Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1565.

Usnesení senátu Národního shromáždění

republiky Československé

o vládním návrhu zákona (tisk senátu 342)

o trestání nedovoleného zcizování zabrané půdy (tisk senátu 439).

Senát Národního shromáždění republiky Československé přijal v 38. schůzi dne 10. února 1921 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne ....................................... 1921,

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n., doplněny zákonem z 11. července 1919, č. 387 Sb. z. a nař. (zákon záběrový).

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a nař. o zabrání velkého majetku pozemkového, doplněný zákonem z 11. července 1919, č. 387 Sb. z. a n. (zákon záběrový), mění se a doplňuje takto:

1.) § 7 zní takto:

(1) Zcizení, dělení, zavazení, pacht, a nájem zabraného majetku vyžaduje svolení pozemkového úřadu a jest bez něho neplatné.

(2) Pozemkový úřad uděluje svolení může uložiti podmínky a učiniti výhrady.

2.) Za § 18 vkládají se tato ustanovení:

§ 18 a).

(1) Kdo smlouvu o zcizení nebo dělení, zabraného majetku plní nebo plnění přijme dříve, než, pozemkový úřad k tomu svolí (§ 7), dopouští se přestupku a bude potrestán vězením od jednoho městce do šesti měsíců. S trestem tím může býti spojen trest na penězích od jednoho tisíce do padesáti tisíc Kč.

(2) Kdo rozprodává (parceluje), do rozprodeje dá nebo do rozprodeje přijme zabraný majetek zcela nebo z části dříve, než pozemkový úřad k tomu svolí, dopouští se přečinu a bude potrestán tuhým vězením od šesti měsíců do jednoho roku. S trestem tím může býti spojen trest na penězích od deseti tisíc do jednoho milionu Kč.

(3) Kdo při jednání uvedeném v odstavci prvém a druhém spolupůsobí z důvodů zištných nebo výdělečných (§§ 5, 9 a 239 trestního zákona ze 27. května 1852, č. 117 ř. z. a hlava V. zák. čl. V. z roku 1878), dopouští se trestných činů tam uvedených a bude potrestán tresty tam stanovenými.

(4) Pokus je i v oblasti trestního práva uherského trestný.

(5) Náhradní trest za nedobytný trest peněžitý budiž vyměřen stejným druhem trestu jako trest hlavní; úhrn těchto trestů nesmí překročiti nejvyšší hranici sazby.

§ 18 b).

(1) Dopustí-li se někdo trestných činů, uvedených v § 18 a), provozuje svou živnost, může býti v rozsudku vyřknuta, také ztráta živnostenského, oprávnění.

(2) Na ztrátu živnostenského oprávnění podniku může uznati soud také tehdy, byl-li odsouzen zřízenec, zmocněnec, zástupce nebo jiný orgán tohoto podniku.

(3) Jde-li o obvinění zřízence, zmocněnce, zástupce nebo jiného orgánu podniku, buď užito obdobně ustanovení § 16 zákona o soudech lichevních ze dne 17. října 1919, č. 567 Sb. zák. a nař.

§ 18 c).

Jiné přestupky tohoto zákona i zakonův a nařízení, provádějících trestají se politickým úřadem (administrativní vrchností policejní) pokutou do padesáti tisíc Kč, nebo vězením do jednoho měsíce.

§ 18 d).

Tresty, peněžité a pokuty, uložené podle tohoto zákona nebo podle zakonův a nařízení provádějících, plynou do fondu zřízeného u pozemkového úřadu podle § 18 zákona z 11. března 1920, č. 166 Sb. zák. a nař. (zákona úvěrového).

3.) Čl. I. bod 5. zákona z 11. července 1919, č. 387 Sb. zák. a nař. se zrušuje.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti čtrnáctého dne po vyhlášení a výkon jeho ukládá se všem ministrům.

Prášek, v. r.

předseda.

Dr. Šafařovič, v. r.,

senátní tajemník.

Dr. Ot. Krouský, v. r.

zapisovatel.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP