Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

1977.

Naléhavá interpelace

poslanců Gézy Borovszkého, Štěpána Daruly, L. Surányiho, H. Tausika

celé vládě

ve věci vypovídání na Slovensku.

Poměry na Slovensku zaměstnávají trvale vládu a parlament. Důvod toho spočívá částečně v tamějším vládním systému, namířeném proti lidu. Dnes jest na Slovensku, bez rozdílu národnosti, pronásledován každý, který nenáleží buržoasii. Zvláště silně pronásledováni jsou maďarsky a německy mluvící dělníci, kteří vedle vězení trestáni jsou také vypovídáním. Ve spišském komitátu došlo nedávno k tomu, že vypovídací výměry dostali tací německy mluvící dělníci, jejichž předkové na Slovensku před staletími usídleni byli, kteří se tam narodili a již od desítiletí tam žijí.

Vypovídací soustavy užívá se zvláště v hojné míře proti košicko-bohumínským dělníkům. V poslední době vypověděl liptovský župan 8 košicko-bohumínských dělníků a sice:

Ambrosia Biró z Liptovského Nového Města. Jmenovaný jest již 18 let ve službách koš.-boh. dráhy.

Štěpána Kövera z Liptovského sv. Mikuláše. Tento jest od 14 let ve službách koš.-boh. dráhy.

Ondřeje Juhásze z Lipt. sv. Mikuláše. Má 14 služ. let.

Josefa Antala z Lipt. sv. Mikuláše. Má 13 služ. let.

Antonína Kášu z Lipt. sv. Mikuláše. Má 8 služ. let.

Karla Surányiho z Lipt. sv. Mikuláše. Má 14 služ. let.

Pavla Légradiho z Liptovágfalva. Má 7 služ. let.

Bélu Fehéra z Lipt. sv. Mikuláše. Jeho otec jest také příslušný na Slovensko.

Vykázaní přišli 20. března k maďarské hraniční stanici Hidasnémet, kde však maďarská hraniční policie odpírala je přijmouti. Na vypovídací výměr napsal rada maďarské hraniční policie toto:

ťSvou zdejší příslušnost nemohou docela ničím dokázati. 14li letou tamější službou ztratili také snad zdejší příslušnost, pročež byli odmrštěni.Ť

Vypovězení železničáři apelovali proti výměru u maďarské vlády, která však výměr policejního rady schválila a znovu prohlásila, že jmenované do Uher nepustí.

Po té byly poslány vozy s vypovězenými do Čány na československou hraniční stanici.

Tito pronásledovaní lidé zmítají se teď se svými rodinami v největší zoufalosti a bezradnosti ve vozech. Peněz nemají, ježto koš.-bohum. dráha zastavila jim ještě v únoru vyplacení jim podle zákona příslušejícího platu.

Podobné případy budou se přiházeti však i dále, jestliže vláda ihned nezastaví vypovídání, neboť podle maďarských zákonů jest každý příslušný tam, kde tráví 4 léta.

Jest tedy samozřejmé, že Uhry z oněch obyvatel, kteří více než 4 léta na Slovensku ztrávili, ani jednoho nepřijmou, poněvadž jsou pokládáni za cizí státní občany.

Po všem tom ptáme se celé vlády:

1. Jest ochotna, ihned zastaviti vypovídání?

2. a jest ochotna, dosud vypovězené (také i ty železničáře, kteří se nalézají v Čany) na jejich místa zpět dosaditi a jejich státní občanství uznati?

V Praze dne 31. března 1921.

Borovszky, Darula, Surányi, Tausik,

Merta, Haken, Koutný, Houser, Malá, Toužil, Kreibich, Mikulíček, Skaunicová, L. Kučera Skalák, Krejčí, Teska, Bubník, Blatny, Blažek, Warmbrunn, Kunst.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP