Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1746.

Interpelace

poslance Nejezchleba-Marchy a soudruhů

ministru zásobování a ministru zemědělství

o drakonických pokutách a rozsudcích, kterými okresní obilní úřady na Moravě pronásledují zemědělce, že z různých příčin nemohli dodati předepsaný obilní kontingent.

Zemská politická správa z vládního příkazu rozpočetla na jednotlivé okresy na Moravě 20.000 vagonů obilí pro zásobovací periodu 1920—21. Proti tomuto nespravedlivému kontingentu bylo vykonáno vše, co bylo v moci povolaných činitelů. Loňského roku po největších drakonických opatřeních a po vojenských rekvisicích bylo na Moravě vykoupeno 14.000 vagonů obilí.

Když Moravě bylo přiřknuto 20.000 vagonů pro výše řečený rok, učinila usnesení i zemská hospodářská rada, v níž sedí také zástupci dělníků a konsumentů mající většinu, že tento kontingent je pro Moravu nespravedlivý a že ho Morava při nejlepší vůli nedodá. Ministerstvo zásobování i ministerstvo zemědělství bylo o celé této záležitosti vyrozuměno. Věc byla dokonce již tak daleko, že mělo dojíti k revisi moravského kontingentu, ale nastalým odstoupením vlády celá věc se oddálila. Když k rozdělení tohoto kontingentu byly povolány zemědělské organisace, zemská hospodářská rada i zemský obilní ústav, prohlásilo se, že je vyloučeno, aby se tento kontingent mohl dodati.

Na rozkaz vlády však zemská politická správa kontingent na jednotlivé okresy rozvrhla s řečenými korporacemi, jež podmínečně prohlásily, že s výší jeho nesouhlasí. Jednotlivé okresní obilní úřady starým osvědčeným byrokratickým způsobem rozvrhly kontingent obcím a to bez ohledu na individuelní stížnosti a bez ohledu na to, zda obce souhlasily nebo odporovaly.

Z dalšího materiálu vyplyne, že okresní repartiční komise nebraly vůbec ohledu na nějaké stížnosti, takže celá řada obcí, kde na př. byla neúroda nebo krupobití, a které žádaly, aby jejich kontingent byl přiměřeně pro tyto pohromy snížen, byly odmrštěny a na jejich žádosti nevzat zřetel. Tak obec Rudice na Blansku žádala vyslání komise, poněvadž sám zemský výzkumný ústav zemědělský v Brně zabývá se vědecky příčinami tamější neúrody žita. Obec žádala marně o komisionelní šetření a dnes se po ní žádá celý kontingent, by jednotlivcům okresní obilní úřad zabavil i osivo, které nařídil odevzdat do mlýna a jen na intervenci podepsaných bylo toto osivo ponecháno na místě.

Totéž v obci Kralicích na Prostějovsku, kde dokonce pojišťovna krupobitní vyplatila slušné procento premií a kde rovněž na žádosti, o vyslání komise nebylo vůbec odpověděno.

Uvádím tyto případy jen jako doklad a podotýkám, že máme na sta drobných důkazů, kdy jednotlivci dovolávali se revise neprávem předepsaného kontingentu u repartičních okresních komisí.

Jak viděti ze svrchu uvedeného, nemá letošní kontingent na Moravě vůbec oprávněného podkladu a ničím nemůže býti doloženo nařízení vládní, že musí býti dodán.

Přes to však přece máme celou řadu okresů, které i tento nespravedlivý kontingent snažily se dodati a dodaly také poměrně neobyčejně slušně. Tak na př. do 31. ledna t. r. dodaly okresy v procentech kontingentu:

Mor. Krumlov 97%

Brno 95%

Třebíč 90%

Boskovice 87%

Dačice 86%

Kyjov 85%

Mor. Budějovice 85%

Znojmo 84%

Jihlava 84%

Vyškov 83%

Působí proto pravé pobouření, že i v takových okresích, které dodaly přes 80% kontingentu, sáhl okresní obilní úřad k pronásledování jednotlivých zemědělců, u nichž kontingent z takových nebo jinakých důvodů dodán býti nemohl. Vdovy na selských usedlostech, starci, všecko je voláno na okresní hejtmanství, předváděno četníky a pokutováno 5000 až 10.000 Kč pokuty, 8- až 14denním vězením.

Následky, které pro republiku vyplývají z těchto dra konických opatření, nechceme zde rozbírati, pouze tvrdíme, že autoritě úřední, kterou my všude chceme podporovati, nikterak neprospívají, zvláště když někteří úředníci s odsouzenými nakládají nešetrně a dokonce se jim cynicky vysmívají.

Podepsaní uvádějí vládě markantní případ, který jasně ukazuje, jak nás venkov je šikanován:

V obci Střelicích na Unčovsku byl předepsán kontingent o 100% větší než jindy. Vzal-li se za základ kontingent loňský, dodala tato obec 120% kontingentu. Poněvadž ale dali semleti něco obilí pro chudobné lidi, jako obecní aprovisaci, byli její příslušníci odsouzeni k 80.000, Kč pokuty a 291 dní vězení. Jeden z rolníků obdržel 5000 Kč pokuty za to, že živil 80tiletého člověka.

Jak působí okresní obilní úřady, a jednotliví revidenti obilního ústavu, na příklad na Kroměřížsku, o tom se dočítáme v denníku ťSvobodaŤ toto:

ťNa Kroměřížsku je v plné práci nějaký revident zemského obilního ústavu, který se denně dává vozit na vesnici arcibiskupskou ekvipáží, cynik, jemuž veškeré pobouření, pláč a slzy upracovaného zemědělce vyloudí na rty pouze drzý úsměv! Venkovu diktuje nejvyšší dodávky a pokuty, zatím co židovsko-německé a arcibiskupské velkostatky chrání, ač tyto dosud nedodaly ani jednu třetinu povinného kontingentu. — Arcibiskupský velkostatek v Kroměříži na předepsaný kontingent 1059 q obilí dodal pouze 14 q ovsa, arcibiskupský dvůr v Chropini na předepsané 1324 q, neodvedl dosud naprosto ničeho. Friessův židovský cukrovar ve Zborovicích dle rozhodnutí revidentů Božka a Stáry měl dodati 3000 q obilí a 700 q luštěnin. Dr. Friess podal proti tomuto rozhodnutí rekurs, který však dosud není vyřízen a žid Dr. Friess drze vysmívá se zákonům a nařízením republiky, nejvíce ovšem drobným zemědělcům, kteří za asistence četnických bajonetů jsou zločinně olupováni o poslední sousto!

Dle dosavadního výkazu mají rolníci našeho politického okresu odevzdáno přes 70% předepsaných dodávek, velkostatky sotva 30%. Je to prostě neuvěřitelné! Tuto ledabylost vidi zdejší politická správa, ví o ní revident, ale nestalo se zde dosud nic, aby zde byl učiněn pořádek, a aby tato sabotáž republiky byla úředně potírána nejostřejšími prostředky! V důsledcích nespravedlivých rekvisic v Hulíně, v Bilanech, ve Skašticích atd. jdou deputace na okresní hejtmanství, dožadovat se ochrany zákona, ale pan místodržitelský rada Hroneš zavírá před nimi dvéře! Úřady mlčí a revident dává se pohodlně voziti na venkov velkostatkářskou ekvipáží, která je mu stále k disposici!Ť

Přímo však drakonickým způsobem postupuje proti zemědělcům chef okresního obilního úřadu Dr. Růžička ve Vyškově, pod něhož příslušejí soudní okresy: Vyškov, Slavkov a Bučovice. Dodaly, jak jsme již uvedli, do 31. ledna t. r. 83% obilního kontingentu dle výkazu zemské správy politické. Dr. Růžička však již odsoudil nepřehledný počet zemědělců k pokutám od 5000 do 10.000 Kč a k vězení do 8 dnů a to i v takových případech, kde postižení dříve marně se domáhali revise kontingentu. Chef tohoto okresního obilního úřadu se cynicky vysmívá, když lidé, najmě vdovy a starci ho žádají za slitování.

V Brankovicích měl se dostaviti na okresní hejtmanství 74 let starý rolník František Hladký, jemuž komisař obilního ústavu, když slíbil, že dodá ještě. 2 q obilí, pravil na jeho otázku, že na hejtmanství již tedy jíti nemusí.

Když Dr. Růžička přijel do Brankovic na komisi, vyložil mu tento 74letý stařec, co mu řekl komisař obilního ústavu a tázal se, má-li se nyní ještě na hejtmanství dle předvolání dostaviti. Při tom komisař před Dr. Růžičkou popřel, že měl Hladkého k tomu, že dodá-li 2 q, na hejtmanství jíti nemusí ač to dosvědčili místní dva svědci i Hladký sám. Dr. Růžička na to před starostou Kežlinkem Františku Hladkému prohlásil: ťKdyž se měří takovým způsobem bolševikům, musí se měřiti takovým způsobem také Vám.Ť V Brankovicích byla přes všecky námitky uložena 8—10 lidem pokuta 5.000 až 10.000 Kč každému.

Florián Heřman z Holubic, okres Vyškov, měl předepsáno kontingentu 71 q a dodal plných 60 q. Dr. Růžička jej odsoudil k pokutě. 5.000 Kč a 8 dní do vězení. Když tento stařec byl na hejtmanství, mluvil k němu Dr. Růžička přímo cynickým způsobem.

Kateřině Honkové z Holubic předepsáno bylo z osetých 20 měřic 40 q obilí, ačkoli rolníci z hospodářství tak velkého jako má ona, dodávají nejvýš 20—24 q. Poněvadž se jí neurodilo žádné žito, žádala o vyslání komise, ale bezvýsledně. Dostala 10.000 Kč pokuty a 8 dní vězení, protože dala nějaké obilí kočímu, který za peníze nechtěl jí pole obdělávati a jehož potřebuje, poněvadž je vdovou.

Josef Černý z Holubic, který dodal na 32 q kontingentu 24 q obilí, obdržel 3.000 Kč pokuty.

Terezie Pikolová z Holubic, která rovněž dala nějaké obilí dělníkům a která žádala revisi svého kontingentu bezvýsledně, odsouzena k 5.000 Kč pokuty.

A tak bychom mohli uváděti cifry do nekonečna.

V době, kdy statní obilní ústav nemůže vůbec prokázat, jakými deficity miliardovými pracuje, uvalují se na naše zemědělce desetitisícové pokuty, vodí se četníky na hejtmanství a vsazují se do vězení. Přes ostrost svého nařízení musí vláda pochopit, že dělnici, kterých zemědělci potřebují k zabezpečení sklizně a osiva, prostě za peníze nikde pracovat nechtějí a že kdyby jim neposkytli — ač tato věc se protiví nařízení — obili a výživy, prostě by osev nebyl proveden a sklizeň nebyla zabezpečena. Tyto samozřejmé zjevy by mohli úředníci okresního obilního úřadu posuzovati benevolentně, kdyby nebyli proti venkovu zaujati. Všecky tyto zjevy působí jako puma na našem venkově a nepřispívají nikterak ku konsolidování poměrů v republice. Lidé jsou plni hořkosti a tvrdí, že ani za starého Rakouska nebylo s nimi tak brutálně nakládáno.

Podepsaní vyšetřovali příčiny těchto drakonických opatření a bylo jim na zemském úřadě hospodářském sděleno, že pokutování má se díti jen tam, kde jednotlivci dodali pod 50% a že, se má vztahovati jen na ty, kdo se protiví odevzdávati státu. Ve většině případů však podepsaní zjistili, že takových důvodů nebylo a přece úředníci postupovali brutálním způsobem proti lidu.

Podepsaní se táží:

1. Vědí o tom všem, co se venku děje, páni ministři zemědělství a zásobování?

2. Dali souhlas k tomu, nebo dali rozkaz, aby takovým způsobem bylo postupováno proti zemědělcům?

3. Souhlasí, aby se tak dělo i v těch okresích, kde bylo dodáno 80-100%?

4. Ztotožňují se páni ministři v těchto případech s postupováním a rozsudky svých podřízených úřadů?

5. Jsou ochotni veřejně prohlásiti, že kontingent, pro jehož nedodání jsou zemědělci odsuzováni k vězení a desetitisícovým pokutám, nemá opravdu věcného, podkladu, a že je tudíž libovůlí i když k němu bylo přikročeno ze státní nutnosti?

6. Jsou páni ministři ochotni, hned naříditi, aby všechny případy zde uvedené byly řádně slyšeny a jsou ochotni vyšetřiti případy povoláním svědků, slyšením obecních starostů, atd. a nikoliv jen slyšením zúčastněných úředníků?

7. Jsou konečně ochotni s největší rychlostí dáti rozkaz, aby úředníci okresních obilních úřadů upustili od příkré a drakonické praxe a aby nakládali s interesenty lidsky a bez cynismu, který působí velké nevole?

V Praze dne 21. února 1921.

Nejezchleb-Marcha,

inž. Botto, Dr. Černý, Stodola, Malypetr, Bradáč, Malík, Udržal, Dr. Hnídek, J. Hálek, Dr. Blaho, Vacula, Vahala, Sonntág, Dr. Hodža, Dr. Srdínko, Chlebounová, Křemen, Mach, Švehla, Rychtera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP