Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
1702.
Návrh
poslance J. Dubického a soudruhů,
aby, zahájeny byly přípravné práce k regulaci Blatnice, Horní Ronovky a Mrdliny na okrese nymburském.
Nezměrné škody způsobeny byly zemědělství od dávných dob na okrese nymburském v pásmu tak zv. ťKřineckých blatŤ. Poměrně nepatrná říčka Blatnice rozvodňuje se do daleka, do široka, a poněvadž vody nemají žádný spád do Ronovky a Mrdliny, je celý kraj rok od roku zatopen a hospodářsky devastován. Letos na příklad je pod vodou celá obilní úroda z loňské sklizně, řepa a brambory též — zkrátka veliké komplexy půdy, jinak vysoce bonitní, leží úplné ladem. Tím přichází o možnost hospodářského zvelebení zemědělci ze 13 obcí a neméně i stát, neboť ztrácí ročně 100 vagonů obilí, které na zatopených parcelách mohlo býti vypěstováno.
Náprava spočívá jen v rychlé a účelné regulaci Horní Ronovky (spodní část Horní Ronovky je již upravena až k mlýnu rozpakovskému), celé Blatnice a částečně i Mrdliny. Projekt této nesmírně důležité akce byl vypracován před válkou a revisně projednán v roce 1914. Tehda celkový náklad na regulaci i melioraci rozpočten byl na 1,006.070 Kč 39 hal. Dnes ovšem byl by náklad nepoměrně vyšší, ale má-li býti půl šesta tisíce měr polí obděláváno, musí se s regulačními pracemi započíti. Zatopená ťKřinecká blataŤ — toť ojedinělý zjev v celých Čechách a zároveň smutný doklad toho, jak nedbale chovala se státní správa rakouská k životním požadavkům jednotlivých zemědělských krajů.
Náš stát musí věnovati odvodňovacím a regulačním pracím plnou a svědomitou pozornost. Rozsáhlý komplex totálně zatopených a zabahněných pozemků v oblasti ťKřineckých blatŤ ve výměře 5500 měr půdy, skytá děsný obraz desolátního znehodnocení a naprostého nevyužitkování půdy, která po provedení regulace Blatnice byla by vysoce bonitní a poskytla by dobrou existencí stům zemědělských rodin.
Zavítavšímu do této krajiny naskytne se obraz v pravdě smutný. Co tu důležité národohospodářské práce je neprovedeno ku škodě dotyčné krajiny a celého státu.
I když víme, že nynější finanční situace státu není skvělá, přece musíme v zájmu všeobecně prospěšném trvati na tom, aby s regulačními pracemi Blatnice, Ronovky a Mrdliny bylo započato. Stát vyplácí sta milionů na podpory v nezaměstnanosti. Zde naskýtá se možnost, aby za obnosy tyto vykonána byla práce nezměrného dosahu a zaručené rentability.
Zájemníci, vesměs to malí a střední zemědělci a jen dva velkostatky (Křinec a Loučeň) nemohou přinésti tak značných milionových obětí na provedení regulace a je tedy povinností státu, aby z položek na úpravu řek a potoků pamatoval v prvé řadě na nejkřiklavější případ ťKřineckých blatŤ.
Vodní družstvo pro úpravu Blatnice a Ronovky, které se tyto dny ustavilo, podává žádost za vodoprávní řízení. Ještě dříve však, než vodoprávní řízení bude provedeno, je třeba, aby ministerstvo zemědělství a veřejných prací vyslalo na ťKřinecká blataŤ komisi odborníků, která by zjistila spousty škod a rozhodla jakým způsobem má býti v regulačních pracech započato.
Navrhujeme tudíž:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá: 1. aby neprodleně vyslala do ťKřineckých blat komisi odborníků z příslušných oddělení ministerstva zemědělství, veřejných prací a Státního pozemkového úřadu, která po dohodě s technickým oddělením zemědělské rady — rozhodne, kdy a jakým způsobem má býti s regulačními pracemi započato;
2. aby příslušný obnos, jako státní příspěvek na regulaci Blatnice, Horní Ronovky a Mrdliny zařadila do rozpočtu ministerstva zemědělství a veřejných prací pro rok 1922;
3. aby aspoň částečně bylo vodním spoustám odpomoženo, nechť vláda použije nezaměstnaných dělníků z celého tamního kraje, kterým vyplácí se podpora nezaměstnaností, na vyčistění Blatnice, aby tak vody měly volnější a rychlejší spád.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh odkázán byl k projednání výboru zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 3. března 1921.
Dubický,
Udržal, Bradáč, Vacula, Vahala, Sonntág, J. Černý, Dr. Černý, Chlebounová, Křemen, J. Hálek, Rychtera, Dr. Srdínko, Dr Hnídek, inž. Botto, Stodola, Dr. Kubíček, Dr. Hodža, Nejezchleb-Marcha, Dr. Blaho, Beran.