Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1823.

Návrh

poslance Jaromíra Špačka a druhů

na zřízení československého konsulátu v Polském Těšíně.

Přiřčením polovice Těšínského Slezska Polsku a jeho mezinárodně právními důsledky jak jsou formulovány také ve zvláštní smlouvě, která byla sjednána mezi naším státem a Polskem, jsou velmi podstatně dotčeny veřejnoprávní i soukromoprávní zájmy mnoha tisíc nynějších příslušníků naší republiky, zvláště však také těch, kteří budou teprve do roku od zmíněné smlouvy pro náš stát optovati. Již výkon této opce má nastati podle ustanovení této smlouvy u nejbližšího konsulátu. Pro Poláky našeho Těšínska je jím polský konsulát v Bohumíně, pro naše příští občany z Polského Těšínska však vzdálený náš konsulát v Krakově.

Tato značná vzdálenost našeho nejbližšího konsulátu v Polsku bude již v této věci značnou překážkou našim zájmům, právě tak je jí však již nyní i v záležitostech hospodářských, které jsou pro mnoho našich občanů vzhledem k staleté spojitosti nyní rozděleného Těšínského Slezska velmi hojné a intensivní. Zřízení našeho konsulátu v Polském Těšíně by našim nynějším i příštím státním příslušníkům bylo tudíž velkou podporou při zachování jejich práv a nároků a měl by pro nás tento konsulát i značný význam veřejný. Navrhujeme tudíž jeho zřízení důvodně.

Náklad naň může býti uhrazen z příslušné výdajové položky rozpočtu zahraničního ministerstva tím spíše, že lze očekávati, že bude pak uhrazen vlastními příjmy jeho na poplatcích tímto konsulátem vybíraných.

Návrh tento buď přikázán výboru zahraničnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 10. března 1921.

Špaček,

Dr. Stránský, Purkyňová, Dr. Matoušek, Dyk, Votruba, Dr. Hajn, Bergman, Zavřel, Mašek, inž. Bečka, Dr. Lukavský, Petrovický, G. Navrátil, inž. L. Novák, Dr. Rašín, Dr. Kramář, Hudec, Modráček, Stejskal, Dr. Lukavský.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP