Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1620.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ......................................................... 1921,

kterým doplňuje se § 18 zákona ze dne 8. dubna 1920, čís. 329 Sb. z. a n., o převzetí a náhradě za zabraný majetek pozemkový.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Do § 18 vkládá se jako poslední odstavec ustanovení:

"Jde-li o drobné pachtýře a nájemce, postačí výpověď všeobecně daná vyhláškou na desce nebo jiným obvyklým způsobem veřejného vyhlašování v obci, kde propachtované nebo pronajaté nemovitostí leží. Obec jest povinna oznámiti státnímu pozemkovému úřadu den vyhlášení výpovědi a to do 14 dnů ode dne, kdy byla dožádána. Den vyhlášení platí za den doručení. výpovědi.

Článek II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Provésti jej náleží všem ministrům.

Důvodová zpráva.

Náhradový zákon měl na mysli v části I., lit. c zejména pachtýře hospodářských celků (jako dvory, statky a pod.) a stanovil proto též po stránce formální přísnější předpisy o výpovědi, prováděje § 13 záborového zákona.

Praktické provádění § 18 ukázalo, že provádění paragrafu toho jest spojeno s velikými obtížemi tam, kde. jde o velký počet drobných pachtýřů. Zachování formálních předpisů jeví se také v tomto směru zbytečným, neboť drobní pachtýři jsou zpraveni o zamýšleném převzetí zabraného majetku, majíce zpravidla největší zájem na přídělu půdy.

Z důvodu toho poskytuje vládní návrh státnímu pozemkovému úřadu možnost, aby zbaven byl značných obtíží zjišťováním osob, správných jmen a adres drobných pachtýřů a nájemců, dále pak značného nákladu i času vyžadujícího vyhotovení individuelních výpovědí soudních. Všeobecná vyhlášení v obci svému účelu úplně postačí. Tam, kde nebude třeba hromadných výpovědí, může státní pozemkový úřad zachovati přísné formální předpisy § 18, jež zůstávají vůbec v platnosti u pachtýřů hospodářských celků jako dvorů a statků.

Návrh budiž Národním shromážděním projednán a schválen a za tím účelem přikázán ve sněmovně poslanecké výboru právnímu a po schválení touto sněmovnou v senátě výboru ústavně-právnímu k podání zprávy vždy ve lhůtě 3 dnů vzhledem k velké naléhavostí věci.

V Praze dne 18. února 1921.

Ministerský předseda:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP