Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1891.
Návrh
poslance Dr. Uhlíře a spol.
na přiměřené obeslání mezinárodní parlamentární konference obchodní v Lisaboně v květnu 1921.
Ze zprávy tří výborů (pro záležitosti průmyslu, živnosti a obchodu, rozpočtového a dopravního) — tisk č. 1669 — dovídáme se, 1. že na programu příští plenární schůze mezinárodní parlamentární konference obchodní v Lisaboně jsou tyto otázky: měna, podíl na čistém zisku, mezinárodní doprava, zjednodušení celních formalit a obchodní smlouvy, a 2. že v pařížské schůzi generální rady koncem listopadu 1920 bylo znovu slíbeno. Že roku 1922 zasedati bude mezinárodní parlamentární konference obchodní v Praze.
Se zřetelem k významu programového jednání konference lisabonské a k možnosti příští konference v Praze pokládáme za důležité, aby konference lisabonská byla náležitě obeslána delegáty našeho Národního shromáždění, protože je zapotřebí četné osobní přítomnosti se strany našeho parlamentu netoliko pro důležitost diskutovaných otázek, ale také pro včasné navázání osobních styků mezi parlamentem naším a zástupci parlamentů na mezinárodní konferenci zúčastněných, kteří mají být eventuelně našimi hosty v roce 1922.
Je nutno, abychom právě s parlamentními kruhy ostatních států vyhledávali jak možno nejčastější styky, poněvadž toto meziparlamentární sbližování může jen prospět parlamentarismu republiky Československé a všemu našemu politickému životu. Parlament demokratického státu nemá se spokojit jen s faktem, že je zde ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo pro zahraniční obchod, jimiž stát vchází ve styk se státy ostatními. Vedle těchto exekutivních orgánů právě korporaci legislativní má záležeti na tom, aby se iniciativně účastniti mohla života mezinárodního, po světové válce, v době velikého sjednocování světa ve Svazu Národů tím důležitějšího. Mezinárodní parlamentární konference obchodní jsou k tomu nejbližší a nepraktičtější příležitostí. Vznikly na popud britského Commercial Committee dolní sněmovny; první plenární schůze konala se v červnu 1914 v Belgii, druhá v srpnu 1916 v Paříži, třetí v květnu 1917 v Římě, čtvrtá v červenci 1918 v Londýně, pátá v květnu 1919 v Bruselu, šestá v květnu 1920 v Paříži. Páté a šesté schůze zúčastnili se již také členové Národního shromáždění republiky Československé. Podle statutu účelem mezinárodních parlamentárních konferencí obchodních jest shromažďovati delegáty parlamentů, aby usilovali o unifikaci zákonů, nařízení a předpisů v oboru obchodním a zabezpečiti touto spoluprací vzájemnou pomoc a účinnější ochranu svých zájmů v cizině. Každá země může býti zastoupena jednou skupinou, v níž (podle 4. bodu stanov) mají právo býti: a) většinou členové parlamentu a diplomaté, aby tak svojí převahou dodali konferenci mezinárodně parlamentárního charakteru, b) fakultativně, vynikající osobnosti světa soudcovského, národně hospodářského, obchodního a průmyslového. Rovněž členy generální rady mezinárodní parlamentární konference obchodní mají býti vždy dva členové parlamentu té které skupiny. Devátý bod stanov M. P. K. O. praví, že delegace jednotlivé mohou míti deset členů; v praxi parlamenty zastupovány bývají četněji tak na př. Britanie na konferenci pařížskou r. 1920 vyslala 26 delegátů, Itálie 30, SHS vyslalo 17 členů Skupštiny.
Má-li se vážně požadovati, aby se osmá plenární schůze M. P. K. O. konala roku 1922 v Praze, pak je zapotřebí, aby se včas již nyní učinila všecka nezbytná opatření. Především, aby vyslána byla na 7. plenární schůzi do Lisabonu četnější delegace našeho parlamentu, která by navázala hojné osobní styky s event. našimi příštími hosty. Bylo by nutno ať při nějaké slavnostní příležitosti nebo v instruktivní přednášce nebo jakoukoli jinou přiměřenou formou upozorniti delegáty cizích parlamentů na náš stát a jeho poměry a osobně je pozvat k návštěvě Prahy. A za druhé, v parlamentu našem musel by se co nejdříve utvořit zvláštní výbor pro organisaci 8. plenární schůze M. P. K. O. v Praze, jak tomu bylo také před 6. schůzí pařížskou, kde v 18členném organisačním výboru zasedali. nejčelnější osobnosti francouzské a poslanci a senátoři. Toho by bylo tím více zapotřebí, že by šlo také o program 8. schůze přiměřený naši mezinárodni situaci, který by v čas musel býti sjednán v generální radě.
Přihlížejíce tedy k programu letošní konference pro náš stát obchodně i sociálně hospodářsky tak důležitému, přihlížejíce dále k tomu, že není vyloučena možnost příští mezinárodně parlamentární konference obchodní v Praze — s čímž souvisí programová i technická její příprava — navrhujeme, aby se výbory: pro záležitosti průmyslu, živnosti a obchodu, rozpočtový a dopravní, znova zaměstnávaly otázkou zastoupení našeho parlamentu na konferenci lisabonské a delegovaly přiměřený počet členů parlamentu náležitě kvalifikovaných odborně i po stránce znalosti cizích řečí (zejm. francouzštiny jakožto jednací řeči konferenční).
Návrh tento budiž přikázán výboru pro záležitosti průmyslu, živnosti a obchodu, výboru rozpočtovému a výboru dopravnímu.
V Praze dne 16, března 1921.
Dr. Uhlíř,
Stříbrný, Draxl, Slavíček, Dr. Vrbenský, Netolický, Drobný, Hrušovský, Laube R., Zeminová, Buříval, Špatný, Sladký, Dr. Bartošek, Dr. Franke, Langr, Tučný, Pechmanová, Pelikán, Hrizbyl, Landová-Štychová.