Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1567.

Odpověď

přednosty vlády

na interpelaci poslance Dra Kramáře a soudruhů

stran zásilky zbraní Dělnické tělocvičné jednotě v Německém Brodě (tisk 337).

Zpráva časopisu "28. Říjen" pod titulem:

"Žádáme, aby vláda promluvila" uveřejněná, která tvoří podklad interpelace Dra Kramaře a soudruhů (tisk č. 337) obsahuje tvrzení jednak vůbec skutečnostem neodpovídající, jednak z neznalosti skutečných poměrů podkládá faktům nesprávné motivy a dedukuje z nich chybné závěry.

Výnosem ministerstva národní obrany č. j. 372 296/V-19 ze dne 15. června 1920 bylo vyhověno žádosti 41. okrsku Dělnických tělocvičných jednot v Německém Brodě o příděl pušek starého systému Werndl a příslušného střeliva k účelům tělocvičným a cvičebným. Zbrojní skladiště v Purkraticích u Písku bylo poukázáno na shora uvedenou adresu zaslati 120 kusů pušek vzor Werndl a dvě bedny s obsahem 3600 kusů 11 mm nábojů pro pušky téhož vzoru. Zásilka vážila úhrnem 910 kg, byla správně deklarována a průvodními dokumenty opatřena. Údaj, že zásilka byla označena s obsahem "potraviny", a že byla adresována německobrodskému sociálně demokratickému konsumu, jest pokládati na základě úředně zjištěného stavu věci prostě za vymyšlený. Budiž tedy výslovně konstatováno, že případ německobrodský byl nesprávně tradován a z nesprávných informací sdělávány skutečnostem neodpovídající závěry.

Přesným vyšetřováním bylo zjištěno, že všechny intervenující orgány vojenské správy postupovaly podle platných a z povolaných míst daných disposic, takže každý výklad nějakých postranních nebo dokonce skrytých úmyslů jest nezbytně falešný. Jest sice pravda, že případ sám vzbudil ve veřejnosti rozruch, ale tento byl vyvolán více tendenčním zveličováním politickým, než holým faktem samotným.

Nebylo to totiž poprvé, co vojenská správa vyhověla žádosti o zapůjčení starých zbraní a nebyly to jenom dělnické tělocvičné jednoty, které žádosti předkládaly, a jimž v rámci materielních možností ministerstva národní obrany bylo vyhovováno. Naopak v závěru uvedený seznam propůjčených zbraní ukazuje, že dělnické tělocvičné jednoty v tomto ohledu byly příkladně proti sokolským jednotám v menšině, ovšem zase jenom proto, že sokolské jednoty si podaly žádostí více. Celá akce propůjčování zbraní tělocvičným spolkům vznikla takto:

Po převratu, kdy vojenská správa nedisponovala ještě uspokojivým množstvím k různým úkolům obrany republiky nutného vojska, nabídly sokolské a dělnické tělocvičné jednoty dobrovolně své síly vojenské správě. Bylo jich za pochvalné účasti celé veřejnosti použito a sice převahou ke službám strážním a vojensky podpůrným. K tomu cíli musely jim býti poskytnutý zbraně. Když pak se poměry uklidnily a tyto dobrovolné čety se opět vrátily k svému občanskému zaměstnání, vyskytla se myšlenka, aby ve své tělovýchovné a tělocvičné činnosti přihlédaly také k výcvikům se zbraní a ke školení ve střelbě, aby tím brannou možnost státu mimovojenskou cestou sesílily. Vojenská správa tento úmysl mohla jenom uvítati a majíc v zásobě dostatečné množství pušek starého systému Werndl k moderním vojenským cvičením nezpůsobilých, propůjčovala je na doloženou žádost podle počtu hlásících se členů jednot ke cvičení ve zbrani jednotlivým jednotám jakožto korporacím, nikoliv tedy jednotlivcům do vlastního držení. Nelze tudíž mluviti o ozbrojování občanských vrstev, nýbrž úmysl a cil vojenské správy v souhlase se žadateli nesl se výhradně za účelem tělocvičným a cvičebným, jak mohl býti jenom na prospěch branné odolnosti státu.

Ministerstvem národní obrany bylo dnem 14. srpnem 1920 rozpůjčeno úhrnem toto množství zbraní a střeliva:

České obci sokolské 12.142 pušek systému Werndl, 37 opakovaček ruských, 490 německých, 2 ruské adaptované, 275 pušek vzor čís. 95, 7.059 bodel systém Werndl, 2 ruská, 25 německých, 250 bodel vzor 95. České obci střelecké 123 pušky systém Werndl, 26 pušek systém Vencl, 20 opakovaček vzor 95, 100 opakovaček mexických, 2 pistole, 34 bodel systém Werndl. Dělnickým tělocvičným jednotám 532 pušky systém Werndl, 70 opakovaček německých, 50 opakovaček vzor 95, 22 bodel systém Werndl, 70 bodel německých a 50 bodel pro pušky vzor 95.

Poněvadž evidence o stavu zbraní ve skladištích i rozpůjčených jest přesná, jest vyloučeno, že by z píseckého vojenského skladiště byly vyvezeny též jiné zbraně a náboje, než povoleno.

Poněvadž ministerstvo vnitra proti dalšímu rozpůjčování zbraní a nábojů podalo z hlediska vnitřní politické zprávy svůj rozklad, bylo výnosem ministerstva národní obrany č. j. 53692/9642 ze dne 30. července 1920 další půjčování zbraní a nábojů zastaveno, výnosem pak ministerstva národní obrany č. j. 7162/2706-V. dův. ze dne 24. srpna 1920 nařízeno, aby veškeré propůjčené zbraně a střelivo byly s konečnou lhůtou do 10. září 1920 vráceny do vojenských skladišť. To se také z velké většiny stalo a jenom v málo případech nastaly průtahy, které prostřednictvím okresních politických správ byly odstraněny.

V Praze dne 7. února 1920.

Předseda vlády:

Černý, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP