Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1527.
Odpověď
správce ministerstva financí
na interpelaci poslanců Jos. Sajdla, Pechmanové a soudr.
o jmenování berních úředníků (tisk 1089).
Předně nutno konstatovati, že dle platných pragmatikálních předpisů státní úředníci mají sice za určitých podmínek nárok na postup do vyšších platů, ale na jmenování (s výjimkou čekatelů splnivších podmínky pro jmenování úředníky dle § 56 služ. pragm.) právního nároku nemají, a nevyjadřuje se tedy interpelace, mluví-li o zadržování zaručených práv, přesně.
Nehledíc však k tomu, nelze tvrzení interpelace, že berní úřednictvo řadu let nebylo vůbec jmenováno, uvésti v souhlas se skutečností snadno prokazatelnou, že jak v letech před převratem tak zejména po převratu byla jmenování provedena celá řada. A právě v měsíci prosinci 1920 provedeno bylo rozsáhlé jmenování berních úředníků všech hodnostních tříd, při kterém bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku povýšeno do VII. hodn. třídy přes 100 a do VIII. hodn. třídy přes 700 úředníků.
Pokud interpelace žádá "odčinění bezpráví, prováděného na berních úřednících tím, že při stejné kvalifikaci a stejné práci nemohou stejně postupovati a že zejména za přednosty úřadů je povoláváno pouze úřednictvo konceptní a nikoliv berní", poukazuji ohledně posledního na všeobecně známou okolnost, že v. čele berních úřadů jsou výhradně berní úředníci, jen v čele berních správ jsou úředníci konceptní; ohledně prvého není následkem neurčitého znění interpelace jasno, v čem ono bezpráví spočívá; berní úředníci, byvše po převratu přeřaděni ze skupiny D státních úředníků do skupiny C, postupují dle postupových lhůt skupiny C stejně jako ostatní úředníci vzhledem k požadovanému předběžnému vzdělání do této skupiny za-řadění.
Předpokládám, že páni interpelanti neshledávají bezpráví v okolnosti, že úředníci berní nepostupují stejně, jako úředníci konceptní, zařazení do skupiny A, pro které jest předepsáno vzdělání vysokoškolské.
V Praze dne 51. ledna 1921.
Správce ministerstva financí: