Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2025.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Jana Bečky a soudr.

o protizákonném úřadování st. les. úřadu ve Starých Horách. (Tisk 1105.)

Obyvatelstvo na Slovensku přímo se vrhlo po převratu na statní lesy, považujíc je za volný majetek. Z lesů bylo dříví odváženo, lesní kultury bylý nezřízenou pastvou ničeny, lesy staly se rejdištěm celých tlup vojenskými puškami ozbrojených jednotlivců, kteří zvěř libovolně stříleli a pod.

Jest samozřejmé, že bylo povinností státní lesní správy učiniti těmto zlořádům prováděním předpisů lesního zákona pokud možno brzký konec, což se skutečně během uplynulých dvou let z dobré části podařilo, ačkoliv i pro budoucnost jest ještě v mnohém náprava nutná. Při provádění zákonitých opatření narazila statní lesní správa arci na odpor obyvatelstva, které se samovolně zabraných výhod tak lehce vzdáti nechtělo a v jednotlivých případech, zvláště ohledně lesní pastvy, dosud nechce. Otázka pastvy na Slovensku jest vůbec problém dalekosáhlé důležitosti, který bude v nejbližší době ministerstvem zemědělství v dohodě s interesovanými kruhy vhodně řešen.

Otázka pastvy stala se proto kritickou, poněvadž těžké vyživovací poměry nutí i tu část obyvatelstva, která žádnou půdou nevládne a zvláště četné továrenské dělníky, k chovu dobytka, kterému mají poskytnouti státní lesy výživu. Ministerstvo zemědělství uznává plně potřebu, aby bylo obyvatelstvo v přechodné době v tomto směru až do krajnosti podporováno, a uvolnilo pro pastvu všechny plochy, které vůbec mohou přijíti v úvahu; v četných pádech stalo se to i na úkor lesního hospodářství. Konečně musí býti ale přece vymezena hranice, kterou nelze překročiti, aniž by byly státní lesy ve své podstatě ohroženy a jest tedy státní lesní správa povinna v případech, kde se tak stalo, ve smyslu lesního zákona zakročiti.

Při lesním pychu a při lesních krádežích postupuje se tak, že pachatel vyzván jest lesní správou před podáním žaloby k dobrovolnému zaplacení lesní škody, odškodného a pokuty a teprve zdráhá-li se tak učiniti, jest podán politickému úřadu aneb soudu k potrestání.

Do lesní škody počítána jest cena dříví, odškodným vyrozumívá se náhrada, která lesu prosvětlením ztrátou přírůstku atd. způsobena byla; pokutu tvoři souhrn lesní škody a odškodného. Celý postup řízení při lesních krádežích neděje se však libovolně, nýbrž stanoven jest přesně zákonem č. XXXI. z roku 1879, § 90.

K dodržování stávajících zákonů, tedy i uvedeného vázán jest lesní personál služební přísahou a koná tedy lesní správce pouze svoji povinnost, stíhá-li lesní krádeže a přestupky.

Maďarského tiskopisu, který jest předmětem interpelace, použila lesní správa Staré Hory, přes to, že slovenské tiskopisy byly vydány již v létě 1920, poněvadž chtěla k vůli úspoře zásobu maďarských tiskopisů upotřebiti. Jmenované správě dostalo se za to přísné důtky. Všem lesním správám bylo opětovně nařízeno, aby používaly výhradně slovenských tiskopisů. — Pokud se pak týče v interpelaci uvedených konkrétních případů, bylo lesní správě Staré Hory nařízeno, aby je přezkoušela a vydala — pokud se tak již nestalo — nová slovenské vyzvání k placení.

V Praze dne 26. března 1921.

Ministr zemědělství:

Dr. Brdlík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP