Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1611.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ............................................................... 1921,

kterým se mění § 4 zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 331 Sb. z. a n., o zemském správním výboru pro Čechy.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Zákon ze dne 14. dubna 1920, čís. 331 Sb. z. a n., jímž změněn byl zákon ze dne 13. listopadu 1918, čís. 38 Sb. z. a n., o zemském správním výboru pro Čechy, mění se takto:

§ 4 zní:

Předseda zemského správního výboru, jeho náměstek a členové zemského správního výboru požívají platů z prostředků zemských, jejíchž výší určí vláda.

Vláda jest zmocněna, určiti výši těchto platů se zpětnou platností od 1. července 1920.

Článek II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Článek III.

Zákon provede ministr vnitra.

Důvodová zpráva.

Zákonodárství o úpravě platů předsedů a přísedících zemských správních výborů (zemských správních komisí) v Čechách, na Moravě a ve Slezsku není jednotné.

V Čechách podle § 15 zem. zříz. náležela přísedícím zemského výboru náhrada z důchodů zemských, kterou vyměřoval sněm s výhradou císařského schválení. Toto ustanovení zemského zřízení bylo zákonem ze dne 13. listopadu 1918, čís. 38 Sb. z. a n., změněno a v § 4 stanoveno, že předseda zemského správního výboru má míti roční plat 20.000 Kč, členové pak 12.000 Kč z prostředků zemských. Zákonem ze dne 9. dubna 1920, č. 280 Sb. z. a n., o zvláštních opatřeních v oboru samosprávy nebylo na tomto právním stavu ničeho změněno, což vyplývá z toho, že pozdějším zákonem ze dne 14. dubna 1920, čís. 331 Sb z. a n., byly platy předsedy, náměstka předsedova a členů zemského správního výboru opětně formou zákona upraveny. Z toho dlužno odvozovati, že úprava platů předsedy a členů zemského správního výboru v Čechách může se státi toliku formou zákona.

Na Moravě nebylo ustanovení § 15 mor. zem. zříz., jež s ustanovením § 15 čes. zem. zříz. slovně se shoduje, žádným pozdějším zákonem změněno. Náleží tedy ve smyslu zákona ze dne 9. dubna 1920, čís. 280 Sb. z. a n., vládě, aby stanovila platy, resp. stálé roční odměny členů zemského správního výboru moravského.

Pokud se týče Slezska, jest podle § 2 zákona ze dne 16. dubna 1919, čís. 212 Sb. z. a n., povolána vláda, aby určila výši platů, kterých požívají předseda, místopředseda a členové zemské správní komise pro Slezsko z prostředků zemských.

Jak z uvedeného zřejmo, může úprava požitků funkcionářů zemského správního výboru v Čechách upravena býti tolik o formou zákona, kdežto na Moravě a ve Slezsku toliko vládním opatřením.

Poněvadž tento stav neodpovídá zásadě jednotnosti, jež v oboru zemské autonomie jest žádoucí, navrhuje vláda předloženou osnovou zákona unifikaci právních poměrů členů zemských správních výborů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, což státi se má zmocněním vlády, aby výše platů předsedy a přísedících zemského správního výboru v Čechách upravovala se usnesením, vlády, jak tomu jest na Moravě a ve Slezsku.

Návrh na zmocnění vlády k úpravě platů od 1. července 1920 odůvodněn jest rozsáhlou agendou zemského správního výboru v Čechách, které výše platů stanovených zákonem ze dne 14. dubna 1920, č. 331 Sb. z. a n. neodpovídá.

Ve směru formálním se navrhuje, aby tento vládní návrh byl Národním shromážděním projednán a schválen a za tím účelem přikázán v poslanecké sněmovně výboru ústavnímu a po přijetí poslaneckou sněmovnou v senátě výboru ústavně-právnímu ku podání zprávy vždy ve lhůtě nejkratší.

V Praze dne 16. února 1921.

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP