Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1575.

Interpelace

poslance Daruly a Surányiho

ministru železnic

o pronásledování zaměstnanců Košicko-bohumínské dráhy.

Nyní sestátněná Košicko-bohumínská železnice jest nejdůležitější železniční tratí na Slovensku. Právě proto jest s hlediska jak obyvatelstva tak i státu bezpodmínečně nutno, aby na této železniční trati pánoval pořádek a klid. Tato železnice byla ostatně v monarchii po desetiletí nejvzornějším podnikem. Pro chybnou železniční politiku vlády však se den ode dne kazí. Pro neodůvodněny šovinismus, který vláda stále obnovuje, propustili mnoho výborných pracovních sil, a místo nich v mnohých případech umístili muže bez odborného vzdělání neb méně způsobilé. Ani z války se vrátivší zaměstnanci nejsou znovu přijímáni. Pavel Varga, na př. byl železničním zaměstnancem v Rutce a sloužil po jedno desetiletí ve službách železnice. Nyní, když se vrátil ze zajetí a hlásil se u ředitelství v Košicích, obdržel písemnou odpověď: ťNásledkem nedostatku místa není možno žádosti vyhověti.Ť

Ředitelství v Košicích ostatně podniká vše, aby udržovalo zaměstnance ve stálém rozčilení. Tak na př. vydalo ředitelství pod čís. 13/I. 1921 nařízení, které převzalo od maďarské koaliční vlády, podle něhož jsou železniční zaměstnanci houževnatě spjati. Nařízení toto však jest nejen komisní, ale i směšné. Podle nařízení, které podepsal ředitel Schleider, možno se totiž proti usnesení ve smyslu § 42 odvolati k maďarskému král. ministerstvu obchodu a stálé komisi, která jest zřízena vrchním železničním a plavebním inspektorátem.

Tím se ale ještě neskončila politika zastrašení. Ředitelství v Košicích má již zhotovenu listinu, dle které bude přeloženo 74 starých zaměstnanců železničních.

Tážeme se pana ministra:

Je-li ochoten, zastaviti neodůvodněná pronásledování, která byla zahájena proti Košicko-bohumínským zaměstnancům, a nařízením uklidniti všechny ty, kteří i na dále míní vědomě sloužiti při železniční trati?

Je-li ochoten zrušiti služební řad, stanovený maďarskou vládou 10. IV. 1914?

V Praze dne 27. ledna 1921.

Darula, Surányi, Tausik,

Nagy, Merta, Teska, Kunst, Dr. Hahn, Kreibich, Koutný, Toužil, Burian, Svetlík, Krejčí, Borovszky, Malá, Skalák, Warmbrunn, Houser, Skaunicová, Blažek, Haken, Rouček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP