Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1866.

Vládní návrh

Zákon

ze dne .......................................... 1921,

jímž se povoluje užíti dílčích dluhopisů, jež vydá město Brno v úhrnné jmenovité hodnotě 50,000.000 Kč, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dílčích dluhopisů, jež vydá za souhlasu vlády město Brno podle usnesení městského zastupitelstva ze dne 1. října 1920, schváleného moravským zemským výborem usneseními ze dne 16. října 1920 a ze dne 28. prosince 1920 v úhrnné jmenovité hodnotě 50,000.000 Kč, aby si opatřilo prostředky ku výstavbě obytných domů, smí býti užíváno k úročnému ukládání peněz poštovního šekového úřadu, nadací a ústavů, podléhajících veřejnému dozoru, rovněž tak k uložení peněz sirotčích, svěřenských a depositních a konečně až do výše bursovního kursu, avšak nikoliv přes jmenovitou hodnotu, za služební a obchodní kauce.

§ 2.

Provésti tento zákon, jenž nabývá účinnosti dnem vyhlášení, ukládá se ministrům financí, vnitra a spravedlnosti.

Důvodová zpráva.

Aby čelilo poněkud, bytové nouzi, objevivší se v městě Brně v povážlivých poměrech, usneslo se městské zastupitelstvo v Brně dne 1. října 1920 vydati komunální zápůjčku ve jmenovité hodnotě 50,000.000 Kč ve 6% dílcích dluhopisech, splatnou v 50 letech s výhradou rychlejšího slosování. Výnosu této zápůjčky má býti použito výhradně ke stavbám obytných domů, účastným výhod zákona ze dne 23. května 1919, č. 281 Sb. z. a n., resp. ze dne 6. února 1920, č. 92 Sb. z. a n.

Částka potřebná k úrokování a umořování této zápůjčky v prvém roce bude zařaděna do rozpočtu na rok 1921. Další služba úroková a umořovací bude zajištěna tím způsobem, že na každý nově postavený dům bude po jeho dokončení zjednána hypotékární zápůjčka se zárukou státní, resp. se státním příspěvkem k umořování a úrokování, a výnosu každé takové zápůjčky bude vedle činžovního výnosu použito, k dotování zvláštního fondu, sloužícího výhradně, k umoření (slosování) a úrokování hořejší 50 mil. zápůjčky. Kdyby tento fond ku zmíněnému účelu plně nestačil, musí se městské zastupitelstvo postarati o úhradu schodku z jinakých důchodů města Brna. Na účet této zápůjčky provádí a částečně již provedla obec brněnská stavbu 15 domů činžovních a 12 domků rodinných se 200 byty nákladem asi 16,000.000 Kč. Dosavadní na ně učiněný náklad bude ze zmíněné zápůjčky obcí refundován.

Obec brněnská žádá, aby této zápůjčce přiznána byla pupilární jistota. Poněvadž podle toho, co bylo řečeno, jest služba úroková a umořovací zajištěna, a poněvadž město Brno svým majetkem a svými důchody zaručuje řádné splacení a zúročení zápůjčky, není překážky, aby žádaná výhoda byla přiznána. Jest k tomu však potřebí zvláštního zákona, poněvadž §em 194 zákona ze dne 9. srpna 1854, č. 208 ř. z., a nařízením uher. min. vnitra č. 123.000/1902 B. M. a uher. min. financí č. 3600/1902 P. M. § 58 a násl. vypočteny jsou taxativně způsoby, jak lze uložiti jmění nezletilců.

Vláda proto předkládá příslušnou osnovu zákona k ústavnímu projednání.

V ohledu formálním se navrhuje, aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena; zároveň se projevuje přání, aby osnova přikázána byla v poslanecké sněmovně výborům právnímu a rozpočtovému a po schválení touto sněmovnou v senátě výborům ústavně-právnímu a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší.

V Praze dne 17. února 1921.

Správce ministerstva financí:

Dr. Engliš, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP