Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1759.

Zpráva

I. výboru kulturního,

II. výboru rozpočtového

o návrhu poslance Fr. Petrovického a soudruhů (tisk 444),

aby dvoutřídní odborná škola hostinská v Brně byla sestátněna.

I.

Hostinství české požívá v tuzemsku i za hranicemi zvučného jména. Vybudováním samostatnosti získala republika řadu lázeňských a léčebných míst a měst, jak na Slovensku tak i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Je žádoucno, aby vedení těchto podniků dělo se odborníky, nejen prakticky zkušenými, ale i teoreticky dokonalými a ták živnosti tyto své světové jméno i za hranicemi si uchovaly a rozšířily. Za účelem získání teoretických vědomostí, zapotřebí je odborného školství, kterého jsme až dosud postrádali, mimo dvoutřídní odbornou školu hostinskou v Brně, která jest však až dosud školou soukromou. Umístěna jest v prozatímních místnostech v Brně v Brandlově ulici čís. 1. a nemá při skromných rozměrech místností těchto ani vlastní kuchyně, proto vaření musí býti vyučováno v městské kuchařské škole. Stav ten jest systematickému postupu v učební osnově na úkor, ale i poměry učitelské neodpovídají významu této jediné odborné školy ve státě. Návštěva školy jest zabezpečena, neboť oba ročníky čítají 38 žáků; tento stav jistě se udrží, ne-li zvýší, uváží-li se, že v Čechách stává 145, na Moravě 55, ve Slezsku 3 odborných společenstev hostinských, sdružených v Zemské svazy.

V zájmu prohloubení vzdělávací úrovně dorostu hostinského a v zájmu veřejném, jeví se býti nutným toto učeliště, kterého i ku zvelebení návštěvy našich lázní a léčebných míst nutně potřebujeme.

Náklad na udržování této odborné školy činí ročně 38.790 K, úhrada 9.630 K, takže jeví se schodek 29.160 K. V návrhu se žádá, aby škola tato byla sestátněna.

Vzhledem k veřejné užitečnosti a vzdělávací potřebě této odborné školy navrhuje kulturní výbor resoluci:

Vládě se ukládá:

Dvoutřídní odborná škola hostinská v Brně budiž dle možnosti sestátněna a ministerstvo školství a národní osvěty budiž akcí touto pověřeno.

V Praze dne 16. února 1921.

Předseda:

Dr. O. Srdínko, v. r.

Zpravodaj:

F. Horák, v. r.

II.

Rozpočtový výbor připojuje se ku zprávě výboru kulturního.

V Praze dne 8. března 1921.

Předseda:

B. Bradáč, v. r.

Zpravodaj:

Jan Slavíček, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP