Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1731.
Interpelace
poslanců Václava Sladkého, Jana Černého, Jana Rýpara, Jaromíra Špačka, Antonína Vahaly a soudr.
ministru financí
o rychlém urovnání platebních poměrů s Polským Těšínskem.
Definitivním rozdělením Těšínska mezi Československou republiku a polský stát vzniklo zřejmé nebezpečí Slezskému pozemkovému úvěrnímu ústavu a Slezskému komunálnímu úvěrnímu ústavu, jakož i též Slezské zemi, protože oba zemské ústavy peněžní mají značné zápůjčky na Těšínsku, dnes polském, a marně dosud domáhaly se urychlené úpravy platebních poměrů s touto zemí. Dnes pak se poměry značně přiostřily tím, že již blíží se promlčení splátek u dlužníků z východního Slezska.
Ještě povážlivější je však, že ve velké části obecenstva, které má v držení papíry obou výše uvedených úvěrních ústavů, vzmáhá se den ode dne větší znepokojení k vůli těmto neurovnaným a nevyjasněným poměrům. Obecenstvo zdráhá se kupovati slezské papíry, především dluhopisy Slezského komunálního úvěrního ústavu. Co to znamená pro úvěr obcím, je jasno a nemůže býti lhostejno ani našemu státu. Proto také Slezská obchodní a živnostenská komora v Opavě ve svém sezení dne 10. února 1921 se zevrubně zabývala touto otázkou a usnesla se předložiti ministerstvu financí výkaz všech pohledávek a dluhů a podati tento návrh:
ťMinisterstvo financí přijímá vůči Slezskému pozemkovému úvěrnímu ústavu a Slezskému komunálnímu úvěrnímu ústavu ručení za schodek, vzniklý při vymáhání pohledávek těchto dvou ústavů vůči dlužníkům v Polsku a zavazuje se nahraditi oběma ústavům běžné schodky, z tohoto vyplývající, jež bude možno v každém hospodářském roce účetně zjistiti.Ť
Oba ústavy jsou veřejné zemské ústavy a podle zjištění opavské obchodní a živnostenské komory jsou největšími věřiteli polského státu na Těšínsku. Jejich pohledávky obnášejí dohromady okrouhle 18 milionů Kč. Číselný schodek nemá pro stát tak velikého významu, jako pro tyto úvěrní ústavy, které nemají žádného vlastního jmění a jimž hrozí dnes hospodářské a existenční zničení.
Proto podepsaní táží se pana ministra:
1. Jste ochoten urychleně přispěti k sanaci obou zemských úvěrních ústavů ve smyslu výše uvedeného návrhu Slezské obchodní a živnostenské komory?
2. Jste ochoten upraviti co. možná s největším urychlením platební poměry s polským Těšínskem a zejména odvrátiti hrozící promlčení splátek?
V Praze dne 3. března 1921.
Václav Sladký, Jan Černý, Rýpar, Špaček, Vahala,
Sajdl, Langr, Záruba, Bezděk, Dr. Hruban, Chalupník, Kříž Al., Novák Ant., Oktávec, Sedláček, Tomik, Janalík, Anděl, Malík, Molík, Vacula.