Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1532.

Zpráva

rozpočtového výboru

o usnesení senátu (tisk 1434)

o návrhu senátora Dra V. Fáčka a soudruhů

na zrušení zákona ze dne 25. června 1919, čís. 378 Sb. z. a n., kterýmž se upravuje ohlašování nájmů a pachtu a poplatek ze smluv nájemních a pachtovních, jakož i příslušného prováděcího nařízení ze dne 30. července 1919, č. 432 Sb. z. a n.

Výbor rozpočtový poslanecké sněmovny navrhuje:

Budiž usnesení senátu Národního shromáždění uděleno ustavní schválení také sněmovnou poslaneckou, a poslanecká sněmovno, račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ..................... 1921,

kterým se zrušuje zákon ze dne 25. června 1919, č. 378 Sb. z. a n. ohledně ohlašování nájmu a pachtu a ohledně změn poplatků ze smluv nájemních a pachtovních.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zákon ze dne 25. června 1919, č. 378 Sb. z. a n., kterým se upravuje ohlašování nájmu a pachtu a poplatek ze smluv nájemních a pachtovních, se zrušuje.

§ 2.

Listinou osvědčené (písemné) smlouvy nájemní a pachtovní jsou podrobeny poplatku podle stupnice II z úplaty.

Úplatou rozumí se nájemné (pachtovné) za celou smluvenou dobu nájemní (pachtovní); není-li však smluvena určitá doba, za celou dobu skutečného trvání nájemního (pachtovního) poměru, nejméně však za dobu 3letou. Výhrada dřívější výpovědi smluvního poměru jest pro vypočítání úplaty bezvýznamnou.

§ 3.

Osvobození z důvodu obchodní korespondence se na smlouvy poplatné podle tohoto zákona nevztahuje.

§ 4.

Písemné stvrzení nájemného (pachtovného), pokud není obsaženo v nájemní (pachtovní) smlouvě samé, jest podrobeno kvitančnímu poplatku.

§ 5.

Z písemných smluv nájemních (pachtovních), které byly uzavřeny v době od 1. srpna 1919 do 31. ledna 1921, vyměří se poplatek podle tohoto zákona. Tyto smlouvy dlužno ohlásiti k vyměření poplatků do 3 měsíců ode dne působnosti tohoto zákona. Budou-li smlouvy ohlášeny v této době, započítá se do vyměřeného poplatku prokázaně zaplacený poplatek zákonný (1/2%ní); nebudou-li v této době ohlášeny, vyměří se poplatek v trojnásobné výši.

§ 6.

Pokud zákon tento nic jiného neustanovuje, platí zákonná ustanovení o kolcích a přímých poplatcích.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. února 1921; jeho provedení ukládá se ministru financí a spravedlnosti.

Důvody,

které rozhodnými byly pro usnesení senátu, jsou totožné s těmi, jež uznala také sněmovna poslanecká za dostatečné pro zrušení zákona z 25. června 1919, č. 378 Sb. z. a n.

Frant. Buříval, v. r.,

místopředseda.

Dr. Dolanský, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP