Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1838.

Zpráva

I. výboru kulturního

II. výboru pro záležitosti průmyslu, živnosti a obchodu

o návrhu poslanců V. Veverky, Fr. Petrovickéko, V. Votruby a soudruhů (tisk 1124)

na pozvednutí úrovně produkce předloh pro řemesla přísným výběrem, pokud je opatřuje stát pro své školy a svépomocnými akcemi, vedenými minist. školství a národní osvěty.

I.

Návrh směřuje k uměleckému a odbornému povznesení úrovně u řemesel výtvarných a příbuzných odvětví, týká se jmenovitě knihařství, čalounictví, malířství dřev, písma a pokojů, kovo a dřevoprůmyslu a má při stálém vývoji řemesel držeti stejný krok co do vkusu a provedení i po stránce umělecké.

Příslušníci některých řemesel z nedostatku vhodných předloh a průmyslu předlohového u nás, sami pustili se do výroby předlohové, tak malíři, knihaři, soustružníci a j., což následkem nedostatečné teoretické průpravy vždy vkusu uměleckému, provedení a obecné potřebě nehovělo. Nebylo jim také možno věnovati se cele této výrobě, ježto první starostí jich je činnost v dílně. Bude třeba postupně vytvořiti domácí výtvarný průmysl předlohový, který by stál na výši doby, než se tak stane musí tu býti instance, která by odborníky dala rozeznávati a vybírati dobré a vkusné předlohy na rozdíl od nynějších na mnoze zastaralých a nevkusných a také z důvodů zištných jedině na trhu nabízených.

V odborném a průmyslovém školství musí dobrým předlohám věnována býti pozornost, aby již odtud vkus a zájem ku vytříbené práci na podkladě uměleckém, byly šířeny. Příslušné průmyslové oddělení při ministerstvu školství a národní osvěty je k tomu povoláno, aby se ve směru tom uchopilo iniciativy.

Výbor kulturní navrhuje:

Ministerstvu školství a národní osvěty se ukládá, aby na produkci a odbyt předloh vykonávalo vliv a jeho oddělení pro průmyslové školství zaopatřovalo odborné a průmyslové školy předlohami spolehlivě vybranými. K usnadnění tohoto úkolu nechť ministerstvo školství a národní osvěty podle potřeby vstoupí ve styk se zemskými odbornými jednotami živnostenských společenstev, technologickým museem, ústavy pro zvelebování živností, a školou umělecko-průmyslovou, a tak společnou prací ku ozdravění produkce předloh přispělo.

V Praze dne 9. března 1921.

Předseda:

Dr. O. Srdínko, v. r.,

Zpravodaj:

F. Horák, v. r.

II.

Od nepaměti jest četná výroba řemeslná odkázána na odborné předlohy. Malíři pokojů, truhláři, zámečníci, řezbáři, krejčí, obuvníci, a celá řada jiných řemesel těžko by se bez nich a pokročilém vývinu řemesel obešla. Jde tu velmi často o sloh a jeho přetvoření, panující modu vkusného provedení a podobné vlastnosti, bez nichž se obejíti nelze.

Naše živnostenské školství má sice celou řadu předlohových děl k disposici, o nichž však odborné kruhy mají ustálený názor, že jsou methodou, koncepcí i slohově nedokonalé.

Jsou to díla nejvíce cizojazyčná. Naše původní práce tohoto druhu nenalézaly u starých rakouských vlád příznivého přijetí a schválení, poněvadž byly dávány k posouzení kruhům jinojazyčných konkurentů, kteří z příčin na snadě ležících, je ku schválení nedoporučovaly.

Není také radno, aby v tomto případě vyvinoval se z tohoto předmětu průmyslový zisk, naopak je žádoucno vtěliti do předloh stránku uměleckou a praktickou, o kterou se může nezištně starati jedině ministerstvo kultu a vyučování, za součinnosti nejpřednějších kruhů odborných, k tomuto úkolu způsobilých.

Tím by naše opomíjené školství živnostenské, jakož i ústavy ku svépomoci živností zařízené, značně získaly, o což navrhovatelům jedině jde.

Z těchto krátce vytčených důvodů, doplňujících odůvodnění podaného návrhu, sněmovní výbor pro průmysl, živnosti a obchod, vyslechnuv zpravodaje a porokovav o věci, usnáší se:

Národní shromáždění račiž se usnésti:

Ministerstvu kultu a vyučování se ukládá, postarati se pokud možno nejdříve o vhodné předlohy pro školy živnostenské a ústavy sem náležející a sice za součinnosti odborníků k tomu nejpovolanějších a odstraniti posavadní předlohy cizojazyčné, těmitéž odbornými kruhy za vadné uznané.

V Praze dne 10. března 1921.

Předseda:

Jan Slavíček, v. r.,

Zpravodaj:

V. Veverka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP