Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1710.

Zpráva

právního výboru

o usnesení senátu o vládním návrhu zákona (tisk 1565)

o trestání nedovoleného zcizování půdy.

Právní výbor poslanecké sněmovny schválil ve své schůzí dne 2. března 1921 beze změny předložené mu usnesení senátu a doporučuje poslanecké sněmovně, aby přijala osnovu zákona toho ve stejném znění, jak byla schválena dne 10. února 1921 na 38. schůzi senátu N. S. R. Č.

Právním výborem doporučovaný text tohoto zákona zní takto:

Zákon

ze dne ....................................................... 1921,

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n., doplněný zákonem z 11. července 1919, č. 387 Sb. z. a nař. (zákon záběrový).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a nař. o zabrání velkého majetku pozemkového. doplněný zákonem z 11. července 1919, č. 387 Sb. z. a n. (zákon záborový), mění se a doplňuje takto:

1.) § 7 zní takto:

(1) Zcizení, dělení, zavazení, pacht a nájem zabraného majetku vyžaduje svolení Pozemkového úřadu a jest bez něho neplatné.

(2) Pozemkový úřad uděluje svolení, může uložiti podmínky a učiniti výhrady.

2.) Za § 18 vkládají se tato ustanovení:

§ 18 a).

(1) Kdo smlouvu o zcizení nebo dělení zabraného majetku plní nebo plnění přijme dříve, než pozemkový úřad k tomu svolí (§ 7), dopouští se přestupků a bude potrestán vězením od jednoho měsíce do šesti měsíců. S trestem tím může býti spojen trest na penězích od jednoho tisíce do padesáti tisíc Kč.

(2) Kdo rozprodává (parceluje), do rozprodeje dá nebo do rozprodeje přijme zabraný majetek zcela nebo z části dříve, než pozemkový úřad k tomu svolí, dopouští se přečinu a bude potrestán tuhým vězením od šesti měsíců do jednoho roku. S trestem tím může býti spojen trest na penězích od. deseti tisíc do jednoho milionu Kč.

(3) Kdo při jednání uvedeném v odstavci prvém a druhém spolupůsobí z důvodů zištných nebo výdělečných (§§ 5, 9 a 239. trestního zákona ze 27. května 1852, č. 117 ř. z. a hlava V. zák. čl. V. z roku 18781, dopouští se trestných činů tam uvedených a bude potrestán tresty tam stanovenými.

(4) Pokus je i v oblasti trestního práva uherského trestný.

(5) Náhradní trest za nedobytný trest peněžitý budiž vyměřen stejným druhem trestu jako trest hlavní; úhrn těchto trestů nesmí překročiti nejvyšší hranici sazby.

§ 18 b).

(1) Dopustí-li se někdo trestných činů, uvedených v § 18. a), provozuje svou živnost, může býti v rozsudku vyřknuta také ztráta živnostenského oprávnění.

(2) Na ztrátu živnostenského oprávnění podniku může uznati soud také tehdy, byl-li odsouzen zřízenec, zmocněnec, zástupce nebo jiný orgán tohoto podniku.

(3) Jde-li o obvinění zřízence, zmocněnce, zástupce nebo jiného orgánu podniku, buď užito obdobně ustanovení § 16 zákona o soudech lichevních ze dne 17. října 1919, č. 567 Sb. zák. a nař.

§ 18 c).

Jiné přestupky tohoto zákona i zákonův a nařízení provádějících trestají se politickým úřadem (administrativní vrchností policejní) pokutou do padesátí tisíc Kč nebo vězením do jednoho měsíce.

§ 18 d).

Tresty peněžité a pokuty, uložené podle tohoto zákona nebo podle zákonnův a nařízení provádějících, plynou do fondu zřízeného u Pozemkového úřadu podle § 18 zákona z 11. března 1920, č. 166 Sb. zák. a nař. (zákona úvěrového).

3.) Čl. I. bod 5. zákona z 11. července 1919, č. 387 Sb. zák. a nař. se zrušuje.

ČI. II.

Tento zákon nabývá účinnosti čtrnáctého dne po vyhlášení a výkon jeho ukládá se všem ministrům.

Odůvodnění.

Další novelisace záborového zákona z 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n. ukázala se nutnou, aby odstraněny byly zlé účinky toho, že zákon nestanoví dosud žádného jiného následku plnění smluv, k nímž je třeba souhlasu Pozemkového úřadu, než bezúčinnost proti státu.

Klidné provádění pozemkové reformy tím velíce trpí, poněvadž rozhodování pozemkového úřadu není dostatečně volné, ba je znemožňováno tam, kde smlouvy jsou již splněny, případně i v knihách provedeny. Ustanovení, že smlouvy takové jsou neplatny a že ten, kdo smlouvy takové před svolením Pozemkového úřadu plní neb plnění přijme, je trestným a zvláště pak že trestným je také ten, kdo majetek zabraný rozprodává, do rozprodeje dá, nebo přijme, bude s to, aby tyto právě uvedené nedostatky odstranilo.

V ostatním poukazuje se na důvodovou zprávu ústavně-právního výboru senátního.

V Praze díle 5. března 1921.

Dr. Hruban, v. r.,

předseda.

Dr. Černý, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP