Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1588.

Návrh

poslanců Dr. Matouška, Dr. Lukavského, Navrátila, Špačka a druhů

na úpravu zaopatřovacích požitků úředníků samosprávných pokud odešli do výslužby před prvním dnem měsíce září 1919 a jich vdov a sirotků.

Podepsaní navrhují:

Zákon

ze dne ................................................................. 1921,

kterým se upravují zaopatřovací požitky úředníků samosprávných, pokud odešli do výslužby před prvním dnem měsíce září 1919, a jich vdov i sirotků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 1.

Zaopatřovací požitky úředníků, ustanovených kdysi u obcí v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, dále u okresů zastupitelských v Čechách a u okresních silničních výborů na Moravě a ve Slezsku, pokud úředníci tito odešli do výslužby před prvním dnem měsíce září 1919, buďtež upraveny dodatečně tak, aby odpovídaly ustanovením §§ 20 až 38 zákona ze dne. 3. října 1907, čís. 63. z. z., resp. ze dne 29. května 1908, čís. 35. z. z. ve znění, upraveném zákony ze dne 23. července 1919 čís. 443 a 444 Sb. zák. a nař.

§ 2.

Při tom určí se základní služné ve smyslu §u 19. II. (resp. §u 42.) zákonů ze dne 23. července 1919 čís. 443 a 444 Sb. zák. a nař., podle odboru služby, pro který byl úředník ustanoven za své aktivity; trienálky ve smyslu §u 19. III. vypočtou se z tohoto základního služného podle počtu let, která úředník ztrávil v činné službě, nebo která mu byla do služby započtena; příbytečné stanoví se ve smyslu §u 19. IV. podle počtu obyvatelů, jejž měla obec, v. odstavci tom jmenovaná, v onom roce sčítání, který předcházel době odchodu úředníkova do výslužby. Součtem těchto tří položek vyjádřen je základ pro stanovení výslužného.

§ 3.

Také vdovy a sirotci po úřednících, jmenovaných v §u 1. tohoto zákona, zemřelých však před prvním dnem měsíce září 1919, mají nárok na úpravu svých požitků zaopatřovacích (vdovských pensí a výchovných příspěvků) ve smyslu §§ 27 až 38 zákonů ze dne 23. července 1919 čís. 443 a 444 Sb. zák. a nař. Základ, z něhož se vyměřují tyto. požitky, vypočte se stejným způsobem jak určeno jest v §u 2. tohoto zákona.

§ 4.

Pokud požitky těchto úředníků, jejich vdov a sirotků jsou upraveny výhodněji dosavadními smlouvami, zůstávají tyto smlouvy v platnosti i na dále.

§ 5.

Nároky na mimořádné přídavky z podnětu. mimořádných poměrů, způsobených válkou a dobou poválečnou, plynoucí podle §u 2. zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 312 Sb. zák. a nař. (drahotní přídavky, nákupní výpomoci atd.), zůstávají tímto zákonem nedotčeny.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Čl. III.

Ministru vnitra se ukládá, aby zákon tento provedl.

Důvody:

Ježto v praxi neužívá se analogicky zákona z 25. listopadu 1920, č. 625 Sb. z. a nař., také na staropensisty samosprávné a nepřiznává se jim proto mimořádná nouzová výpomoc tímto zákonem stanovená, je nutno vydati shora uvedeny zákon, který je jen důsledným a nutným provedením paritní zásady při dřívějších úpravách platu státních zaměstnanců s úředníky samosprávnými uplatňované.

Návrh budiž přidělen výboru ústavnímu.

V Praze dne 16. února 1921.

Dr. Matoušek, dr. Lukavský, G. Navrátil, Špaček,

inž. Bečka, Bergman, Dyk, dr. Hajn., inž. L. Novák, dr. Stránský, Votruba, Veverka, Mašek, Zavřel, dr. Kramář, dr. Rašín, Petrovický, Purkyňová, Modráček, Hudec, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP