Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1604.

Návrh

poslanců Jindřicha Trnobranského, Dra Ant. Uhlíře, Zeminové, Hrizbyla, Emila Špatného, Pechmanové a spol.

na uvolnění nákupu bavlněné příze a bavlny za hranicemi a urychlenou likvidaci nákupního družstva čsl. přádelen bavlny.

Nynější krise textilního průmyslu, zejména bavlnářství, nebyla způsobena ani tak nedostatkem domácích a zahraničních zakázek, jako nemožností naší textilní industrie konkurovati na zahraničním trhu proti cenám světovým, ačkoliv před válkou náš textilní průmysl měl za hranicemi, zejména na východě, značné odbytiště. Příčina tkví v nepoměrně drahé přízi bavlněné, kterou až dosud stát hospodaří a jejíž cena nesnese porovnání s cenami světovými. Tak na přiklad v Německu stojí dnes 1 kg bavlněné příze 32 Mk, kdežto u nás jsou tkalcovny povinny odebírati přízi za 150 K za 1 kg. To znamená, že německá tkalcovna platí polotovary na 1 m bavlněné látky asi 4 Kč, kdežto naše podniky 15 K. Důsledkem těchto poměru jest, že nemůžeme hotové zboží vyvážeti a domácímu trhu poskytnouti levných výrobků. V textilním průmyslu pracuje se v přítomné době průměrně se 40%—50% kapacitou předválečného stavu. Poslední statistické výpočty odhadují v současné době počet dělníků, zaměstnaných v textilnictví na 127.000. Tuto zaměstnanost nebude možno udržeti, nedostane-li se průmyslu těch podmínek, které pro svůj vývoj potřebuje. Již nyní se pracuje po většině na sklad. Vývoz úplně ustal. Všeobecně očekávané snížení cen textilních výrobků může nastati teprve, až výrobě dostane se levné suroviny uvolněním nákupu bavlny a příze za hranicemi. V republice Československé jest ještě značné množství suroviny, jež svého času zakoupena byla za přiměřeně vysoké ceny. Je nutno tyto zásoby z poloviny přiděliti prádelnám a z poloviny větším tkalcovnám (nejméně o 50 stavech). Tento nucený příděl může býti rozvržen na 12 měsíců, v kteréžto době musel by býti odebrán. Okamžitým uvolněním dovozu bavlněné příze a ostatních surovin bude každý závod po dobu těchto 12 měsíců při kalkulaci kombinovati cenu surovin přidělených z domácích zásob s cenou dovezených. Tím umožněno bude zpracování drahé příze, odpomoženo nezaměstnanosti a učiněno opatření zachráněním řady malých živnosti tkalcovských, které by zašly, kdyby měly pracovati na sklad z drahé suroviny. Velké podniky textilní, prádelny i tkalcovny vydělaly značné miliony na jaře v roce 1919, kdy stanovena byla cena příze za 1 kg. na 44 K. Zboží, vyrobené z této levné příze nebylo prodáváno levněji a proto je možno na účet těchto výdělků převésti z části úhradu nynějších diferenci.

Podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno račiž se usnésti:

Ministru obchodu se ukládá, aby provedl likvidaci nákupního družstva československých prádelen bavlny a nařídil nucený odběr přídělu, ustanoveného podle klíče z dosavadních zásob bavlny a bavlněné příze většími tkalcovnami) nejméně o 50 stavech) a přádelnami v době nejbližších 12 městců, současně aby uvolnil dovoz bavlny, a pokud nebude domácí výroba schopna zásobiti tkalcovny, i bavlněné příze z ciziny.

Z důvodů formálních žádáme, aby tento návrh přikázán byl výborům pro průmysl, obchod a živnosti a zásobovacímu k projednání.

V Praze dne 18. února 1921.

Trnobranský, Dr. Uhlíř, Zeminová, Hrizbyl, Pechmanová,

Dr. Bartošek, Landová-Štychová, Pelikán, Drobný, Laube, Hrušovský, Stříbrný, Draxl, Tučný, Netolický, Langr, Sladký, Sajdl, Slavíček, Špatný, Buříval.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP