Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1894.
Odpověď
ministra veřejných prací
na interpelaci poslance J. Dubického a soudruhů
o nedostatečném přídělu uhlí pro okresy Poděbrady a Král. Městec (tisk 1104).
Zásobování okresu poděbradského a králové mosteckého otopným uhlím bylo v roce 1920 prováděno tak, že městu Poděbradům bylo uhlí dodáváno po celý rok přímo, ostatním městům a obcím obou okresů pak prostřednictvím, obvodních uhelných rozděloven v Poděbradech, Sadské, Peckách, v Libňovsi, Král. Městci a Dymokurech. Na vlastní žádost vyřaděná byla. města Král. Městec, Pecky a Sadská z příslušných rozděloven a přímý příděl upraven v roce 1920: Král. Městci od října, Peckám od listopadu a Sadské od prosince.
Měsíční příděly uhlí pro města a obce jmenovaných okresů byly vyměřeny dle počtu obyvatelstva z množství uhlí, určeného dle pohotových zásob a poměrů těžebních pro veškerý otop, činily v roce 1920 pro Poděbrady (pro celý rok) 2825 tun, Pečky (na listopad a prosinec) 130 tun, Král. Městec (na říjen až prosinec) 140 tun, Sadské (na prosinec) 60 tun,
pro obvodní uhelné rozdělovny
v Poděbradech 1840 tun
v Sadské 1260 tun
v Peckách 1370 tun
v Libňovsi 790 tun
v Král. Městci 2175 tun
v Dymokurech 1090 tun.
Z důvodů níže uvedených mohly tyto předpisy býti uskutečněny jen z části a sice:
městu Poděbradům ve výši 1333 tun
městu Peckám (na listopad a prosinec) ve výši 106 tun
městu Král. Městci (na říjen-prosinec) ve výši 79 tun
městu Sadské (na prosinec) ve výší 66 tun
obvodní uhelné rozdělovně ve výši
v Poděbradech 548.5 tun
v Sadské 624.9 tun
v Pečkách 836.8 tun
v Libňovsi 306.— tun
v Král. Městci 856.7 tun
v Dymokurech 459.7 tun.
Příčiny, proč předepsané kontingenty nebyly plně dodány lze vysvětliti poválečnými poměry, které se jeví zejména při těžbě uhelné, jednak nedostatečná výživa a nevyrovnané sociální poměry, působí na výkonnost horníků a jednak opotřebované těžební zařízení a nedostatečná investice ze strany podnikatelů má za následek pokles těžby a zhoršení kvality vytěženého uhlí, jemuž se v úpravnách nevěnuje ta péče, jako dříve, když k tomu nutila konkurence. Neméně trpí řádné zásobování uhlím neustálenými poměry dopravními.
Ministerstvo veřejných prací jsouc si plně vědomo těchto příčin, podniká vše, co by přispělo ku zvýšení těžby a ku zrychlení dovozu uhlí.
Pokud se týče zásobování okresu poděbradského a král. městeckého bylo důrazně nařízeno příslušným uhelným inspektorátům, aby o plnění předepsaných dodávek bedlivě pečovaly ovšem, že nešlo při tom zanedbávati ony dodávky drahám a oněm velkým průmyslovým podnikům, kde udržení nerušeného provozu je ve státním zájmu. Zlepšená situace uhelná opravňuje k naději, že veškerým obcím okresu poděbradského dostane se již nyní otopného uhlí v postačitelném množství.
V Praze dne 28. února 1921.
Ministr veřejných prací: