Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1596.

Návrh

poslance dra Srdínka a soudr.

na převzetí profesorského sboru střední hospodářské školy v Hořicích do služby státní.

Roku 1919 založená byla okresní správní komisí v Hořicích soukromá střední hospodářská škola. Místní činitelé byli při zakládání školy vedeni snahou prospěti rozvoji zemědělského pokroku svého kraje, k čemuž jsou tyto školy zvláště vhodné.

Poněvadž v rozsáhlé oblasti severovýchodních Čech nebylo takového učeliště, není divu, že i nejširší vrstvy obyvatelstva zemědělského domáhaly se všemožně brzkého uskutečnění i za cenu značných vlastních obětí hmotných.

Okresní správní výbor v Hořicích nemoha docíliti ani od ministerstva zemědělství, ani od zemského správního výboru v Praze potřebných prostředků ku zřízení této školy, musil pod nátlakem veřejnosti a v důsledku hojných přihlášek žactva odhodlati se ku otevření a zařízení školy na svůj náklad.

Náklad na vybudování a vydržování školy je velmi značný a skoro 99% hrazen okresní správní komisí. Zatížení takové jest pro malý okres obrovské, takže hrozí ruinování okresních financí, nebude-li aspoň osobní náklad převzat státem.

Letošní rozpočet řádných vydání činí přes 300.000 Kč a bude překročen značně přiznáním nouzové výpomoci členům profesor. sboru, udělené těmto dle analogie zaměstnanců státních. K tomu ještě přistupuje mimořádný vydal nejméně také v obnosu 300.000 Kč, ježto bude nutno zakoupiti pozemky pro školní statek.

Uváží-li se, že roční výnos okresních přirážek jest poměrně nepatrný, ač percentuálně jest vysoký a že celkový náklad bude vyžadovati přes půl milionu Kč, jest zřejmo, jak veliké břemeno připadlo by na okresní správní komisi, aby školu udržela.

Škola je dobře na svém místě, vykazuje velikou návštěvu, jest vhodně umístěna, má slušné školní místnosti a praktické objekty demonstrační.

Místní interesenti hodlají školu věcně co nejlépe vypraviti, nemohou však snésti vysokého nákladu osobního.

Všechny střední hospodářské školy v republice jsou státní nebo zemské, případně a to výjimečně jen soukromé, ale buď zemí nebo státem vydatně podporované.

Učitelský sbor jest plně kvalifikován, takže ministerstvo zemědělství udělilo této škole právo veřejnosti.

Jedinou účinnou pomocí v této tísnivé situaci by bylo, kdyby stát převzal aspoň osobní náklad střední hospodářské školy v Hořicích, podobně jak se tomu děje na př. u škol obchodních, a uhradil jej v rámci rozpočtu 1922 z běžných příjmů státních.

V uvážení katastrofálních důsledků, jež by okres při dalším ponechání nynějšího stavu musely stihnouti, navrhujeme:

Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:

Vládě ukládá se, aby převzala od 1. ledna 1922 osobní náklad střední hospodářské školy v Hořicích převzetím tamního profesorského sboru a zřízenců do služby státní a vložila příslušný obnos do státního rozpočtu na r. 1922. V ohledu formálním budiž návrh tento přikázán výborům kulturnímu a rozpočtovému.

V Praze dne 18. února 1921.

Dr. Srdínko,

Dr. Hnídek, Dubický, Křemen, Malík, Jan Černý, Sonntág, Chlebounová, Dr. Kubíček, Nejezchleb-Marcha, Udržal, Mach, Molík, Malypetr, Beran, Dr. Blaho, Staněk, Inž. Botto, J. Hálek, Dr. Černý, Tůma, Mašata, Vahala.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP