Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1862.

Odpověď

ministra vnitra, spravedlnosti, školství a národní osvěty

na interpelaci posl. Dra Th. Bartoška, Fr. Langra a soudr.

o persekuci učitele Josefa Kudena v Kunovicích na Moravě. (Tisk 1111.)

Podepsaným ministrům jest známo, že dne 11. září 1920 došlo na státní zastupitelství v Uherském Hradišti trestní oznámení, podepsané Robertem Hráčkem, v němž bylo uvedeno, že učitel Josef Kuden dne 6. září 1920 ve škole v Kunovicích učil, že Boha není, nebe není, pekla není, rodiče že to dětem jen proto říkávají, aby děti lépe poslouchaly, člověk že prý se zvrhl z opice, že Bůh ho nestvořil a pod.

Poněvadž oznámení bylo podepsáno jménem, které v Kunovicích častěji se vyskytuje, a obsahovalo přesná data ohledně obvinění, nečinilo dojem oznámení anonymního nebo nějaké mystifikace, a bylo zavedeno trestní vyhledávání.

Krajský soud v Uherském Hradišti zaslal trestní oznámení četnické stanici v Kunovicích ku zjištění pisatele a bližších okolností, jimiž trestný čin, zločin rušení náboženství, byl by osvětlen.

Tato zjistila, že podpis na trestním oznámení není pravým a že jedná se o pseudonym.

Ve věci samé vyslechlo pak četnictvo a soud sedm žáků oné třídy, v níž Josef Kuden se udanlivých výroků měl dopustiti.

Poněvadž těmito výslechy obvinění Josefa Kudena, že by byl učil, že není Boha, nedalo se dokázati a poněvadž ostatní obvinění, totiž, že učitel Kuden žákům vyprávěl, že není pekla ani nebe, nezakládalo skutkovou podstatu trestního činu vůbec, bylo trestní oznámení podle § 90 tr. ř. odloženo.

Tvrzení, obsažené v interpelaci, jakoby trestní vyšetřování nebylo vedeno žádoucí objektivitou, ježto jako svědci byly slyšeny pouze děti klerikárních rodičů, není oprávněným, zejména uváží-li se, že četnictvo vyšetřovalo žáky na základě seznamu, samým učitelem Kudenem mu předloženého, a soud postupoval pak na základě vyšetření četnického, aniž by mu mohlo býti známo, jaké jest náboženské smýšlení dotyčných rodin.

Rovněž další tvrzení interpelace, že četnictvo postupovalo proti Josefu Kudenovi nešetrně, není nijak doloženo, také si Josef Kuden při svém výslechu na nešetrnost se strany četnictva nestěžoval.

Jak se později zjistilo, jsou z vyslýchaných žáků jenom dva z rodin strany lidové. Četnictvo nekladlo žákům sugestivních otázek, žáci vypovídali, aniž byli dříve upozorněni na to, co tvrdil udavač.

Četnictvo bylo služebním tajemstvím vázáno, aby učiteli Kudenovi jméno udavače zatajilo.

Že by vyslechnutí žáci byli vykřikovali před okny učitele Kudena, nebylo zjištěno. V témž domě bydlící učitelka Tomáštíková a učitel Bukovanský, jenž v této době, jsa nemocen, neustále se zdržoval doma, ničeho podobného ani neviděli, ani neslyšeli.

Úřady školní nebyly při úředním šetření o věci, v interpelaci uvedené, nikterak zúčastněny a k nějakém opatření jejich před ukončením řízení soudního nebylo důvodu.

V Praze dne 25. února 1921.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Popelka, v. r.,

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Šusta, v. r.,

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP