Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1722.

Odpověď

předsedy vlády a správce ministerstva pro zásobování lidu

na interpelaci poslance Josefa Braneckého a soudr.

v záležitosti špatného hospodaření na velkostatcích na Slovensku (tisk 627).

Nelze popříti, že způsob hospodaření na velkostatcích na Slovensku budil obavy. Jest jisto, že velkostatkáři a pachtýři velkostatků na Slovensku nehospodaří všude tak, jako v Čechách nebo na Moravě. Již za války počalo extensivní hospodaření na mnohých velkostatcích jako následek nedostatku pracovních sil a jiných potřeb. Stav tento se zhoršil po státním převratu v některých obvodech útěkem statkářů a opuštěním statků. V některých případech rozptýlen byl také dobytek a hospodářské nářadí nebylo uchováno. Produkce ozimin poklesla. Tento stav vyvrcholil po bolševickém vpádu, při kterém zbytek dobytka, koní a inventáře byl odvezen za hranice republiky. Následky vpádu jevily se také v nejistotě velkostatkářů, kteří báli se investovati kapitál, aby opatřili sobě potřebný dobytek a inventář. Jakmile nastalo uklidnění, bylo započato specielně v západnějších župách s intensivnější hospodářskou produkcí, avšak škody a ztráty minulých let nedaly se na ráz překonati. Konjunktura cenová sváděla namnoze statkáře a pachtýře k tomu, aby pěstovali plodiny krmné, olejnaté a průmyslové. Ve východnějších župách zlepšila se situace později, neboť nebylo dosti potahů, uhlí a benzinu pro strojní orbu, také nebylo všude na místě dostatek způsobilého osiva.

Úřady republiky snažily se všemi prostředky o zlepšení a není pochybnosti o tom, že produkce uplynulého hospodářského roku na Slovensku jest značným organisačním úspěchem zemědělské výroby. Státní pozemkový úřad dostál v mezích svých sil svým povinnostem vyplývajícím ze zákona ze dne 12. února 1920 č. 118. Sb. z. a n.

Konány byly konference, ke kterým povolání župní hospodářští inspektoři, Státním pozemkovým úřadem udržována bylá evidence hospodaření na velkostatcích v jednotlivých župách, a učiněná byla usnesení, která hospodářskými inspektory, jako odbornými poradci Pozemkového úřadu, byla pak prováděna. Na statky, u nichž bylo zjištěno, že řádně nehospodaří, a kde bez investování značného kapitálu byla možnost úřední správou docíliti nápravy, byla úřední správa uvalena. Velkému počtu velkostatků bylo Státním pozemkovým úřadem po rozumu zákona ze dne 12. února 1920, č. 118 Sb. z. a n. uloženo odstranění různých závad a nedostatků, pod následky uvalení úřední správy. Stížnosti do hospodaření vyšetřovány byly také komisionelně na místě samém a sluší připomenouti, že na mnoze zjištěna byla neodůvodněnost stížností.

Pamatováno bylo zavčas, aby pro podzim roku 1920 obdělána byla pokud možno největší plocha zemědělské půdy. Státní pozemkový úřad vydal již dne 15. července 1920 pod č. j. 1415 obvodové úřadovny v Trenč. Teplicích příkaz všem velkostatkářům východních žup, aby všechny k obilní produkci se hodící pozemky ihned počali orati a ještě letošního roku dle možnosti oziminami ošili. Zároveň bylo pohro-ženo hospodářům, že nesplní-li úředního příkazu, nemajíce omluvného důvodu, bude na jejich útraty vyslán na statek dozorčí úředník, aby na náklad statku provedl potřebná opatření.

V citovaném úředním příkazu uložena byla dále hospodáři povinnost, aby počínaje 1. srpnem 1920 každých 14 dnů písemně oznamoval příslušnému župnímu hospodářskému inspektoru postup nařízených prací tak dlouho, až všechny polní práce budou provedeny.

Obvodová úřadovna Státního pozemkového úřadu na Slovensku t. č. se sídlem v Trenč. Teplicích bude vybavena v nejbližší době značným počtem úřednictva a tak bude vybudována, aby vlastními úředními orgány stačila prováděti zákon ze dne 12. února 1920, č. 118 Sb. z. a n. K tomu účelu byly již zajištěny pro úřadovnu místnosti a úředníci. Provádění kontroly nad hospodařením a zejména provádění všech ustanovení právě citovaného zákona jest nezbytně nutno již v zájmu celostátním a věnuje proto vláda zemědělským poměrům na Slovensku a vybudování úřadoven Státního pozemkového úřadu svou největší pozornost.

K dotazu samému:

1. Vládě jsou poměry na Slovensku týkající se zemědělské výroby známy,

2. Státní pozemkový úřad ze své úřední povinnosti zabezpečuje řádné hospodaření v mezích své pravomocí poskytnuté jemu zákonem ze dne 12. února 1920, č. 118 Sb. zák, a nař.,

3. pro podzimní polní práce na Slovensku učiněno bylo úřední opatření, aby osev chlebovin byl zabezpečen.

V Praze dne 26. února 1921.

Správce ministerstva pro zásobování lidu:

Dr. Vlad. Brdlík, v. r.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP