Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1732.

Interpelace

poslanců J. Dubického a spol.

ministru pro zásobování lidu

o udělení amnestie oněm zemědělcům, kteří byli nuceni dáti obilí výměnou za různé průmyslové výrobky a práci.

Proti zemědělcům útočí se se všech stran příkře, že neodvádějí na předepsané kontingenty obilí aneb že odvedli množství dosud nedostatečné. Nechceme v této interpelaci znovu a znovu dokazovati, jak nespravedlivě a beze všech věcných poznatků byly obilní kontingenty rozvrhovány a jak je nemožno, aby v celé řadě okresů byly kontingenty plně honorovány i při největší obětavosti zemědělců. Nespravedlivou a zřejmě připjatou výší kontingentů obilních byli zemědělci v mnoha okresích velmi těžce poškozeni, neboť nedostalo se jim prémií, na které měli právo jen proto, že při největším napětí nemohli do stanovené doby docíliti určitých procent dodávek. Nejlépe je to viděti na okresu turnovském, českodubském a téměř ve všech okresích horských, kde výše kontingentu stanovena byla číslem nesmyslným.

Nyní, kdy ministerstvo pro zásobování lidu provádí ostrou akci pro výkup obilí a používá k tomu cíli nejen vojska ale i pokut a vězení, mělo by se v prvé řadě zjistiti, jaká množství obili byli nuceni zemědělci dáti na výměnu a za práci. Stát nepostaral se až dosud zemědělskému lidu o náležitý příděl uhlí, dříví, látek, staviva, nebral zřetele na to, k jakým deputátním dávkám byli zemědělci kolektivními smlouvami přinuceni a vymáhá bezohledně předepsané kvoty. Zemědělcům se spílá, že prý obilí zkrmují, ale nikdo nepoukazuje ha to, že ve městech chovají tisíce vepřů lidé, kteří nemají ani ar půdy a přece porážejí vepře o překot. Čím se vepřový brav ve městech krmí, kde a jaké krmivo se pro ně obstarává? Máme zjištěny případy, že na př. v Nymburce, kde nejpočetnějším stavem jsou zaměstnanci státních drah, chovalo se přes 2 tisíce vepřů! Bylo by tedy velmi zajímavo, kdyby ministerstvo zásobování provedlo politickými úřady soupis vepřů ve městě, a to jak živých tak i poražených, a uveřejnilo pak statistiku.

Co do výkupu obilí žádáme důtklivě, aby ministerstvo pro zásobování nařídilo beztrestnost pro ony zemědělce, kteří prokáží, jaká množství obilí byli nuceni dáti v cenách maximálních, výměnou za uhlí, dříví a různé průmyslové výrobky. Každý zemědělec má jistě osoby a firmy takové zapsány a lze proto snadno zjistiti, mnoho-li obilí bylo poskytnuto konsumentům pod rukou. Podotýkáme, že na př. v okresu Bělá pod Bezdězem zcizilo se tímto způsobem několik vagónů obilí, neboť zřízenci Valdštýnské lesní správy jinak dříví než za obilí dáti nechtěli.

Jakmile bude zjištěno, které osoby a firmy obilí si tímto způsobem získaly, může se, velmi snadno provésti revise, zdali titíž lidé neberou mouku aprovisační.

Je to tedy nejen v zájmu zemědělců, ale i v zájmu veřejné aprovisace a proto se podepsaní táží:

Je pan ministr pro zásobování lidu ochoten. uděliti amnestii všem zemědělcům/kteří výkupním komisařům prokáží, mnoho-li obilí v cenách maximálních byli nuceni dáti výměnou za různé zboží, práci a potřeby? Nařídí pan ministr, aby ve městech provedena byla statistika vepřů a zjištěno, jakým způsobem se vyživují? Je ochoten postarati se o to, aby statistika ona byla uveřejněna?

V Praze 3. března 1921.

Dubický,

Udržal, Rychtera, Bradáč, Dr. Srdínko, Dr. Hnídek, inž. Botto, Stodola, Dr. Kubíček, Dr. Hodža, Nejezchleb-Marcha, Dr. Blaho, Vacula, Vahala, Sonntág, Jan Černý, Dr. Černý, Chlebounová, Mach, Křemen, J. Hálek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP