Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1738.
Vládní návrh.
Zákon
ze dne .................................................. 1921
o poskytnutí záruky Zemské družstevní jednotě v Užhorodě.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Ministr financí se zmocňuje, aby poskytl Zemské družstevní jednotě v Užhorodě z pokladničních hotovostí zálohy až do nejvyšší úhrnné částky 10,000.000 Kč na úrok nejméně 4%.
§ 2.
Účel, k němuž Zemská družstevní Jednota v Užhorodě záloh v §u 1 uvedených užíti smí, určí vláda, které také přísluší bdíti nad správným užitím jejich. Vláda stanoví také podmínky výplaty, zajištění a splacení záloh.
§ 3.
Ministr financí se zmocňuje, aby místo záloh uvedených v §u 1 převzal jménem republiky československé záruku za splacení a zúročení záloh až do nejvyšší částky 10,000.000 Kč, jež si Zemská družstevní jednota v Užhorodě opatří se souhlasem ministerstva financí k účelům podle §u 2 u peněžních ústavů.
§ 4.
Provésti tento zákon, jenž nabývá účinnosti dnem vyhlášení, náleží vládě.
Důvodová zpráva.
Ministerstvo zemědělství předložilo osnovu zákona, kterým mají býti upraveny poměry družstev v Podkarpatské Rusi (tisk 1627 posl. sněm. ai 1921). Avšak nezbytnou podmínkou tamní družstevní, dosud úspěšné a v zájmu lidu i státu nutné činnosti jest, aby byla rozřešena nejen otázka právní, nýbrž také otázka úvěrní.
Proto předkládá ministerstvo zemědělství ještě návrh zákona na poskytnutí státní zálohy nebo záruky Zemské družstevní jednotě v Užhorodě do výše 10,000.000 Kč, aby Jednota mohla finančně pomoci ohroženým úvěrním družstvům, jež majíce uloženy přebytky u Budapeštských centrál a nemohouce s nimi libovolně nakládati nejsou s to, aby dostály závazkům vůči svým věřitelům a byly nuceny po většině činnost zastaviti.
Družstev přičleněných k bývalým maďarským centrálám "Hangya" "Orszagós Központi Hitelszövetkezet" a "Solský svaz" jest 279 (kromě nich 32 nikam nepřičleněných) a z nich 154 úvěrních, která pozbyvše finančních prostředků resp. přebytků uložených v Budapešti, musela zastaviti činnost a umrtviti život těch družstev, jež finančně podporovala. Jde o to, vzkřísiti je zase k životu.
Zemská družstevní jednota, která dle shora uvedené osnovy zákona státi se má zákonným ústředím všech družstev v Podkarpatské Rusi, musí obdržeti přiměřené prostředky k tomu, aby mohla připraviti a provésti likvidaci vztahů jmenovaných družstev k jich bývalým centrálám a býti prostředníkem mezi ústavem úvěr poskytujícím a ohroženými družstvy.
Až dosud poskytovala Zemské družstevní jednotě úvěr Ústřední jednota hospodářských družstev v Praze.
Zemská družstevní jednota poskytuje přičleněným družstvům zboží na úvěr a spokojuje se s placením podle toho, jak družstva zboží rozprodávají. Jiným způsobem nelze jí postupovati, poněvadž družstva nedisponují prostředky, z nichž by mohla odebrané zboží ihned zaplatiti; kromě toho neupravené valutové poměry působily značné nesnáze.
Jest nesporný význam Podkarpatské Rusi, jakožto mostu pro spojení naše se slovanským východem i jako snad nejbohatšího koutu republiky československé. Obrovské bohatství přírodní, zemědělské a lesní jest toho dostatečným důkazem.
Má-li však Podkarpatská Rus státi se skutečně naším spojovacím mostem se slovanským východem a má-li její bohatství zůstati republice trvale zachováno, jest třeba usilovné práce výchovné, nutno si získati lid a působiti k tomu, aby tento lid přilnul k republice a měl k ní důvěru; a to jest právě možno nejvhodněji na družstevním podkladě, neboť družstevnictví jest jediným prostředkem, kterým lze lidu pomoci a získati si jeho důvěry.
Nutno ještě dodati, že obyvatelstvo vyčerpané dlouholetou válkou světovou utrpělo vpádem Maďarů a okupací rumunskou tak citelné ztráty, že potřebuje pomoci co nejrychlejší.
Z dalších úkolů Zemské družstevní jednoty jest vytknouti zásobování přičleněných družstev potřebami denního života jich členů (oděv, obuv, semena, hnojiva, benzin, petrolej, oleje, potraviny, železo, stroje atd.)
Až Podkarpatská Rus bude v dostatečné míře zásobena vším. čeho dnes má tak nevyhnutelně zapotřebí, pozbudou půdu pro svoji agitaci četní nepřátelé republiky, kteří zaplavují tamní území.
K provedení zákona tohoto jehož účelem jest poskytnutí nebo zaručení záloh, aby se pomohlo těm družstvům v Podkarpatské Rusi, pokud pomoci té potřebují následkem uložení přebytků u Budapešťských centrál a nemožnosti jimi nakládati, dojde za podmínek, které vláda Československé republiky schválí na návrh ministra financí, jenž na základě jich buďto poskytne Zemské družstevní jednotě zálohu do nejvyšší úhrnné výše 10,000.000 Kč v hotovosti, anebo pře vezme dle § 3 osnovy záruku jménem československé republiky za placení a zúročení záloh do téže výše, a které budou obsahovati ve smyslu § 2 osnovy jednak účel, k němuž Zemská družstevní jednota smí užíti obnosů opatřených na základě § 1. nebo § 3 osnovy, jednak ustanovení o výplatě, zajištění a splacení záloh.
V ohledu formálním se navrhuje aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena; zároveň se projevuje přání, aby osnova přikázána byla jak v poslanecké sněmovně tak po schválení touto sněmovnou v senátě výboru rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě 8 dnů.
V Praze dne 20. února 1921.
Ministr zemědělství: