Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1754.

Návrh

poslanců Václava Sladkého, Aloise Tučného a spol.,

aby ve Frenštátě pod Radhoštěm zřízena byla státní obchodní akademie počátkem školního roku 1921—1922.

Město Frenštát, ležící pod Radhoštěm v hornatém a chudém kraji valašském, neposkytovalo svojí nepříliš úrodnou půdou svému obyvatelstvu nikdy dostatečné výživy. Proto snažili se příslušníci jeho nalézti k uhájení svých životních potřeb jiný zdroj příjmů tím, že již od dávných dob věnovali se intensivní činnosti průmyslové a obchodní. Tak stalo se město Frenštát pod Radhoštěm kolébkou tkalcovského průmyslu, který až do dnešního dne se ve značné míře udržel. Bohužel výdělek mzdový byl a jest při tomto průmyslovém odvětví velmi malý a kromě několika šťastných jedinců, kteří z průmyslu toho těží, lid i při nejskrovnějším způsobu života jen tak tak živoří. Proto nemohli obyvatelé města, většinou lidé nemajetní, svým i velmi schopným synům a dcerám poskytnouti vyššího vzdělání, neboť město bylo zúmyslně v ohledu školském i kulturním starou rakouskou vládou macešsky zanedbáváno. Marně snažilo se město Frenštát vybojovati si na Vídni výše organisovanou školu, ať už střední nebo odbornou, ačkoliv má výhodné železniční spojení, ležíc na důležité trati Bílsko-Kojetín.

A dnes? V době, kdy finance městské jsou nadmíru zbědované a celkový hospodářský stav Frenštátu jest velmi neutěšený, pozbylo toto město nedávným rozhodnutím vlády Čsl. republiky berního úřadu, čímž ruch venkovského lidu v tomto městě téměř úplně přestal. A mimo to přeložením státní odborné školy tkalcovské z Frenštátu do Frýdku ztrácí Frenštát jedinou školu, která po mnohá desetiletí poskytovala obyvatelstvu i v ohledu hmotném i v ohledu kulturním alespoň částečnou podporu. Oběma těmito ztrátami jest město přímo katastrofálně postiženo a může býti zachráněno pouze získáním jiné výše organisované odborné školy.

Proto obecní zastupitelstvo usneslo se:

ve své schůzi dne 1. března všemi hlasy otevříti v místnostech dosavadní tkalcovské školy, která jako majetek obecní bude úplně věnována tomu účelu, počátkem školního roku 1921—1922 obchodní akademii.

Důvody pro zřízení obchodní akademie jsou:

1. Zřízením obchodní akademie bude poskytnuta těžce postiženému městu rovnocenná náhrada za odebranou školu tkalcovskou a nahraženy tím značné hospodářské škody, způsobené jednak přenesením státní odborné, školy tkalcovské, jednak zrušením berního úřadu.

2. V celém rozsáhlém severovýchodním kraji moravském a v celém Slezsku jest pouze jediná československá obchodní akademie v Moravské Ostravě, takže při rozlehlostí a při důležitosti tohoto kraje lze zcela určitě počítati s prosperitou nově zřízené obchodní akademie ve Frenštátě pod Radhoštěm, neboť lze počítati s návštěvou žáků a žákyň všech středních a měšťanských škol celého kraje od Přerova až po Místek.

Z těchto důvodů dovolují si podepsání navrhnouti:

Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby zřídila počátkem školního roku 1921—1922 koedukační obchodní akademii ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Příslušný obnos na zřízení prvního ročníku obchodní akademie a na zařizovací náklady, celkem 50.000 Kč, budiž hrazen z běžného rozpočtu ministerstva školství a národní osvěty.

V ohledu formálním budiž tento návrh přikázán výboru kulturnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 8. března 1921.

Sladký, Tučný,

Laube, Hrizbyl, Zeminová, Draxl, Dr. Vrbenský, Dr. Bartošek, Dr. Franke, Stříbrný, Pechmanová, Buříval, Sajdl, Slavíček, Netolický, Pelikán, Langr, Dr. Uhlíř, Hrušovský, Landová-Štychová, Drobný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP