Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1757.

Zpráva

výboru pro průmysl, živnosti a obchod

o návrhu poslance V. Veverky a soudruhů (tisk 157)

na zdokonalení řemeslné výroby ve směru technickém, živnostensko-obchodním větší účastí ústavu pro zvelebování živností na odborné výchově řemeslnického dorostu.

Řemeslné kruhy loužicí po povznesení a zdokonalení řemeslné výroby po stránce technické, živnostensko-obchodní i právní, čekají na vhodné opatření se strany státu, které by dopomohlo těm, již po něm touží, k potřebné dokonalosti v uvedeném směru. Bedlivý pozorovatel vývoje řemesel v těchto směrech dospívá k poznání, že posavadní způsob výchovy dorostu nijak nestačí na požadavky, které nynější doba klade jak na pomocné pracovníky, tak i později na tytéž ve funkci samostatných podnikatelů a výrobců, aby s prospěchem mohli soutěžiti se vhodně opatřeným průmyslem na téže výrobě súčastněným. Průmysl pravidelně zaměstnává nejlepší síly odbornými školami vychované, nejen ve směru praktickém, nýbrž i theoretickém, a proto s řemesly snadno soutěží, jmenovitě, pomáhá-li mu kapitál peněžních ústavů. Těchto všech předností si drobný výrobce opatřiti nemůže a proto má býti přiměřeně opatřen sám, alespoň dovedností a vědomostmi, k samostatnému vedení živností nevyhnutelně potřebnými.

Zdokonalení řemeslné výroby dílenské v naznačeném směru jsou v cestě mnohé překážky, které pro tyto doby odstraniti nelze a jsou přece té váhy, že jsou jimi brzděny základní vědomosti i dovednost, bez níž beze škody obejíti se nelze.

Příčina tato dokonce ohrožuje prosperitu ne jednotlivce, nýbrž i celého stavu, o jehož dobrou pověst v prvé řade jde.

Závadou dílenskou jest ta mnohdy nedostatečné zařízení, druh hotovené práce a její cena. Vedení jest primitivní, nemoderní, bez rozpočtů, namátkové a pod. Pomocné síly by potřebovaly samy mnohého poučení a mají je poskytovati event. učni. Chybí tu i nejnutnější pomocné stroje, bez nichž se nynější provoz neobejde.

Živnostník sám, byť by i schopen byl, nemůže se zúčastniti spolupráce dílenské, čímž i nejschopnější jinoch ztrácí poučovatele, ponechán jsa na pospas, kdo mu co poradí, aneb jej i nevrle odbude.

Jde tu jmenovitě o dospívající dorosť učňovský a mladší tovaryše, stálého poučování požadující.

Že tu tím méně lze mluviti o vědomostech obchodně i administrativně potřebných, jest samozřejmo. Pokrok, spočívající v užívání pomocných strojů v řemeslech, zůstává dorostu utajen, neboť nejsou mu známy kalkulace sem náležející.

Tyto potřeby a nedostatky může úspěšně obstarati státní ústav pro zvelebování živností, kam dorost učňovský i tovaryšský pro své zdokonalení odebrati se musí, aby v potřebných vědomostech i zručnostech se zdokonalil.

Z těchto stručně vytčených důvodů, doplňujících návrh samý, sněmovní výbor po úvaze se usnáší:

Ministerstvu obchodu, průmyslu a živností se ukládá v nejkratší době učiniti opatření, aby státní ústavy pro zvelebování živností vyzvány byly ku předložení vypracovaného určitého plánu k zavedení potřebného zařízení, z něhož by dospívající učňové, mladí pomocníci, případně i živnostníci mohli čerpati poučení i výcvik k potřebnému zdárnému provozování živnosti.

V Praze dne 25. února 1921.

Předseda:

Jan Slavíček, v. r.

Zpravodaj:

V. Veverka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP