Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1614.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelací poslanců Emila Špatného, Jindřicha Trnobranského a soudruhů

v záležitosti zrušení večerního a nedělního vyučování na pokračovacích školách průmyslových. (Tisk 827)

Anketa o pokračovacím školství konala se dne 7. července 1919. Byl jí předložen program reformy pokračovací školy, o němž docíleno také úplné dohody. Na základě teto ankety bylo pak večerní vyučování na živnostenských školách pokračovacích zásadně zrušeno, nedělní pak omezeno na případy, kde naráželo zrušení jeho na veliké obtíže.

Pro přechodnou dobu bylo nutno dáti inspektorům zmocnění, aby v naléhavých případech večerní vyučování povolovali, těchto povolení však dáno poměrně málo.

Výnosem ze dne 30. listopadu 1920, č. 76775 (Věstník III. str. 1.) bylo znovu učiněno velmi důrazné opatření, aby i tam, kde dosud večerní vyučování bylo povoleno, bylo odstraněno. Povolení večerního vyučování jest podle uvedeného výnosu nyní vázáno na předchozí souhlas ministerstva školství a národní osvěty, a to jen v nejkrajnějších případech a pouze na dobu prokázané potřeby.

Zrušení večerního vyučování nestaví se v cestu pouze nedostatek vhodných místností, nýbrž i naprostá nemožnost získati dosti učitelů, volných v hodinách odpoledních, zvláště učitelů z prakse technické a živnostenské.

Mínění, jako by učebny středních škol byly v hodinách odpoledních volné, nesouhlasí se skutečností.

Nehledě k tomu, že dosud nebyly všechny školní budovy vráceny školám, takže jsou dosud někde v jedné budově školy dvě se Střídavým vyučováním, vyučuje se na všech středních školách také odpoledne, a to na reálkách i předmětům povinným, na všech školách předmětům nepovinným, francouzštině, angličtině, ruštině, těsnopisu, zpěvu, hudbě, jakož i ručním pracím, o jichž zavedení do škol středních bylo velmi naléhavě žádáno. Také pro úklid a čistění nutno některé půldny reservovati, nemá-li nahromadění prachu a jiné nečistoty ohrožovati zdraví studující mládeže.

Kde však to bylo možno, vyšla ředitelství středních škol žádostem školních výborů ochotně vstříc.

Na reformě pokračovacího školství jak po stránce vyučovací tak i správní se pracuje a některé reformy byly již provedeny. Celková úprava tohoto školství bude provedena po zřízení žup.

Při nynějším nedostatku místností i učitelských sil nelze uskutečniti požadavek rozšíření pokračovacího školství na veškeren pracující dorost; avšak v případech, kde místní činitelé projevili pro takovéto vyučování zájem (v Úpici, Náchodě) byly všeobecně vzdělávací kursy pro dorost zřízeny, pokud se týče subvencovány.

V Praze dne 8. února 1921.

Ministr školství a národní osvěty:

Dr. Šusta, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP