Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1777.

Interpelace

poslanců Tausika, Surányiho, Svetlika a soudruhů

vládě

o neodpovědném a věcně neodůvodněném dráždění dělnictva na Slovensku.

Telegraficky se nám sděluje, že řada kapitalistických podniků na Slovensku chce proti dělnictvu učiniti opatření, kterým by mohla býti situace v zemi do nejvyššího stupně zostřena. Sděluje se nám, že sklářské závody v Lučenci a dřevařské závody východního Slovenska a Karpatské Rusi chtějí zastaviti výrobu a tisíce dělníků výlukou uvrhnouti do nezaměstnanosti. Rovněž v Krompachu, kde nebylo vůbec stávky, společnost kapitalistů uvrhla na celé týdny přes 2000 dělníků do výluky a nezaměstnanosti. Všechny tyto činy jsou prováděny kapitalisty skoro vesměs maďarsko-židovskými. Jsou prováděny podle jednotného plánu a podle pokynů Svazu průmyslníků, sídlem v Bratislavě, ovládaného představiteli cizího kapitálu. Nemáme možnost sdělení, telegraficky nás došlá, okamžitě přezkoumati. Znajíce však situaci země jsme přesvědčeni, že mohlo by vzniknouti nebezpečí z prodlení a proto ústřední vládu na tyto okolnosti co nejdůrazněji upozorňujeme. — Máme obavu, že kapitalistům a také určitým kruhům vládní administrativy na Slovensku jedná se o to, aby dělnictvo bylo uvedeno do takového stavu zoufalství, aby mohly býti opakovány události krompašské a aby opatření sloužilo za záminku k dalšímu persekučnímu opatření na Slovensku. Podobně bylo zejména v Lučenci, v bezprostřední blízkosti hranic, jak i s hlediska státních zájmů zcela mimořádně nebezpečná, a my vzhledem k tomuto mimořádnému nebezpečí ústřední vládu na tento vývoj poměrů ve východním Slovensku hned pod dojmem prvých nás došlých sdělení upozorňujeme co nejdůtklivěji.

Podepsaní se táží:

Je ústřední vláda ochotna vyslati na Slovensko svého odborného zástupce, aby uvedené okolnosti zjistil? Je ochotna sama působiti k tomu a také naříditi ministerstvu pro Slovensko, aby hned, a to třeba přímým nátlakem na kapitalisty, zamezeno bylo další šíření nezaměstnanosti a aby pro dělníky nezaměstnané rychlými nouzovými pracemi bylo dle příležitosti zaměstnání opatřeno.

V Praze dne 10. března 1921.

Tausik, Surányi, Svetlik,

Toužil, Rouček, Kučera, Skaunicová, Houser, Nagy, Darula, Teska, Skalák, Kreibich, Krejčí, Warmbrunn, Dr. Šmeral, Kunst, Haken, Dr. Hahn, Malá, Koutný, Blažek, Merta.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP