Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1682.

Interpelace

poslanců Antonína Hampla a soudruhů

na ministra spravedlnosti

o nesprávném používání zákona o podmíněném odsouzení.

Ve smyslu zákona ze dne 17. října 1919 o podmíněném odsouzení, číslo 562 Sb. z. a n., povolen byl odklad trestu mnoha osobám, jež byly uznány vinnými pro válečnou lichvu. V případech však, (kde obžalováni jsou dělníci, zejména jde-li třeba pouze o nepatrnou krádež, spáchanou na zaměstnavateli, nebývá naproti tomu obžalovaným dělníkům přiznáván odklad trestu dle zákona o podmíněném odsouzení. Na doklad toho uvádíme (následující případ:

Rozsudkem zemského trestního soudu v Praze ze dne 27. prosince 1920, č. j. Vr XXVI 9549/20, uznán byl vinným dělník A. S. ze Zdic, že 11. června 1920 odcizil železárnám ve Dvoře Králové, kde jako dělník byl zaměstnán, dvě mosazná ložiska v ceně 600 K a byl odsouzen pro zločin krádeže do žaláře v trvání 1 měsíce. Zároveň byla vyslovena ztráta volebního práva a nebyl obžalovanému povolen odklad trestu dle zákona o podmíněném odsouzení. K odůvodnění zamítnutí žádosti obžalovaného za povolení odkladu trestu uvádí se v rozsudku toto:

ťVýrok o nepovolaní podmíněného odkladu výkonu trestu spočívá v zákoně ze dne 17. října 1919, č. 562 sb. z. a n., poněvadž obžalovaný spáchal krádež na svém zaměstnavateli, kde jest dohled velmi obtížný, ba mnohdy nemožný a kde jest tudíž bezpodmínečně třeba, aby zaměstnanci jednali poctivě, tak, že soud pokládá za to, že jest výkonu trestu třeba, aby se obžalovaný polepšil.Ť

Z tohoto odůvodnění rozsudku zemského trestního soudu v Praze jest patrno, že obžalovanému nebyl povolen od klad trestu dle zákona o podmíněném odsouzení jedině z toho důvodu, že dopustil se krádeže na svém zaměstnavateli, ač je známo, že viník stejně trestán je ztrátou existence, propuštěním z práce.

Dle § 1. zákona ze 17. října 1919 má podmíněné odsouzení býti obžalovanému přiznáno, má-li soud z podstatných důvodů za to, že odsouzený povede řádný život a že tudíž výkonu trestu není zapotřebí. Z toho jest patrno, že ta okolnost, že krádež spáchána byla dělníkem na zaměstnavateli, nemůže dle zákona sama o sobě býti důvodem, pro který by obžalovanému nemohlo býti přiznáno podmíněné odsouzení. V daném případě uvádí se v rozsudku, že jsou zde dány polehčující okolnosti a to dosavadní zachovalost obžalovaného a náhrada škody. V rozsudku uvádí se, že soud hledě k těmto polehčujícím okolnostem má za to, že možno ťočekávati polepšení obžalovanéhoŤ. Přes to nebyl obžalovanému povolen odklad trestu a to jedině z toho důvodu, že dopustil se krádeže na svém zaměstnavateli!

Podepsaní táží se pana ministra spravedlnosti, je-li mu známa tato prakse zemského trestního soudu v Praze, dle které neprávem jest obžalovaným dělníkům odpíráno podmíněné odsouzení, a jaké kroky hodlá podniknouti, aby dělníci nebyli neprávem zkracováni o výhody zákona o podmíněném odsouzení.

V Praze dne 17. února 1921.

Hampl,

Karpíšková, Remeš, Ertl, Benda, Svoboda, Kovačič, Hvizdák, Pocisk, R. Chalupa, Srba, Geršl, Čundrlík, Tayerle, Kasík, Sychravová, Borovszký, Chalupník, Tadlánek, Biňovec, Al. Kříž, Marek, Aster.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP