Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1608.

Návrh

poslance Josefa Vraného, Macha, Molíka a soudruhů

o neodkladném opatření dostatečné budovy pro Státní pozemkový úřad.

Ačkoli Státní pozemkový úřad byl zřízen již zákonem ze dne 11. června 1919, přece do dneška není opatřen dostatečnými místnostmi, přes to, že jest jedním z nejdůležitějších úřadů Československé republiky.

V těchto dnech stojí Státní pozemkový úřad před velikým rozšířením své činnosti. Na sto tisíc hektaru zabrané půdy bude jím přejímáno, aby na ní byla provedena pozemková reforma.

Ti, kteří znají dosavadní ohromnou agendu Státního pozemkového úřadu v místnostech najatých a v různých budovách rozptýlených, s obavou hledí k době soustavného přejímání zabrané půdy. Nynější místnosti nestačí ani na klidné a řádné vykonávání dosavadní agendy. Úředníci pracují tu za okolnosti neslýchaných a nesnesitelných. Jak bude v době zvýšené činnosti a rozmnoženého počtu úředníků?

Vytýkáme vládě, že měla sice skvělé budovy pro různé problematické ústředny, ale Státní pozemkový úřad odbývala nedůstojnými prozatímními místnostmi a proto navrhujeme: Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, by opatřila ve lhůtě co nejkratší, nejpozději však do 1. května 1921, dostatečné místnosti pro státní pozemkový úřad a sice tak, aby celý úřad byl umístěn v jedné budově. Pro úřady nebo instituce, které lze přestěhovati na venkov, buďtež případně vyhledány budovy na zabraném majetku pozemkovém a budovy takto v Praze získané buďtež věnovány Státnímu pozemkovému úřadu.

V Praze dne 17. února 1920.

Vraný, Mach, Molík,

Vahala, Vacula, Dr. Srdínko, Malík, Beran, Dubický, Dr. Hnídek, Rychtera, Dr. Kubíček, Štolba, Dr. Černý, J. Černý, Mašata, Udržal, Prokůpek, Křemen, Chlebounová, Staněk, Nejezchleb Marcha.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP