Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1585.

Zpráva

výboru rozpočtového

o návrhu poslanců Bechyně, dra Frankeho, dra Rašína, Šrámka, Švehly a soudruhů (tisk 1566)

na vydání zákona o náhradě předsedů, místopředsedů a členů obou sněmoven Národního shromáždění republiky Československé.

Rozpočtový výbor téměř jednomyslně uznal závažnost pohnutek, z nichž vzešel návrh posl. Bechyně, dra Frankeho, dra Rašína, Šrámka, Švehly a soudr., aby přiměřené upravena byla náhrada předsedu, místopředseda a členů obou sněmoven Národního shromáždění. Je požadavkem moderní demokracie a úspěšného parlamentarismu, aby voličstvo při výběru zástupců svých do sborů zákonodárných mohlo míti zřetel jen ku schopnosti a povahovým vlastnostem kandidátů, nikoli. však také ku jich majetkovým poměrům, jakož i aby členové zákonodárných sborů byli hmotně tak nezávislí, aby mohli věnovati se cele a nerušeně svým povinnostem v parlamentě i mimo parlament a pěstovati stálé a čilé styky osobni se svým voličstvem. Nevyhnutelnou podmínkou toho jest, aby stálé platy poslanců a senátorů, jež s největší částí jsou úhradou hotových výdajů, vzešlých s vykonáváním povinnosti poslanecké, stanoveny byly ve výši, jež umožňuje tuto hmotnou neodvislost a svědomité vykonávání všech těch četných a stále rostoucích povinností člena zákonodárného sboru.

Návrh jmenovaných zástupců sněmovních stran vychází ze skutečnosti, že posud stanovená náhrada členům obou sněmoven, jich předsedům a místopředsedům, nevyhovuje této potřebě. Obnos 8.000 korun měsíčně, jenž má býti jednak náhradou stále se zvětšujících hotových výdajů, jednak i existenčním minimem členům sněmoven, není přiměřen dnešním drahotním poměrům a vzhledem k relaci valutové je značně nižší než v jiných státech. Navrhovaný obnos 5.000 K (v návrhu pouze pro členy venkovské) spíše blíží se skutečné potřebě.

Rozpočtový výbor nepřiklonil se k navrhované diferenci mezi náhradou členům bydlícím v Praze a členům mimopražským. Je sice pravdou, že členové mimopražští mají více hotových výdajů, úměrných jejich vzdáleností od sídla parlamentu. Rozpočtový výbor neuznal za vhodno rušiti posavadní paritu v platech členů pražských i mimopražských, ježto nelze jednak spravedlivě odstupňovati hotové výdaje, rostoucí dle vzdáleností a dopravních obtíží, jednak členům, bydlícím v sídle parlamentu vznikají některé zvětšené intervenční i jiné úkony, vyžadující čas i výlohy. Navrhuje tudíž rozpočtový výbor, aby § 1. návrhu zmíněného zákona, změněn byl dle zásady rovných požitků členům pražským i mimopražským.

V ostatních odstavcích připojuje se rozpočtový výbor téměř jednomyslně ku návrhu zákona a doporučuje jeho přijetí, od něhož naděje se, že zvýšena bude pravidelnost návštěvy schůzí plena i výborů parlamentních a docíleno bude intensivnějších styků poslanců s. jich voličstvem.

Obnos potřebný k provedení tohoto zákona činí asi 10,500.000 K, budiž uhrazen jednak úsporami ve státním hospodářství, zejména v organisování tiskové agendy Národního shromáždění, jednak ze zvětšení státních příjmů vůči příjmům rozpočteným.

Doporučuje tudíž rozpočtový výbor zmíněný návrh zákona se změnou § 1. ku přijetí.

V Praze dne 18. února 1921.

Předseda:

Dr. Dolanský, v. r.

Zpravodaj:

K. Anděl, v. r.

Zákon

ze dne ........................................... 1921,

o náhradě předsedům, místopředsedům a členům obou sněmoven Národního shromáždění republiky Československé.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Členové sněmovny poslanecké a senátu mají stálého platu měsíčních 5000 Kč, a to počínajíc 1. dnem měsíce, v němž vykonali slib nařízený §em 22 ústavní listiny, a končíc posledním dnem měsíce, v němž mandát jejich zanikl.

§ 2.

Místopředsedové sněmovny poslanecké a senátu mají vedle platu podle § 1 funkční přídavek měsíčních 1000 Kč.

§ 3.

Předsedové obou sněmoven mají vedle požitků v § 1 uvedených tytéž služební požitky jako členové vlády; nároku na přídavek representační však nemají. Mimo to jest jim na útraty státní přiděliti stálý povoz.

§ 4.

Požitky v §§ 1 až 3 uvedené nepodléhají ani daním, ani poplatkům a jsou vyňaty z exekuce.

§ 5.

Zákon ze dne 15. dubna 1920, č. 315 Sb. zák. a nař., se zrušuje.

§ 6.

Zákon tento, který nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1921, provede vláda.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP