinak než pro armádu.

Holandský margarin, jehož se výhradně interpelace týká, uložený pouze v bednách, ochutnán v surovém stavu jeví ve vrchních vrstvách kostek slabou příchuť po mýdle následkem počínající žluklosti; nechutná však hůře než tak zvané selské kravské máslo k vaření, nabízené počátkem února v obchodech 1 kg za 40 Kč. Vzhled holandského margarinu jest chutný a upomíná barvou na kravské máslo. Povrch kostek jest silnější, jich střed slabě žlutě zabarven. Holandský margarin jest bez vůně. Komise vyvolila si jednu bednu holandského margarinu a učinila čtyři různé zkoušky:

1. rozpuštěn v jedné nádobě čistý holandský margarin nažloutlý, oškrábaný z vrchu kostky,

2. dále rozpuštěn v druhé nádobě slabě zažloutlý margarin ze středu kostky,

3. v třetí nádobě rozpuštěn margarin jako sub 1. s přísadou krájené cibule,

4. ve čtvrté nádobě rozpuštěn margarin jako sub 2. rovněž s přísadou krájené cibule.

Při okoušení rozpuštěného margarinu ad 1. tím méně při zkouškách 2., 3. a 4. — nezjistila komise pražádné odporné chuti. Rozpuštěný tuk všech čtyř zkoušek chutnal úplně jako každý normální jedlý tuk a dá se tudíž směle ku přípravě jídel používati.

Na dotaz komise, mnoho-li a které oddíly si do jakosti holandského margarinu stěžovaly, bylo se strany správní komise zásobárny sděleno, že si dosud stěžovala pouze důstojnická jídelna v Brandýse n. L., které bylo 100 kg holandského margarinu na její žádost za jiný druh tuku vyměněno. Jiné oddíly si do holandského tuku vůbec nestěžovaly. Holandský margarin se konsumuje u všech oddílů od zásobárny Dejvické závislých nepřetržitě již od konce října 1920. Toto zjištění týká se holandského margarinu ukládaného a rozdíleného zásobárnou v Dejvicích.

Pokud se obvinění Dejvické zásobárny v interpelaci z neodborného ukládání holandského margarinu týče, zjistila komise:

Holandský margarin státním tukovým ústavem v srpnu 1920 vojenské správě dodaný nemohl býti přidělován ke konsumci dříve než v druhé polovici října 1920 z těchto důvodů: Vojenská správa jest nucena udržovati mimo jiné také železné zásoby tuků pro možnou mobilisaci a nelze tudíž říci, že zásoby v Dejvicích soustředěné jsou nějak přemrštěny. Toto udržované množství zásob se postupně vyměňuje a postupovalo při tom zásobovací oddělení ministerstva národní obrany tak, že dodávky státní tukové ústředny byly na tak dlouho uloženy, až byly starší zásoby skonsumovány. Tuto konsumci řídilo zásobovací oddělení ministerstva národní obrany samo, neponechávajíc v tomto směru zásobárně samostatné ingerence.

Během léta 1920 vázly dodávky tukové ústředny a dodala tato potřebu vyžádanou a předem zaplacenou pro červenec a srpen 1920 teprve počátkem srpna 1920. Mezi tím však musilo zásobovací oddělení převzíti jako en bloc nakoupený tuk z pozůstatků zásob americké armády v Koblenci, jakož i tuky ruskými legiemi dovezené, čímž se konsumce holandského margarinu pochopitelně zdržela, ježto musil býti americký, z Koblence dovezený oleomargarin, který dříve zkázou hrozil, také dříve konsumován.

Zásobárna Dejvická podnikala u zásobovacího oddělení ministerstva národní obrany tyto kroky, aby urychlila konsumci tuků u ní uložených. Žádala o zastavení dalších objednávek tuků vzhledem na zásoby a prosila, aby směla sama vyvoliti jednotlivé druhy tuků ke konsumci, že se nedá holandský margarin již dlouho skladovati, ježto podlehne zkáze.

V září 1920 na základě stížnosti jedné zásobárny, nařídilo zásobovací oddělení všem zásobárnám, aby byly zásoby tuků přezkoušeny a aby byla podána o výsledku zpráva.

Na základě tohoto vyšetřování, které bohužel se vedlo pomalým úředním tempem a na základě zpráv došlých od různých zásobáren o závadách a hlavně o malé trvanlivosti tuku dodaného firmou Kosta, nařídilo zásobovací oddělení ministerstva národní obrany zásobárně v Dejvicích, aby reklamovala u státního ústavu pro tuky špatnou jakost a aby hleděla, by ústav provedl bezplatnou výměnu za zboží k používání schopné.

Toto nařízení bylo vedeno snahou získati u příležitosti právě prováděné likvidace státního ústavu pro tuky čerstvou zásobu tohoto materiálu. Žádost tu tuková ústředna odmítla.

Pokud se týče domnělé škody zkažením tuků pro vojenskou správu povstalé, nelze konstatovati, že by se škoda stala, poněvadž veškerý domněle zkažený holandský margarin jest ve stavu poživatelném, značná část ho již byla zkonsumována a zbytek bude zkonsumován do konce března. Zbytek ten činil 12. února již pouze 19.570 kg, což znamená v penězích při ceně 1 kg holandského margarinu 2650 Kč obnos 518.065 Kč oproti obnosu v interpelaci uvedenému 1,754.697 Kč 50 hal.

Pro případ, že ze zbylých zásob do té doby něco by utrpělo — čemuž lze pečlivou nařízenou manipulací brániti — možno dle posudku odborné firmy (Mařík v Praze) provésti bez větších ztrát úpravu materiálu tak, že jest i dále požívatelným. Případná ztráta při tom odpovídá kalkulovaným ztrátám s nimiž při ukládání železných zásob nutno vždy předem počítati.

V Praze dne 10. března 1921.

Ministr národní obrany:

Gen. Husák, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP