Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1846.
Návrh
poslance Antonína Nováka a soudruhů
na změnu § 28 zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. o požitcích válečných poškozenců.
Zákon
ze dne ........................................... 1921,
jímž se mění § 28 zákona ze dne 20. února 1920 č. 142 Sb. z. a n.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Čl. I.
Znění § 28 odst. 1. zákona ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. mění se takto: ťNárok na důchod vdovský, sirotčí a předků, jenž jest dán již v době vyhlášení, jest přihlásiti nejpozději do 15. září 1921.Ť
Čl. II.
Zákon nabývá účinnosti se zpětnou platností od 16. března 1921 dnem vyhlášení.
Čl. III.
Ministru sociální péče se ukládá, aby zákon tento v dohodě s ministrem financí a vnitra provedli.
Odůvodnění.
Zákon o válečných poškozencích ze dne 20. února 1920, č. 142 Sb. z. a n. předpisuje, aby nárok na důchod vdovský, sirotčí a předků byl přihlášen do roka ode dne vyhlášení zákona t. j. do 16. března 1921.
Lhůta tato nestačí, neboť nebylo v mnoha případech možno, aby váleční poškozenci podmínce vyhověli. Vinu na tom nesou jednak chaotické poměry válečné, jednak nedostatečné rozšíření znalosti tohoto zákona. V prvém případě jde hlavně o obstarávání průkazu. o úmrtí, zranění nebo chorobě službou válečnou přivedených; tyto nutno vyžádati si od občanských neb vojenských úřadů a těles, jichž sídlo jest mimo obvod Čsl. republiky. Následkem četných změn osobních i místních, zničení původních zápisů stává se, že příslušné zahraniční úřady nebyly dosud s to, aby zjistily nutné skutečnosti a konají dosud potřebná šetření. Na nedostatečné rozšíření znalosti zákona o válečných poškozencích docházejí stesky ze Slovenska a Podkarpatské Rusi.
Návrh tento neznamená zvláštního zatížení, proto není třeba úhrady zvláštní.
Ve formálním směru budiž přidělen návrh výboru sociálně politickému.
V Praze dne 15. března 1921.
A. Novák,
A. Chalupa, Ulrich, Geršl, Němec, Winter, Johanis, Kubál, Dr. Dérer, Hummelhans, A. Černý, Srba, Hvizdák, Karpíšková, Prokeš, J. Černý, Pocisk, A. Kříž, Brožík, Kasík, R. Chalupa, Sychravová.