Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1776.

Interpelace

poslanců Jana Pelikána, Dr. Ant. Uhlíře a Igora Hrušovského

ministru zahraničních věcí

o zadržování a týrání čsl. zajatců v Rusku.

Ačkoliv ruská vláda stále informuje světovou veřejnost, jak ochotně vyměňuje zajatce, pášou pod její záštitou čeští, maďarští a jihoslovanští komunisté hanebné bezpráví a násilí na našich zajatcích, kteří tisíce kilometrů od Petrohradu likvidujíce svoje skrovné existence, sloužili poctivě novému režimu. Když konečně bylo vyhověno jejich naléhání a až po devítinedělním martyriu ve vlaku dojeli do Petrohradu, jsou mnozí z nich z transportu vyhazováni, aktivní důstojníci dávají se do vězení, záložní důstojníky, inteligenty, třeba vůbec důstojníky nebyli, na příklad učitele, studenty atd., honí na hrubou práci. O nějakých předpisech, kdo může a kdo nesmí býti zadržen, nikdo nic neví, o tom rozhoduje úplně libovolně jakýsi sekretář Šimek v Petrohradě.

Zcela jinak zachází se s Němci (z říše), kteří jedou domů bez překážek: bez komisí, zjišťování invalidity, dostávají obleky, prádlo.

Informace tyto mají podavatelé od učitele Ant. Kubišty, t. č. v Brně, Zvonařka 9/I., který šest a půl roku po tom, co vzdálil se z domova, zadržen byl jako rukojmí za komunisty, vězněné v Československé republice. Vězení a zajatecké tábory se nevytápějí, ježto v Petrohradě se netopí ani v kancelářích. Strava je špatná i pro lidomorny. Mezi zadrženými je inž. Karel Němec z Prahy, který komunistům postavil v Turkestaně ohromnou cementárnu v Chylkově, otec dvou dětí, zaměstnán nyní jako topič na lodi. Dále student Bečvář z Mladé Vožice atd.

Majoru Skálovi, jako oficielnímu zástupci naší republiky, bojí se zadrženci do Moskvy psáti, protože by se s nimi nakládalo ještě hůře, aniž by major Skála stížnost obdržel. V Moskvě stál transport 4 dny, ale s majorem Skálou mluvil pouze učitel Nedones, který byl z transportu puštěn za ním. K transportu nepřišel z našeho zastupitelství nikdo.

Vzhledem k uvedeným informacím táží se podepsaní pana ministra zahraničních věcí:

Zná pan ministr naznačené poměry, v jakých žijí zadržení zajatci v Rusku?

Je pan ministr ochoten zjistiti příčiny tohoto zadržování a způsobiti, aby zadržení ubožáci byli co nejdříve uvolněni a. urychleně do Československé republiky dopraveni?

V Praze dne 3. března 1921.

Pelikán, Dr. Uhlíř, Hrušovský,

Langr, Netolický, Slavíček, Špatný, Trnobranský, Buříval, Sajdl, Sladký, Tučný, Dr. Franke, Dr. Bartošek, Dr. Vrbenský, Draxl, Pechmanová, Landová-Štychová, Zeminová, Laube, Hrizbyl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP