Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1808.

Návrh

poslanců Josefa Vraného, Nejezchleba-Marchy a soudruhů

na změnu zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z a n. o zabírání velkého majetku pozemkového.

Podepsaní navrhují:

Národní shromáždění račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne .................................... 1921,

kterým se mění zákon ze dne 16. dubna 1919, čís. 215 Sb. z. a n. o zabírání velkého majetku pozemkového.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 16. dubna 1919, čís. 215 Sb. z. a n. mění se takto:

1. Odstavec 1. §u 2 zní:

Velkým majetkem pozemkovým jest rozuměti soubory nemovitostí s právy, která jsou spojena s jejich držením, jestliže výměra náležející v území Československé republiky vlastnicky jediné osobě, obci, okresu, zemi, státu nebo týmž spoluvlastníkům jest větší než 150 ha půdy zemědělské (rolí, luk, zahrad, vinic, chmelnic) nebo 250 ha půdy vůbec.

2. V §u 3 budiž odstavec b) vypuštěn, takže odstavec první zní:

Ze záboru jsou vyloučeny pouze objekty právně i hospodářsky samostatné, jež neslouží hospodaření na zabraných nemovitostech.

Čl. II.

Zákon tento působí ode dne vyhlášení; provésti jej ukládá se veškerému ministerstvu.

Odůvodnění:

Při všech dosavadních akcích Státního pozemkového úřadu zvláště při provádění § 63 přídělového zákona, dále při akci o přídělu půdy stavební a rozptýlené, jakož zvláště při stanovení velkého programu o přejímání zabrané půdy, setkává se činnost Státního pozemkového úřadu s velkými obtížemi z toho důvodu, že obecní a zemský majetek, jakožto ze záboru vyloučený, nepodléhá Státnímu pozemkovému úřadu a poměr majetku státního i státem spravovaného k tomuto úřadu není rovněž posud vyjasněn. Vzhledem k tomu, že stát spravuje nyní několik set tisíc hektarů půdy, neuplatňují se zákony o pozemkové reformě ve velké řadě okresů českých, moravských i slovenských tak, jak vyžadují zájmy drobných žadatelů a v dotyčných krajinách vyvolávají tyto výjimečné okolnosti veliké znepokojení.

Aby byl učiněn konec zmatkům a nejasnostem, jest nutno, aby co nejdříve bylo zákonem jasně stanoveno, že veškerý velký majetek pozemkový podléhá zákonům o reformě pozemkové a tudíž také Státnímu pozemkovému úřadu.

Finanční zatížení návrhem tímto nevznikne. Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru zemědělskému.

V Praze dne 18. února 1921.

Josef Vraný, Nejezchleb-Marcha,

Udržal, Staněk, Sonntág, Chlebounová, Mach, Vahala, Molík, inž. Botto, Dr. Hodža, Vacula, Malík, Dr. Černý, Stodola, Bradáč, Dubický, Beran, Tůma, Dr. J. Hálek, A. Křemen, Dr. Kubíček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP