Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1772.
Zpráva
rozpočtového výboru
o petici (787) Včelařského spolku pro Jičín a okolí.
V době války za tísnivého nedostatku cukru prokázán byl značný význam medu a tím i nezbytnost podpory tohoto důležitého oboru naší hospodářské produkce. Medu za války užíváno k výrobě náhradních nápojů za nedostávající se pivo a vino, medu užíváno jako sladidla v dobách nedostatku cukru, medu užíváno i jako nutného omastku, kdy zvířecí tuk buď vůbec nebyl, anebo ceny jeho byly tak enormní, že širokým vrstvám lidovým byl nepřístupný; medu užívá se i trvale k účelům průmyslovým (výroba vosku), medicinálním a výrobě lihuprostých nápojů. Dlužno tudíž uznati, že včelařství nelze pokládati za sport anebo kratochvíli, ale za důležité odvětví hospodářské. Ačkoliv bývalé úřady rakouské nebyly snahám včelařů zvlášť nakloněny, přece k účelům včelaři sledovaným dostávalo se podpory tím, že jim byl v čas dodáván potřebný cukr z přezimování včel a to za cenu sníženou ať již denaturovaný anebo ve formě cukru konsumního. Nynější vládní správa nechová té přízně k důležitému odvětví naši hospodářské produkce ani tolik, jako vláda stará. Včelařství považováno jest za sport a za podnik výdělečný, proto zrušují se staré výsady včelařům Marii Terezií poskytnuté, včelaři se zdaňují, a potřebný cukr ke krmení včel se buď vůbec odpírá, anebo se dodává za ceny až o 3 Kč vyšší (t. j. 11 Kč) než jest cukr konsumní. Tyto poměry vedou k tomu, že včelařství by při neúrodných létech zahynulo, čímž by vznikla nedozírná škoda nejenom zemědělství, ale všemu obyvatelstvu i státu samotnému.
Proto petice ťZemského Ústředí včelařskéhoŤ i jednotlivých včelařských spolků jsou tak pozoruhodnými a důležitými, že výbor rozpočtový musí zasáhnouti, aby požadavkům tohoto oboru hospodářství vyhověno bylo. Tisíce drobných včelařů po republice vydržují své včelíny spatřujíce v nich ušlechtilou zábavu a nasazuji vše, aby včelstva svá i v letech neúrodných zachránili, nelze tudíž tu předpokládati nějakou činnost výdělečnou. Včelařství, jak nesporně jisto, má svůj význam kulturní a výchovný v nejušlechtilejším slova smyslu, umožňuje zdar i produkce rostlinné, má svoji důležitost i v hygieně, a proto třeba tento obor drobného hospodaření v našem zemědělství podepříti a podpořiti.
Z těchto příčin a důvodů usnáší se výbor rozpočtový na následující resoluci a doporučuje ji slavné sněmovně:
Slavná sněmovno, račiž se usnésti:
Vláda, zvláště ministerstvo zemědělství se vybízí, aby chov včel co nejvydatněji podporovala. Včelaření budiž vyňato z jakéhokoliv zdaňování a včelařům budiž poskytován cukr krmný v dostatečném množství za cenu mírnější, aspoň jako konsumní. Staré výsady buďtež i nadále zachovány.
V Praze dne 9. března 1921.
Předseda:
B. Bradáč, v. r.
Zpravodaj: